Kidega BlogBlog

 • 7 Temmuz
  “Hababam Sınıfı” Romanıyla Tanınan Usta Yazar Rıfat Ilgaz
  7 Temmuz, “Hababam Sınıfı” romanıyla tanınan usta yazar Rıfat Ilgaz’ın ölüm yıl dönümü. Türk edebiyatının usta yazarı ve şairi Rıfat Ilgaz’ı ölümünün 27. yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz. Onu anmak adına da Rıfat Ilgaz’ın hayatına ve eserlerine yakından bakmak istedik, sen de bize ortak olmak ister misin? O zaman birlikte Rıfat Ilgaz’ı yakından tanıyalım.
 • 3 Temmuz
  Okunması Gereken Mindfulness Kitapları
  Hepimizin hayatında olmasını isteyeceğimiz Mindfulness nedir biliyor musun? Biliyorsan daha fazlasını keşfetmek için bilmiyorsan da öğrenmek için yazımızı okumaya devam et! Mindfulness kelime anlamı olarak farkındalık demek. En basit ifadeyle içinde bulunduğumuz anın farkındalığı olarak tanımlayabiliriz. Peki neden hayatımızda farkındalık olmasını isteyelim diye soruyor olabilirsin.  İçinde bulunduğun zamanın, davranışlarının, hislerinin farkında olarak sadece o anı yaşamayı, geçmişte ve gelecekte değil de sadece o anda olmayı kim istemez ki? İşte mindfulness da kendini daha iyi tanımanı, gözlemlemeni, kendine ve hislerine odaklanmanı yaşadıklarını olduğu gibi görmeni kısacası farkında olmanı sağlayacak. Biz de yaşamında güzel bir etki yaratacağını düşündüğümüz mindfulness ile ilgili detaylı ve doğru bilgilere ulaşabilmen için seni mindfulness kitapları ile buluşturmak istedik. Hadi birlikte okunması gereken mindfulness kitaplarına göz atalım.
 • 2 Temmuz
  Türk Çocuk Edebiyatının Ünlü Yazarları
  Çocuk kitaplarını kaleme alan pek çok Türk yazarımız var. Peki sen çocuk edebiyatı yazarlarına ne kadar hakimsin? Çocukların eserlerini severek okuduğu, Türk çocuk edebiyatının ünlü yazarlarından bazılarını senin için derledik. Çocuk edebiyatının değerli Türk yazarlarına ve eserlerine birlikte göz atmaya ne dersin? Haydi o zaman yazarlarımızı ve eserlerini kısaca tanıyalım :)
 • 1 Temmuz
  Türk Öykü Yazarı ve Çevirmen: Tomris Uyar
  4 Temmuz, Türk edebiyatının önemli öykü yazarları arasında yer alan ve aynı zamanda çevirmen Tomris Uyar’ın ölüm yıl dönümü. Edebiyatımızın kadın yazarlarından Tomris Uyar’ı saygı ve sevgiyle anmak, onu bir kez daha hatırlamak adına bu blog yazımızda Tomris Uyar’ın hayatına ve eserlerine yer vermek istedik. Türk edebiyatının değerli yazarı Tomris Uyar’ı yakından tanımaya var mısın? Haydi o zaman yazımızı okumaya devam et, hatta bu yazıyı okurken Kidega | Şiirden Şarkıya listemizden şarkıları da çalabilirsin. Ayrıca, Kidega’da bu haftanın yazarı Tomris Uyar eserlerinde %40’a varan indirim olduğunu da hatırlatalım :)
 • 29 Haziran
  Kore Edebiyatından Okunması Gereken Kitaplar
  Son zamanlarda Kore kültürüne karşı büyük bir ilgi var. Korece şarkılar, Kore dizileri ve tabi ki Kore edebiyatı… Peki sen Kore edebiyatından hangi yazarları biliyorsun? Bu yazımızda Kore edebiyatından okunması gereken kitapları derledik. Haydi o zaman 1500 yıllık edebi tarihe sahip Kore’nin okunması gereken kitaplarına birlikte göz atalım. Bakalım senin tanıdığın Kore edebiyatı yazarlarının eserlerini bu yazımızda bulabilecek misin :)
 • 26 Haziran
  Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin 6 Öneri
  Kitap okumak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum diyenlerden misin? O zaman bu yazımız tam sana göre! Sürekli bu şekilde yakınıyorsan belki de bunun nedeni kitap okuma alışkanlığının olmamasıdır. O zaman kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 6 öneri sunduğumuz bu yazıyı hemen okumaya başla :)
 • 24 Haziran
  Kahve Keyfine Eşlik Edecek 10 Kitap
  Yaz yağmurlarının bastırdığı bu günlerde kitap kahveden daha iyi bir ikili olabilir mi? Hem kitapseverlerin hem de kahve tutkunlarının ilgisini çekecek kahve ile ilgili kitapları bu yazımızda derledik. İşte kahve keyfine eşlik edecek 10 kitap! Eğer sen de kitap ve kahvenin inanılmaz bir uyumu olduğunu düşünenlerdensen bu yazımızı okumaktan keyif alacağına eminiz. Hadi kahve ile ilgili kitaplara birlikte göz atalım :)
 • 22 Haziran
  Sosyal Medya Üzerine Yazılmış 10 Kitap
  “Sosyal medya nedir?” artık bu sorunun cevabını bilmeyen kalmadı ancak biz yine de yanıtlamış olalım. Sosyal medya, kişilerin ya da kurumların ürettiği içerikleri paylaştığı bir ağ olarak tanımlayabiliriz. Sosyal medya platformları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi, sosyal medya fenomenleri ortaya çıktı, sosyal medya hakkında kitaplar yazıldı hatta 2009 yılından beri 30 Haziran Sosyal Medya Günü olarak kutlanıyor. Biz de 30 Haziran yaklaşırken seninle sosyal medya ile ilgili kitapları paylaşmak istedik ve bu yazımızda sosyal medya üzerine yazılmış 10 kitaptan bahsettik. O zaman sosyal medya kitaplarını birlikte incelemeye ne dersin?
 • 19 Haziran
  En Uzun Günde Okunacak Kitaplar
  En uzun gün ne zaman biliyor musun? Ülkemiz için yaz gün dönümü yani 21 Haziran en uzun gün… 21 Haziran’dan sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler kısalmaya, Güney Yarımküre’de ise uzamaya başlayacak. En uzun gün, Kuzey Yarımküre’de yaz mevsiminin Güney Yarımküre’de ise kış mevsiminin başlangıcı. Biz de en uzun günü kitap okuyarak geçirmek isteyeceğini düşündük ve senin için en uzun günde okunacak kitapları bu blog yazımızda derledik. Kitap önerilerimize birlikte göz atmaya ne dersin :)
 • 18 Haziran
  Çay Tutkunlarının Okuması Gereken 12 Kitap
  Hepimizin sabah kahvaltısına eşlik eden çay, akşam saatlerinde ya da yemekten sonra da zamandan bağımsız olarak hayatımızın vazgeçilmez içeceklerinden biri. Eğer sen de bir simit yanında çay içmeden duramıyorsan, kahvaltıda kaç bardak çay içtiğini bilemiyorsan, stresten uzaklaşmak istediğinde bir bardak bitki çayı seni rahatlatıyorsa, çayın kokusunu alınca ince belli bardakta ben de içeyim diyorsan yani çaydan vazgeçemeyenlerdensen bu yazı tam senin için! Çünkü bu blog yazımızda çay tutkunlarının okuması gereken 12 kitaptan bahsettik. Dünyanın farklı yerlerindeki çay kültürüne, yetiştirilen çay bitkisinin özelliklerine, çaya felsefi açıdan yaklaşan çay ile ilgili kitaplara birlikte göz atmaya ne dersin? Hadi o zaman yazımızı okumaya devam et :)