Kidega Blogblog

 • 18 saat önce
  Pulitzer Ödülü Almış Kitaplar
  Pulitzer ödülü Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde her yıl müzik, edebiyat ve gazetecilik alanında verilen dünyanın en prestijli ödüllerinden biridir. Pulitzer ödülü alan eserler arasından sizin için seçtik. Pulitzer edebiyat alanında ödüller birkaç kategori altında toplanmıştır. Bunlar; Kurgu, Yazı, Yorum, Biyografi ve Otobiyografi, Şiir, Kurgusal olmayan genel eser gibi farklı kategorilerdir.  
 • 1 hafta önce
  Alman Edebiyatı Klasikleri
  Dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Alman Edebiyatı bünyesinde tüm dünyaca bilinen ve saygı gören eserleri barındırır. Avusturya, Fransa, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin yazarlarından da beslenen çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Sizin için derlediğimiz Alman Edebiyatı Klasiklerine göz atabilirsiniz.
 • 2 hafta önce
  İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Türk Edebiyatı Klasikleri
  Köklü edebiyat tarihimizde çok değerli kalemlerden çıkmış özel eserler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının üzerinden geçen zamanla birlikte okunması ve anlaşması güçleşmiştir. Kimileri ise ilk günkü versiyonlarıyla anlaşılabilmektedir. İş Bankası Yayınları bu nadide eserleri sadeleştirerek okuyuculara hediye etmiştir. Türk Edebiyatı Klasikleri dizisi kendi tarihimizi öğrenmek, sahip çıkmak için bulunmaz bir fırsattır. Tüm edebiyat severlerin okuması gereken İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri dizisine mutlaka göz atmalısınız.
 • 2 hafta önce
  Enpara Kitaplığı'nda Temmuz Ayı
  Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara Kitaplığı'nda polisiyeden bilim kurguya, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.  
 • 2 hafta önce
  Dünyanın En İlgi Çekici Kütüphaneleri
  Kitapların bir kitapsever için ne kadar değerli ve önemli olduğunu bilirsiniz. Peki ya kütüphaneler? İçlerinde binlerce eser barındıran kütüphaneler kitap severlerin mabedidir. Sizin için dünyadaki en ilgi çekici kütüphaneleri derledik.
 • 3 hafta önce
  Türk Edebiyatı'nın Postmodern Kalemi: Oğuz Atay
  Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar gibi romanlarıyla Türk edebiyatının kilometre taşlarından biridir Oğuz Atay. Kısa yaşamına sığdırdığı, kalıpları yıkan romanları yaşarken ikinci baskılarını yapamasa da günümüzde en çok okunan yazarlar arasında yer alır. Oğuz Atay’ı ve eserlerini biraz daha yakından incelemeye ne dersiniz?
 • 3 hafta önce
  Bilim İnsanlarına Dair Kitaplar
  Tarihe yön vermiş, emekleri ile bulunduğu devri aydınlatmış, bilimin ilerlemesinin önünü açmış bilim insanlarının hayatlarına dair derin araştırmaların sonucunda yazılan bu kitaplar sizi bilim adamlarının bilinmeyen yönleri ile tanıştıracak. Bilim insanları kitapları geçmişten günümüze kadar icatları, düşünceleri, yaptıkları ve yapamadıkları ile bize tanıtan, anlamamızı sağlayan araştırma kitaplarıdır. Bu kitaplar bilim adamları için kaleme alınmış bir nevi biyografik kitaplardır. En iyi bilim insanları kitapları listemiz ile sizler de tarihteki ünlü bilim adamlarının hayatlarına tanık olacaksınız. İlginç bilim adamları ve cesurca gerçekleştirdikleri tüm çalışmaları bir solukta okuyacağınız keyifli bir kitap listesi hazırladık. Keyifli okumalar! 
 • 4 hafta önce
  Çocukların Yaz Tatilinde Okuyabileceği 10 Kitap
  Yaz tatili başladı. Çocuklarının yaz tatilini daha verimli geçirmesini isteyen ebeveynler de onlar için en doğru kitapları seçmeye çalışıyorlar. Küçük Prens, Şeker Portakalı, Alis Harikalar Diyarında, Pal Sokağı Çocukları gibi klasikleşmiş eserlerin zaten listenizde olduğunu düşünüyoruz. Biz bu yazımızda yakın zamanda okuyucuyla buluşmuş çocuk kitaplarını listeledik. Sizler için de faydalı olacağını umuyoruz. 
 • 1 ay önce
  Dünya Mutfağından Seçilmiş En İyi Yemek Kitapları
  Yemek kitapları listemiz dünyanın en iyi şefleri ve onların tariflerinden derlenmiş kitaplardan oluşuyor. Dünya mutfağına ilgisi olanların en iyi yemek kitapları listemize göz atması için hazırlandı. Yemek tarifi kitapları ile sizler de mutfaklarınızda büyük şeflere dönüşmeye hazır olun. Dünya mutfağı tarifleri ile damaklarınızda unutulmaz tatlar bırakmak çok kolay! Dünya mutfağı sosları, dünya mutfağı çorbaları, tatlıları ve daha fazlasının yer aldığı bu özenle seçilmiş yemek kitapları ile mutfağını sen yönet. 
 • 1 ay önce
  Duygulu Dizelerin Sahibi: Edip Cansever
  Turgut Uyar, Cemal Süreya, İlhan Berk gibi edebiyatımızın önemli isimleriyle ikinci yeni akımının önemli temsilcilerinden biridir Edip Cansever. Hayatı boyunca şiiri her şeyin üzerinde tutan Cansever, duygu yüklü dizeleriyle pek çok okuyucunun kalbinde ayrı bir yere sahip olmakla kalmamış, Türk Edebiyatı’nda da farklı bir ses olmayı başarmış şairlerimizdendir. 
/ 13