Kidega BlogBlog

 • 14 Şubat
  Romantik Filmlere Uyarlanan Kitaplar
  Kitap ve film ayrılmaz bir bütünün parçaları gibi. Bir bakıyorsunuz edebiyata damga vuran bir eser beyazperdeye de uyarlanmış hem okuyucusunu hem de izleyicisini etkilemeyi başarmış. Filmlere uyarlanan birçok edebi eser sayabiliriz ancak bu yazımızda okuduğunuzda sizi oldukça etkileyecek aşkla, sevgiyle harmanlanmış kitaplar yer alıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü de gelmişken romantik filmlere uyarlanan bu duygu yüklü kitaplara yakından bakmaya ne dersin? 
 • 13 Şubat
  Dünyanın En Kısa Öyküsünü Kim Yazdı?
  14 Şubat sadece sevgililer için değil edebiyat tutkunları için de özel bir gün. Özellikle de öykü okuyan kitapseverler için… Çünkü bugün Dünya Öykü Günü olarak da karşımıza çıkıyor. Dünya Öykü Günü’nün kurucusu Özcan Karabulut, “Herhangi bir gün de olabilirdi ama neden 14 Şubat olmasın?” diyor ve Sait Faik’in “Sevmek, bir insanı sevmekler başlar her şey.” sözüne değiniyor ve “Biz, ‘Paylaştıkça, çoğaldıkça bir anlam kazanır' diye ekledik ve Sait Faik'in bu sözünden hareketle Dünya Öykü Günü’nün kutlanacağı gün olarak 14 Şubat'a karar verdik. Ankara'da Kitapkurdu'nda ülkemizin dört bir tarafından gelen öykücülerimizle tartıştık ve bu günü benimsedik. Öyküyle, sevgiyle, Sevgililer Günü'yle birleştirilen bir gün oldu 14 Şubat. Öte yandan hiç de basit bir değerlendirme olmaz diye düşünüyorum, öykü bizim sevgilimiz aynı zamanda.” diyerek sözlerine devam ediyor. Biz de Dünya Öykü Günü’ne özel olarak, seni dünyanın en kısa öyküsünü keşfedeceğin bir yolculuğa çıkaracağız. Bu yolculuğa hazır mısın?
 • 11 Şubat
  Efsanevi İsimlerin Yaşam Öykülerine Konuk Olun!
  Edebiyata, sinemaya, müziğe, felsefeye, bilime, spora, tarihe yön veren önemli isimlerin yaşam öyküleri hep merak edilir. Bu durum geçmişten günümüze böyle süregelir. Birçok başarıya imza atmış insanların alışkanlıkları nelerdi, bugünlere nasıl geldiler, başlarından neler geçti gibi pek çok bilgi toplanarak biyografi türündeki eserlere can veriyor. Biz de bu yazımızda efsanevi isimlere ve bu efsanevi isimlerin yaşam öykülerine konuk olabileceğiniz biyografi kitaplarına yer verdik. Birçok dalda herkesi derinden etkileyen bu ünlü isimlere yakından bakmaya ne dersin?
 • 6 Şubat
  İstanbul’un Fethine ve Fatih Sultan Mehmet’e Işık Tutan Kitaplar
  Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası İstanbul birçok medeniyete yaptığı ev sahipliği ile adeta muazzam bir tarihin içinden geçiyor. Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğa başkent olan İstanbul’a kültürün merkezi diyebiliriz. Günümüzde de tarihi önemini koruyan İstanbul nasıl fethedildi, bu büyüleyici şehrin fatihi Sultan Mehmet kim? Bu soruların cevapsız kalmaması için İstanbul’un fethine ve fatihine yakından bakmaya ve tarihin bu önemli olayına ışık tutan kitaplara göz atmaya ne dersin?
 • 3 Şubat
  Daha Önce Hiç Çizgi Roman Okumayanlar için Kitap Önerileri
  Çizgi roman dünyası çok renkli ve heyecanlı olsa da ilk kez okuyacaklar için oldukça karışık görünüme sahiptir. Yeni başlayanlar için hangi çizgi romanı seçeceğine karar vermek zor görünebilir. Haydi ilginizi çeken bir türü seçip okuyacağınız çizgi romana karar verdiniz diyelim, bu kez de seriye nereden başlayacağınızı bilmeniz gerekir. Siz de çizgi romanların renkli ve büyülü dünyasında etkileniyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız size öncelikle “Çizgi Roman Dünyasına Yeni Giriş Yapacaklara Tavsiyeler” adlı yazımızı okumanızı öneririz. Daha önce hiç çizgi roman okumayanlar için bir rehber niteliğindeki yazı ile ilginizi çeken türü keşfedebilir, çizgi roman okuma tekniğine dair bilgiler edinebilir, tüyolara göz atabilirsiniz.
 • 31 Ocak
  Enpara.com Kitaplığı'nda Şubat Ayı
  Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara.com Kitaplığı'nda felsefeden tarihe, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.
 • 30 Ocak
  Dünyayı Etkileyen 4 İnsandan Kitap Önerileri
  Girişimleriyle, yaratıcılıklarıyla, ilham veren yaşam hikayeleriyle dünyayı etkileyen insanlar aynı zamanda seçimleriyle de her daim merak uyandırmayı sürdürüyorlar. Biz de bu yazımızda girişimleriyle, yarattıklarıyla dünyayı etkileyen dört insana yer verdik. Elon Musk, Bill Gates, Steve Jobs ve Oprah Winfrey... Yaşadığımız çağa damgasını vuran bu dört insanın başarılarının ardında yatan en büyük nedenlerden biri de gerçek bir kitap kurdu olmaları. Kitap okumayı yaşamlarının merkezine koyan bu insanların kitaplığında hangi kitaplar var? Kütüphanelerinin vazgeçilmez yazarları kim, hangi yazarlara hayranlık besliyorlar? Hangi kitaplar gelişimlerinde etkili oldu? İş hayatında başarılı olmalarını hangi kitaplara borçlular? İşte dünyayı etkileyen 4 insandan kitap önerileri...
 • 28 Ocak
  Pasif Direnişin Sembolü Ghandi’den Ufkunuzu Genişletecek Alıntılar
  "Gelecek kuşaklar onun gibi birinin yeryüzüne gelmiş olduğuna inanmakta güçlük çekeceklerdir." Bu sözlerle anlatıyor Albert Einstein Gandhi’yi. Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturan, pasif direnişin simge isimlerinden Gandhi yaşamı boyunca hep doğruluk için mücadele etti. Sevginin inceliğine inanan, şiddetin keskinliğinden ve acımasızlığından uzakta kalarak tarihin akışını değiştiren, inandıkları uğruna direnmekten vazgeçmeyen Gandhi bugün de idealist düşünceleriyle tüm dünyayı etkilemeyi sürdürüyor.
 • 27 Ocak
  Dünyanın İlk Fatihi: Büyük İskender
  İskender Eski Yunanca ile Aleksandros, hükümdarlığı boyunca yürüttüğü seferler, kazandığı savaşlar ve fethettiği topraklar ile tarihe adını yazdıran Makedonya Kralı. Devasa bir toprak parçasını tek çatı altında birleştiren İskender dünyanın ilk fatihi olarak tarihe iz bırakıyor. Bıraktığı iz öyle büyük olmalı ki, adı Büyük Aleksandros anlamına gelen Aleksandros ho Mégas oluyor. Dilimizde ise Büyük sanıyla anılıyor. Biz de asırlar boyunca adından söz ettirerek efsanevi bir kahramana dönüşen Büyük İskender’in hayatına yakından bakalım istedik.
 • 24 Ocak
  Japon Edebiyatını Sevdiren 10 Yazar
  Haruki Murakami, Koushun Takami gibi yazarların adını tüm dünyaya duyurması, Nobel ödülü alan yazarlar çıkarması Japon edebiyatına olan ilginin ülkemizde de artmasına neden oldu. Biz de bu vesileyle bize Japon edebiyatını sevdiren 10 yazarı mercek altına aldık. İşte Japon edebiyatına meraklı olan, bu kültürle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlerin keşfetmeleri gereken yazarlar ve kitaplar...