20. Yüzyıla Damgasını Vurmuş Bilim Kitapları
28 Ekim
Bilime meraklı olun veya olmayın... Son yüzyıla damgasını vurmuş bu kitaplar her türden okuyucunun ilgisini çekebilecek nitelikte. Yaşama bakış açınızı değiştirecek, ufkunuzu açacak bilim kitaplarına göz atmaya ne dersiniz? İzafiyet Teorisi - Albert Einstein 


Kuantum Fiziğinin değerini ilk anlayan fizikçi olarak tarihe adını yazdıran Albert Einstein’ın adıyla özdeşleşen ve geçerliği kanıtlanmış en temel fizik kuramlarından biri olan İzafiyet Teorisi ünlü dahinin sözleriyle, “bir lise mezununun anlayabileceği düzeyde” bir kitap. Kuramsal fiziğin matematiksel yönünü pek tanımayan okuyucuların İzafiyet Teorisi’ni anlayabilecekleri şekilde yazılan kitabı hiç sıkılmadan okuyacağınıza eminiz. 


Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking 


20. yüzyılın dehası olarak nitelendirilen ve çağın ötesinde çalışmalara imza atan Stephen Hawking’in “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı zaman ve evren üzerine gerçek bir başyapıt. Einstein’dan sonra dünyaya gelmiş en büyük fizikçi kabul edilen Hawking kitapta “Evren nasıl başladı ve başlamasını olanaklı kılan şey neydi?”, “Evrenin bir sonu ya da sınırı var mı?”, “Uzayda başka boyutlar var mı?” gibi önemli sorulara yanıt arıyor. Sadece bilim meraklılarının değil, her türden okuyucunun ilgisini çekebilecek nitelikteki kitap yaşama bakışınızı değiştirebilecek nitelikte. Dünya üzerindeki her 750 kişiden birinin okuduğu kitabı henüz okumadıysanız mutlaka göz atmanızı öneririz. 


Gen Bencildir - Richard Dawkins 


1976 yılında yayımlandığında sadece biyologlarla sınırlı kalmayıp halk arasında da büyük bir heyecan yaratan “Gen Bencildir” evrim hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biri kabul ediliyor. Çok sayıda popüler bilim kitabına imza atmış Richard Dawkins kitabında evrimin itici gücünün genler olduğunun altını çiziyor. Ünlü yazarın önsözünde “Bizler, hayatını sürdürmeye çalışan makineleriz. Gen denilen bencil molekülleri korumaya programlanmış robotlardan farkımız yok.” Gibi iddialı bir cümleyle başladığı kitap yazarı da tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline getirmişti. Günümüzde hâlâ güncelliğini koruyan bu başyapıt anlaşılır diliyle de her okurun okuması gereken eserler arasında yer alıyor. 


Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları - Carl Sagan 


Bilimin daha fazla insana ulaşması konusunda pek çok çalışmaya imza atan Carl Sagan tarafından yazılan Kozmos, yaşamı ve evreni odak noktasına alıyor. İlk olarak 1980 yılında okuyucuyla buluşan, ABD'li gökbilimcinin aynı isimli belgesel dizine de konu olan kitap uzaya dair merak edilenleri akıcı bir dille anlatıyor. Tabi 20.yüzyıla damgasını vurmuş bu eser için sadece bir uzay kitabı demek doğru olmaz. Astronomi, astrobiyoloji ve astrofizik konusunda meraklı olan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. 


Altı Kolay Parça - Richard P. Feynman 


20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olan Richard P. Feynman tarafından yazılan “Altı Kolay Parça” fizik bilmeyenlerin bile kolaylıkla anlayabileceği ve keyif alarak okuyabileceği nitelikte. Kuantum elektrodinamiği üzerine yaptığı çalışmalarından dolayı Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Feynman’ın 1961-1963 arası Caltech’te üniversite birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine verdiği fizik derslerinin özeti niteliğinde kitap; temel fizik, atom kuramı, enerji, kütleçekim, kuantum ve fizikle diğer bilimlerin ortak noktalarını kapsayan konuları ele alıyor. Yazarın 1963 yılında yayımlanan kitabının yanı sıra onu neredeyse Albert Einstein ölçeğinde bir halk kahramanı yapan kitabı “Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman” adlı eserini de incelemenizi öneririz. 


İkili Sarmal DNA Yapı Çözümünün Öyküsü - James D. Watson 


50’li yılların başında araştırmacı Francis Crick ile yaptığı çalışmayla DNA'nın ikili sarmal yapısını bulan ve Nobel ödülü kazanan James D. Watson tarafından yazılan “İkili Sarmal DNA Yapı Çözümünün Öyküsü” DNA'nın ikili sarmal yapısını konu alıyor. Aynı zamanda araştırma süreçlerine dair de detayların yer aldığı kitap ikili sarmalın keşfinin yalnızca bilimsel alanda değil, hayatın temelini anlama açısından da önemli bir dönüm noktası olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. 


Yaşam Nedir? 'Zihin ve Madde' ve 'Otobiyografik Denemeler' İle Birlikte - Erwin Schrödinger 


Moleküler biyolojinin doğuşu sırasında ve akabinde DNA’nın keşfedilmesi sürecinde esin kaynağı olduğu söylenen “Yaşam Nedir?” 20. yüzyılın en önemli bilim klasiklerinden biri kabul ediliyor. Nobel fizik ödülü sahibi Erwin Schrödinger'in kaleme aldığı kitap üç bölümden oluşuyor. “Yaşam Nedir?” makalesinin ardından filozofların üzerine en çok tartıştıkları konulardan birinin ele alındığı “Zihin ve Madde” makalesi geliyor. Schrödinger'in yaşamından kesitler bulacağınız “Otobiyografik Denemeler” ise bilimsel yazıların arka planına ışık tutuyor. 


İlk Üç Dakika Evrenin Kökenine Çağdaş Bir Bakış - Steven Weinberg 


Nobel ödüllü ünlü fizikçi Steven Weinberg'in 1977 yılında yayımlanan kitabı “İlk Üç Dakika” bugün hâlâ güncelliğini koruyan kitaplardan biri. Büyük Patlama Kuramı’nın ana hatlarıyla ortaya çıktığı dönemde yazılan kitap evrenin oluşumunun ilk üç dakikasını konu alıyor. Evrenin tüm evrimine değinilen kitabın güncellenmiş ikinci baskısı ise ülkemizin biri astrofizik-kozmoloji ve diğeri kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeninin sonraki süreçte gelişmeleri aktardıkları notları da içeriyor. Heyecan dolu bir yolculuk için mutlaka okumanız gereken eserler arasında. 


İnsanın Yanlış Ölçümü - Stephen Jay Gould 


Amerikalı paleontolog, jeolog, zoolog, taksonom ve bilim tarihçisi olan Stephen Jay Gould’un “İnsanın Yanlış Ölçümü” adlı kitabı başta antropolojinin ve daha sonra biyolojinin bu utanç verici yüzünü en çıplak haliyle gözler önüne seriyor. Kendi kuşağının en çok okunan popüler bilim yazarlarından biri olan Gould’un kitabı insanın düşünsel yetenekleri ve sosyal davranışlarındaki çeşitlilik üzerine okunması gereken bir eser. 


Bilimsel Devrimlerin Yapısı - Thomas S. Kuhn 


Bilimsel buluşların mantıksal yapısı nedir? Ne tür kurallara ve kavramsal araçlara gerek vardır? Bu araçlarla üretilen bilginin sürekli ileriye, daha doğru olana gittiğini nereden bilebiliriz? Birbirine zıt bilimsel açıklamaların hangisinin daha geçerli olduğunu belirlemek için ne gibi ölçütlere sahibiz? Thomas S. Kuhn tarafından yazılan ve 1962 yılında ilk yayımlandığında bilim sosyolojisi alanında bomba etkisi yaratan “Bilimsel Devrimlerin Yapısı” bilim ve felsefe dünyasının temel klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor. 


Bilim kategorisindeki tüm kitapları incelemek için tıklayın. 


Kitaplara daha yakından bakın: