39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı: Nazlı Eray
9 Haziran
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle hazırlanan 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 31 Ekim - 8 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Dokuz gün boyunca İstanbul Kitap Fuarı imza günlerinin, panellerin, söyleşilerin, şiir dinletilerinin ve çocuk atölyelerinin düzenlendiği 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Nazlı Eray seçildi. Biz de Nazlı Eray’ın hayatına ve eserlerine birlikte bakalım istedik. Edebiyatımızın fantastik yazarlarından Nazlı Eray’ı daha yakından tanımaya var mısın? 


Nazlı Eray Hayatı 


Nazlı Eray 28 Haziran 1945 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul Arnavutköy Kız Koleji’nde okuyan yazar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 3. sınıftayken ayrıldı. Daha sonra Ankara'ya dönen Eray, 1965-1968 yılları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nda çevirmen olarak görev aldı. 1977’de ise Amerika’daki lowa Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak yaratıcı edebiyat dersi verdi. 

Eray’ın edebi hayatı ise gençlik yıllarında yazdığı hikayeleriyle başladı. 16 yaşında kaleme aldığı Mösyö Hristo adlı öyküsü Varlık Dergisi’nde yayımlandı. Yazarın ilk kitabı “Ah Bayım Ah” ise 1975 yılında yayımlandı. Onun hikayeleri; İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Çekçe, Urduca ve Hintçe'ye çevrildi. 1986 yılında ise öykülerinden bir demet Almanca olarak Almanya'da yayınlandı. 

Siyasetle yakından ilgilenen yazar Cumhuriyet ve Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı. Ayrıca, Radikal ve Akşam gazetelerinde de çalıştı. Yazar, 1978'ten beri Türkiye Yazarlar Sendikası ve Uluslararası PEN üyesi. 

Nazlı Eray, 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın teması olarak da belirlenen Büyülü Gerçekçilik akımının Türk edebiyatındaki temsilcilerinden biri. Nazlı Eray’ın eserlerini birlikte incelemeye ne dersin? 


Nazlı Eray Eserleri 


Fantastik türün Türk edebiyatındaki en büyük temsilcilerinden Nazlı Eray, eserlerinde gerçek yaşamla hayal gücünü muhteşem bir dengeyle harmanlıyor. Yazarın eserlerinde fantastik anlatımdan gerçekliğe kolayca geçtiğini gözlemlemek mümkün. Aynı zamanda toplumsal sorunları da mizahi bir dille eleştiriyor. Eray’ın eserlerinde yer yer ironiler de göze çarpıyor. Nazlı Eray’ın başarılı eserlerine daha yakından bakalım. 


Aşkı Giyinen Adam 


Nazlı Eray’ın “Aşkı Giyinen Adam” adlı eseri roman dalında 2002 Yunus Nadi Ödülü’ne layık görüldü. Yazarın bu ödüllü eseri gerçekten de etkileyici bir roman… Bu romanı okurken yazarın yaratıcılığına hayran kalacağına eminiz. 


Geceyi Tanıdım - Yoldan Geçen Öyküler 


“Geceyi Tanıdım - Yoldan Geçen Öyküler”, Nazlı Eray’ın klasikleşen öykülerini bir araya getiren toplu öykülerin ilk cildi. Bu kitapta Eray’ın en iyi kitaplarından ikisi bir araya geliyor. “Yoldan Geçen Öyküler” ile yazarın 1988 yılında "Haldun Taner Öykü Ödülü"nü kazandığını da söylemeden geçmeyelim. Eserde, Nazlı Eray’ın gerçek yaşam ve düşleri arasındaki gelgitlerine tanık olabilirsin. Onun ilginç ve fantastik öykülerinin yer aldığı bu kitabı mutlaka okumanı öneririz. 


Frej Apartmanı'nın Esrarı 


İstanbul Beyoğlu’nda büyüleyici bir apartman… Eserin kahramanları Nazlı ve Osman'ın mahallelerindeki Madam Anjel’i merak ederek, Frej Apartmanı’ndaki davete gitmeleriyle hayal dünyasına yaptıkları yolculuk başlıyor. Kesinlikle senin de dahil olmak isteyeceğin bir yolculuk! 


Arzu Sapağında İnecek Var 


Nazlı Eray, “Arzu Sapağında İnecek Var” kitabıyla da okuyucuyu beklenmedik sürprizlerle şaşırtmaya devam ediyor. Yazar kitabında bizi içinde bulunduğumuz 2020 yılına götürüyor. Farklı zamanlarda ve mekanlarda aşkı, tutkuyu, macerayı ve tarihi bulacağın bir gezintiye çıkarıyor. Senin de bu gezintiye çıkmaktan keyif alacağına eminiz. 


Sis Kelebekleri 


Eray bu kitabında okuyucuyu Sinop’a götürüyor. İnsan ve doğa tasvirlerine oldukça yer verdiği eserinde birçok film sahnesini izliyor gibi hissedeceksin. Elbette Eray’ın gerçek yaşamı ve hayal gücünü uyumla bir araya getirişine yine tanık olacaksın. Kelebeklerin kanat seslerine kulak ver ve bu kitabı mutlaka oku!


Nazlı Eray’ın kitaplarını okudukça onun yaratıcılığına hayran kalacağına ve tüm kitaplarını okumak isteyeceğine eminiz. Eğer İstanbul Kitap Fuarı’nın geçen seneki onur yazarını merak ediyorsan “1950 Kuşağının Usta Kalemi Adnan Özyalçıner”  blog yazımıza göz atabilirsin. Ayrıca, “38. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda En Çok İlgi Gören Kitaplar”  blog yazımızı da okumanı öneririz. Hep kitapla kalman dileğiyle, keyifli okumalar :)


Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan
Kitaplara daha yakından bakın: