Adrenalin Meraklılarına En İyi Polisiye Romanlar
3 ay önce

Yerli ve yabancı edebiyatın en sevilen türlerinden olan polisiye edebiyatın en iyi eserlerinin yer aldığı listemizi adrenalin meraklıları için hazırladık. Okumaya başladığınızda sayfaların hızına kapılıp gideceğiniz bu kitaplar nefesinizi kesecek.  

En iyi polisiye romanlar listemizde yerli ve yabancı yazarların en çok satan polisiye kitaplarını bulabilirsiniz.Ejderha Dövmeli Kız - Stieg Larsson

İsveçli yazar Stieg Larsson tarafından kaleme alınmış olan ve yazarın Milenyum Üçlemesi adını verdiği serinin ilk kitabıdır. Yazar erken yaşta hayatımızdan ayrıldığı için kitaplarının 30 dile çevrildiğini ve 41 ülkede yayımlandığı görememiştir. Ejderha Dövmeli Kız kitabı çok fazla ayrıntıya yer verilmesine rağmen oldukça akıcı bir kitaptır. Kitap oldukça sürükleyici bir olay örgüsü ile en iyi polisiye kitaplar listesine girmeyi başarmıştır.


Aklından Bir Sayı Tut - John Verdon

John Verdon tarafından kaleme alınan Aklından Bir Sayı Tut, oldukça meşhur Dave Gurney karakterinin yer aldığı kitaplardan biridir.

Kitapta katil kurbanlarına bir mektup gönderir ve akıllarında tuttukları sayıyı bile bilecek kadar kendilerini tanıdığını söyler. Kurbanlar korku ve endişe ile katilin her istediğini yaparlar. Kitapta bu seri cinayetlerin çözümü emekli dedektif Dave Gurney’e kalmıştır.


Siyah Kan - Jean-Christophe Grange

Polisiye edebiyat alanında en iyi kitaplardan olan Siyah Kan yazarın psikolojik tahlillere yer verdiği, su gibi okunup gidecek bir roman.

Malezya’ya uzanan bir insan avını konu alan Siyah Kan; kurgusu, kahramanları ile çok çarpıcı bir eser. Bu eserde bir insanı suça teşvik eden ve insan öldürmek gibi ciddi bir duruma getiren geçmişinde yaşanan travmalar ile ilgisi de konu alınmıştır.

Baskerville'lerin Köpeği / Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle

Polisiye denilince ilk akla gelen kitaplarından olan Sherlock Holmes serisinin Baskerville’lerin Köpeği kitabı en beğenilen Holmes kitaplarından biridir.

Oldukça dikkat çekici bir konusu olan bu kitap, ustalıkla işlenen kurgusuyla unutulmazlar arasına girmiştir.


Kuzuların Sessizliği - Thomas Harris


Yazarın yayımlandığı günden itibaren büyük ilgi gören Kuzuların Sessizliği kitabı bir seri katili konu almaktadır.

Edebiyat alanında polisiye, sinemada ise gerilim alanında yer alan kitap çok beğenilen bir kurguya sahiptir. Polisiye alanında bir başyapıt olan kitap filmi ile de çok ses getirmiştir.


Kramponlu Ceset - Celil Oker

Polisiye edebiyatımızın başarılı Yazarı Celil Oker tarafından kaleme alınan Kramponlu Ceset yazarın sevilen karakteri dedektif Remzi Ünal’ın araştırmalarını içeriyor.

Bir futbol takımı, kulüp başkanının işlendiği nefes kesici polisiye roman olan kitap her sayfasında heyecan ve gizemle okuyucuya sunulmuş.


Cerrah - Tess Gerritsen

Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Cerrah kitabı serinin ilk kitabıdır. Cerrah kitabı Boston’da işlenen seri cinayetleri ve bunların çözümlenmesini işler.

Yazarın gerçek mesleğinin doktorluk olması ve kitapta tıbbi terimlere bolca yer vermesi de kitaba gerçeklik katan unsurlardan biridir.


Trendeki Kız - Paula Hawkins

Trendeki Kız İngiliz romancı Paula Hawkins tarafından 2015 yılında yayımlanmış polisiye romanıdır. Amazon ve Goodreads’ta 2015 yılı Ocak ayının en iyi kitabı seçilmiştir. Tam 13 hafta süresince New York Times Çok Satanlar listesinin ilk sıralarında yer alan kitap katilin kim olduğunu kitabın sonuna kadar anlayamayacağınız kurgusuyla sürükleyici ve nefes kesici eserlerden biri oluyor.


On Küçük Zenci - Agatha Christie

On Küçük Zenci Polisiye türünün Kraliçesi olarak adlandırılan Agatha Christie tarafından yazılmıştır. Roman dünyada en çok satan 10 roman arasına girmiş 100 milyondan fazla kopya satmıştır. Dünya edebiyatının polisiye türünde en büyük isimlerinden olan Agatha Christie’nin bu romanı 1990 yılında İngiliz Polisiye Yazarlar Derneği tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 polisiye kitabı listesinin başında yer almaktadır.


Ahmet Ümit - Patasana

Türk Polisiye edebiyatının üstatlarından olan Ahmet Ümit tarafından 2000 yılında yayımlanmıştır. Kitap “Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım.” sözleri ile başlamaktadır. Patasana kitapta geçen Hititli bir saray yazmanının ismidir. İki ayrı zamanda işlenmiş olan kitap ilk sayfasından itibaren her tür duyguyu içinde barındıran yazarın en başarılı kitaplarından biridir.

Şibumi - Trevanian (Rodney William Whitaker)

Şibumi 1979 yılında İngilizce yazılmış bir romandır. Trevanian mahlasını kulanan gerçek ismi Rodney William Whitaker olan en sevilen romanıdır. Şibumi Uzakdoğu felsefesiyle bezenmiş en iyi kitaplardan biri. Kurgusu ve yazım tekniği ile sıkılmadan okuyabileceğiniz mükemmel bir eser.


Şizofren - Wulf Dorn

Polisiye roman türünde bir dahi olarak isimlendirilen yazar Wulf Dorn’un en popüler kitaplarından biri olan Şizofren’de psikiyatr Jan Forstner’ın hayatı konu alınmıştır. Küçük kardeşinin kaybolmasından 23 yıl sonra kardeşinin kaybolmasındaki tüm sırları açığa çıkarmak için verdiği çaba ve gelişen olaylar sürükleyiciliğiyle okuyucunun nefesini kesmektedir.


3:01 - Simon Kernick

Simon Kernick tarafından kaleme alınan 3:01 romanı okuyucuyu olayların içine çekebilme yeteneğine sahip enfes ve nefes kesici bir polisiye romanıdır. Soluksuz okuyacağınız 3:01 tam her şey açığa çıktı derken yeni bir gizemle kapınızı çalan mükemmel bir kitap.
İnsanları öldüren silahlar değil, yine insanlardır.

Aklından Bir Sayı Tut - John Verdon


Kitaplara daha yakından bakın: