Babil Kitaplığı Dizisi
2 Ağustos

Jorge Luis Borges’ın en beğendiği 28 kitap ve kendine ait 2 kitabın da yer aldığı, gerçek üstü edebiyatın en önemli serilerinden kabul edilen Babil Kitaplığı, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından bir araya getirilerek yeni kapak tasarımlarıyla okurlarla buluştu.Jorge Luis Borges


Borges, herkesin merak ettiği, eğlenceli ama bir o kadar da bilinmez yerlerden biri olan Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te doğdu. Gençliğinin başladığı evrelerde yazar olmak istediğini belirterek ailesinden de destek almıştır. Ebeveyninin sağlık sebebiyle Cenevre’ye gitmek zorunda kalan yazar, babasının isteğiyle ilginç bir hikayeye atılır ve sonucunda ise hayal kırıklığıyla başka bir boyuta geçer; lakin bu süreçte yine de aşık olmaktan asla vazgeçmez.

Otuz yıl süren bu dönemde Arjantin’de Buenos Aires Ulusal Kitaplığı’nın yöneticisi olarak çalışırken kendi zevkine ve edebiyat anlayışına göre seçtiği, farklı ülkelerden yazarların öykülerinden Babil Kitaplığı’nı oluşturur.


Fantastik Edebiyatın Buluşma Noktası Babil Kitaplığı


Klasiklerden farklı ülkelere açılan pencerelerin buluşma noktası Babil Kitaplığı heyecanla ilgilenebileceğiniz bir seri. Bu seri sayesinde kitaplıklarınızda farklı lezzetlere bir yer açılacak.

Hikayelerde biçimleri farklı boyutlara geçen karakterler yer alıyor. Her bir kitapta fantastik sanılan dünyanın gerçeklerle yüzleştirilmesi konu ediliyor. Derin melankolilerden gizem içeren aşk öykülerine ve düşleyenle düşün aynı halde varlıklarını sürdürdükleri öykülere değin her duyguyu bu seride hissedebileceksiniz. Basit görünen öykülerin aslında ne kadar derinlik içerdiğini göreceksiniz.

Kendimizin, çevremizin, duygularımızın, acılarımızın sorgulandığı yaşamda varlığınıza katacak olduklarınızın fazlalığıyla mutlu olup, kitaplıklarınızda açtığınız yerde huzurlu hissedebileceksiniz.


“Fırtına dinmişti. Yakıcı güneş çıkmış, lagün yine ayna gibi olmuştu. Hava vıcık vıcıktı, ağırlığı sanki insanın ciğerlerine çöküyor, soluk almayı güçleştiriyordu.”

Mapuhi’nin Evi
Midas’ın Müritleri - Jack London
Sınırlarda gezen yazar Borges’ın oluşturduğu seriden bahsetmişken, herkesin mutlaka bir kez okuması gereken “Anlar” şiirine değinmemek olmaz.

“Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya, 

İkincisinde daha çok hata yapardım.

Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.

Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,

Çok az şeyi

Ciddiyetle yapardım.

Temizlik sorun bile olmazdı asla.

Daha çok riske girerdim.

Seyahat ederdim daha fazla.

Daha çok güneş doğuşu izler,

Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.

Görmediğim bir çok yere giderdim.

Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.

Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.

Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.

Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu.

Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten.

Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın.

Hiçbir yere yanında su, şemsiye ve paraşüt almadan,

Gitmeyen insanlardandım ben.

Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım.

Eğer yeniden başlayabilseydim,

İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.

Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.

Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,

Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.

Ama işte 85'indeyim ve biliyorum...

ÖLÜYORUM....

Arjantin - 1985”


Kitaplara daha yakından bakın: