Batman 80 Yaşında!
26 Ağustos

Kara Şövalye tam 80 yıldır tüm karizmasıyla, cesaretin ve adaletin sembolü olarak suçun karşısında duruyor, Gotham şehrine adalet dağıtıyor. İlk kez 1939 yılında Detective Comics’te karşımıza çıkan ve geçen yıllarla birlikte popülaritesini arttıran Batman, sayısız çizgi romanın yanı sıra pek çok sinema ve tv filminde, video oyunlarında karşımıza çıktı. Kostümlerden oyuncaklara pek çok ürünüyle hâlâ adından en çok söz ettiren kahramanlardan biri. 

Bu yıl 80. doğum gününü kutlayan dünyanın en büyük dedektifi için başta DC Comics ve Warner Bros olmak üzere pek çok kurum ve hayranları türlü etkinlikler düzenlediler. Her yıl Eylül ayında kutlanılan Uluslararası Batman Günü için de pek çok etkinlik hazırlığı sürüyor. Batman bir kez daha gündemdeyken bu zamansız kahramanı anmadan geçmek istemedik. 


Batman’in Yaratıcıları 


Bill Finger ve çizer Bob Kane tarafından yaratılan Batman ile ilk kez 1939 yılının mayıs ayında çıkan Detective Comics’in 27. Sayısında tanıştık. Her ne kadar yıllar boyunca Batman ile ilgili ortaya çıkan tüm işlerde Bob Kane imzasını görmüş olsak da Bill Finger’ın ailesinin yıllar boyunca süren mücadelesi karşılıksız kalmadı, son yıllarda yaratıcı olarak Finger’ın adı da Batman ile birlikte anılmaya başladı. Aynı zamanda Joker, Catwoman gibi önemli diğer karakterlerin de yaratıcısı olan Bill Finger 1974 yılında yaşamını yitirmiş olsa da yarattığı Yarasa Adam hâlâ DC’nin en sevilen kahramanı olarak yoluna devam ediyor.


Batman hayatımıza nasıl girdi?


Batman ilk olarak karşımıza çıktığında aslında bugünkü görünümünden daha farklıydı. İlk çizimlerde sarışın, kırmızı kostümlü olan kahraman, farklı yorumlar sayesinde bugünkü haline ulaştı. İlk hikâyelerde suçla mücadele eden zengin bir sosyalist olarak tanıtılan Bruce Wayne’in Batman’e dönüşmesi, aynı yıl ilk kez kemerini kullanması Batman efsanesinde okuyucuyu bekleyen maceranın habercisi niteliğindeydi. Batman süper güçleri olan bir süper kahraman değildi. Superman gibi uçamıyordu örneğin ama hayal gücünü zorlayan serveti ve sahip olduğu araç ve silahlarla her türlü zorlu mücadelenin üstesinden geliyordu. Okuyucular aynı yıl Batman’in uçağı ve öncelikli silahlarından biri olan Batarang ile tanıştı. Henüz 1939 bitmeden Batman’in ailesinin bir soyguncu tarafından öldürüldüğü bilgisi de okuyucuyla paylaşılarak kahramanımızın kökeniyle ilgili hayranlarına sağlam bir bilgi verilmiş oldu.

1940 yılında bu kez Batman’in daimi dostu, maceralarında hep ona destek olan Robin ile tanıştı okuyucu. Robin’in hikâyeye bir diğer önemli etkisi de Yarasa Adam’ı daha merhametli birine dönüştürmesiydi. İlk zamanlar suçluları öldürmekten çekinmeyen Batman, Robin sayesinde onlara ceza vermenin başka yollarını buldu. Batman her ne kadar Detectice Comics ile okuyucunun karşısına çıkmaya devam etse de kendi çizgi romanını yaratacak kadar hayran kitlesine ulaşmıştı. 1940 yılında kendi adıyla yayımlanan çizgi romanı sayesinde maceranın diğer önemli karakterleri hayat buldu; Joker ve Kedi Kadın (Catwoman).

Yıllar boyunca Alan Moore, Tom King, Sean Murphy, Scott Snyder gibi yazarlar onlarca Batman hikâyesine imza atıp okuyucuyu soluksuz bir maceraya davet ettiler. Kara Şövalye’yi kimi zaman gizemli bir suç dehasının peşinde gördük, kimi zaman ihtiyacı olanı almak için intihar niteliğindeki görevlerde, kimi zamansa çizgi romanların en etkileyici süper kötüsü Joker’e karşı savaşırken... Hatta okuyucu Yarasa Adam’ın öldüğüne bile inandı. Karşımızda olağanüstü güçleri olan ölümsüz bir süper kahraman olmasa da, kendi güçlerini yaratan cesur bir kahraman vardı ve Batman geri dönmeyi ve hep cesurca ayakta kalmayı başardı.


Batman’i hangi sırayla okumalısınız?


Çizgi roman dünyasına yeni giriş yaptıysanız hangi yayınlardan başlayacağınız, hangi serileri okumanız gerektiği hep bir soru işareti yaratır. Bu konuda aslında keskin çizgilerle bir ayrım yapmak zor olsa ve biraz da okuyucunun tercihlerine göre değişse de bir öneri listesi sunmak mümkün. 

Biz bu noktada ülkemizdeki Batman’in yayın haklarına sahip olan JBC Yayıncılık’ın listesini esas almayı tercih ettik. JBC Yayıncılık yaptığı açıklamada aşağıda yer verdiğimiz listenin herhangi bir sıralaması olmadığını, dilediğiniz sıra ile okuyabileceğinizi belirtiyor. 

Batman: Gülen Adam 

Batman: Pelerinli Süvari'ye Ne Oldu? 

Batman: Noel 

Batman : Kara Ayna 

Batman: Öldüren Şaka

Batman: Ölümcül Tasarım 

Batman: İlk Yıl 

Batman: Gotham Kapıları

Batman: Arkham Tımarhanesi 

Batman: Hush 

Bizim önerimiz ise Sean Murphy tarafından oluşturulan, sekiz sayısı bulunan Batman Beyaz Şövalye serisini de okumanızdır.

Gotham şehrindeki maceralarda keyifli okumalar dileriz :). 


Kitaplara daha yakından bakın: