Bayram Tatili Boyunca Okunabilecek 10 Kitap
27 Temmuz
2020 Kurban Bayramı yaklaştıkça, hem tatil planları hem de bu tatile eşlik edebilecek kitaplara dönük araştırmalar hız kazanıyor. 2020 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor sorusunu sorarken, beş gün sürecek olan bayram tatili boyunca ne okuyacağını da düşünenler için 10 kitaplık bir tavsiye listesi hazırladık. Sen de şimdi bu listeye göz atarak alışverişini hızlıca tamamlayabilir, Kurban Bayramı için vaktini değerlendirebileceğin bir okuma maratonunun ilk adımlarını atabilirsin!

2020 Kurban Bayramı 31 Temmuz’da başlayıp 3 Ağustos’a kadar devam edecek. Perşembe gününe denk gelen 30 Temmuz Kurban Bayramı arifesi ile başlayan ve Pazartesi gününe denk gelen 3 Ağustos’ta sona erecek olan bayram tatilinde sana eşlik edecek kitapları seçmekte zorlanmaman için Kidega sana bazı tavsiyelerde bulunacak!

Aşka Onun Gözünden Bakın!


Adil Yıldırım, kitapları geniş kitlelerce takdir gören bir yazar. Yeni çıkan kitabı “50 Maddede İlişkiler” de kısa sürede kitlesine ulaştı hatta okunup bitirildi. Ancak onu hiç tanımayanlar için pratik ve hızlı bir başlangıç olacağını düşündüğümüz bu eserinde ilişki koçu Adil Yıldırım; erkekler ve kadınların doğru iletişim kurması ve dolayısıyla mutlu bir ilişki yürütmesi için ihtiyaç duydukları sırları onlara fısıldıyor.

Çocuklar Bu Hareketliliğe Bayılır!


Çocuklu ailelerin en büyük endişesi, uzun tatillerde çocuklarının keyifli vakit geçirememesidir. Onların eğlenmediği bir çatıda kimsenin huzur bulamayacağı aşikârdır. Hareketli Kitaplar, bu soruna çözüm getirmek üzere tasarlanmış bir yığın alternatifi barındırıyor! Ancak serinin tüm kitaplarında değişmeyen bir şey var ki, çocuklar bu kitaplarla el – göz koordinasyonlarını eğlenirken geliştiriyor!

Biraz “Sanat” Herkese İyi Gelir!


Sanat tarihi, uzaktan bakılınca birbirinden ayırt edilmesinin zor olduğu detaylar ve karmaşık görünen isimlerle dolu olsa da hep eğlenceli ve rengarenktir! Bu eğlencenin ön planda olduğu, pratik bir okuma performansı vaat eden eserler ise okurların vazgeçilmezi hâline gelmektedir. Tıpkı Umberto Arte’nin ilki büyük ilgi çeken serisinin ikinci kitabı “Umberto Arte ile Sanat 2” gibi.

Tarihten Uzak Durmaya Son!


Tıpkı sanat gibi, tarih de bir sürü isimden ve olaydan oluşan girift yapısıyla takip etmenin zaman zaman çok zorlayıcı bir tecrübe olduğu disiplinlerden birisidir. Ancak eğlenceli bir anlatım, ilgi çekici detaylar ve akıp giden bir kitap ile tarihten uzak durmak namümkün hâle gelir! Tıpkı, Emrah Safa Gürkan’ın “Bunu Herkes Bilir” kitabı gibi...

Kadınlar Mutsuz Olmamalı


Mutsuz kadın hikâyelerinden çok mu sıkıldın? Emin ol, biz de... Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Kral Kaybederse” kitabı bu yüzden çok kıymetli. Çünkü bu kitapta hiç kaybetmeyeceği yanılgısına kapılarak despotlaşan bir adamın av konumuna düştüğü, mutsuz bir kadının ise avken avcı olduğu bir hikâye seni bekliyor!

Biraz Derinden İlerlemek İsteyenlere...


Bayram tatili boyunca daha derinden ilerlemek, ağır ve oturaklı bir edebî üslubun takdire şayan kontrolüne kendisini teslim etmek isteyenler için Yaşar Kemal’den iyi bir seçenek düşünülebilir mi? Çukurova’nın, Toroslar’ın Yaşar Kemal’in Türkçe yazılmış en nitelikli eserlerden birisi olan İnce Memed’de okuru bekleyen davetkâr yüzleriyle tanışmak için belki bu bayram tam vaktidir?

Kara Şövalye’yi Lanetten Kurtarın


İnanılmaz çizimler, akıp giden bir macera, soluk soluğa bir seri... Elbette tüm çizgi romanlar fanatik takipçileri için bu nitelikleri taşır ancak itiraf etmek gerekir ki Batman’in “Lanet” serisi bu niteliklere en objektif bakışlarda dâhi sahiptir. Gotham’ın kâbusa benzeyen bir yansımasında tıkılı kalan Batman’in kurtuluş mücadelesi, hak ettiği karanlık atmosferi okuruna fazlasıyla sunuyor!

Balıkçı Köylerini Sever misiniz?


Kasvetli filmlerden, entrikalı polisiyelerden anımsayabileceğiniz o balıkçı köylerini sever misiniz? Yoksa siz de hafif ürperir misiniz bunu duyunca? Şayet cevabınız “Hayır” ise, sizi bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Ancak bu düşünme faslında size eşlik edecek bir tavsiyemiz var: Zülfü Livaneli’den “Kardeşimin Hikâyesi

Kraliyetteki Güç Dengesi Bozuluyor!


19. yüzyıl edebiyatının en nadide örnekleri arasında olan; imkânsız bir aşk hikâyesinin ve kraliyetteki güç savaşlarının anlatıldığı, yedi kez sinemaya uyarlanan bir klasik iyi gelmez mi bayram tatilinde? Anthony Hope’un “Zenda Mahkûmu” eseri, sadece Kidega’da!

Dizisini Sevdiysen, Kitabına Bayılırsın!


Netflix orijinal yapımlarından, son yılların en beğenilen çarpıcı hikâyesi "Leila", artık Türkçe de okunabiliyor! Prayaag Akbar’ın ödülleri toplayan ilk romanında modern Hindistan milliyetçiliğinin barbarlığı; dramatik bir evrenden okura sunuluyor.

Kitaplar kahvesiz olur mu? Hele ki bu bayramda Türk kahvesi iyi gitmez mi? Kidega, senin için Türk kahvesini damla sakızlı, sade ve “gastro gournment” olarak üç ayrı tarzda satışa sundu! Dilediğin kahveyi alışveriş sepetine eklemeyi unutma!

İyi bayramlar!

Kidega İçerik Ekibi
Alper Kaya