Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Bilim Kurgu Filmlerine Uyarlanan Kitaplar
  08.04.2020
  Okuduğun bilim kurgu kitaplarının filmlerini izledin mi? İzlediğin bilim kurgu filmleri hangi kitaplardan uyarlandı biliyor musun? Beyaz perdeye uyarlanan pek çok eser var ancak biz bu blog yazımızda bilim kurgu filmlerine uyarlanan kitaplara değindik. Edebiyat ve sinema birbirini besleyen dallar… Hadi hem bilim kurgu kitaplarına bakarak edebiyata hem de bilim kurgu kitaplarından uyarlanan fantastik filmlere bakarak sinemaya doğru bir yolculuğa çıkalım.

  Ben EfsaneyimRichard Matheson

  İlk durağımız “Ben Efsaneyim”, baş kahramanı Robert’ın hayatta kalma macerasını konu alıyor. Aynı zamanda kahramanımız kendi gibi virüs salgınından kurtulmuş insanları da arıyor. Dönemine göre fantastik ve gotik edebiyatına yenilikçi bir bakış açısı katan bu bilim kurgu romanı içinde bulunduğumuz koronavirüs günlerini de yansıtıyor diyebiliriz. Henüz okumadıysan efsanevi bir kurguya sahip olan bu eseri mutlaka okumalısın.
  “Ben Efsaneyim” kitabı 2007 yılında orijinal adı “I Am Legend”  ile beyaz perdeye uyarlanan bilim kurgu romanlarından biri. Filmin yönetmenliğini Francis Lawrance yaparken, Robert karakterine de ünlü oyuncu Will Smith can veriyor. “I am Legend” filminin fragmanını izlemeden geçme!

  PrestijChristopher Priest

  Prestij”, okuyucuyu küçüklüğünden beri illüzyon yapan bir illüzyonistin perde arkasına götürüyor. Christopher Priest sade anlatımına rağmen gerilimi ve heyecanı okuyucuya yansıtıyor. Bu fantastik & bilim kurgu türündeki romanı mutlaka okumalısın.
  “The Prestige” adıyla sinemaya da uyarlanan eser izleyicisini de derinden etkilemeyi başaran dram, gizem ve bilim kurgu türünde yer alan filmlerden biri. Filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan otururken, oyuncu kadrosunda Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Rebecca Hall ve Michael Caine gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Henüz izlemediysen “The Prestige” filminin fragmanını izlemekle başlayabilirsin.

  Ben RobotIsaac Asimov

  Bilim kurgunun babası olarak anılan Isaac Asimov’un romanı “Ben Robot”, robotlar ile insanlar arasındaki ilişkiyi farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. En ünlü 9 öyküsünü topladığı bu eserinde bilim kurguya yaptığı en büyük katkısı olan "3 Robot Kanunu"na da değiniyor. “Ben Robot” eserini ilgiyle okuyacağına eminiz.
  Isaac Asimov’un “Ben Robot” romanı da beyaz perdeye uyarlanan bilim kurgu kitaplarından biri. Orijinal adı “I, Robot” ile beyaz perdede yer alan bilim kurgu filminin yönetmen koltuğunda Alex Proyas oturuyor. Filmin başrolünde ise “Ben Efsaneyim” filminin de başrolünde yer alan Will Smith karşımıza çıkıyor. “Ben Robot” filmini izlemediysen şu an izlemenin tam zamanı değil mi? O zaman “I,Robot” film fragmanına göz atmanı öneririz.

  Dune Frank Herbert

  Dünyanın en çok satan bilim kurgu kitaplarından biri olan “Dune”da Frank Herbert’in kurgusal gücüyle yarattığı bir evreni konu alıyor. Herbert, yarattığı evren ile okuyucunun da büyük beğenisini topluyor. Bu efsanevi bilim kurgu romanını henüz okumadıysan mutlaka okumalısın!
  “Dune” romanı da 1984 yılında beyaz perdeye uyarlanarak izleyicisi ile buluşan bilim kurgu kitaplarından. Filmin yönetmenliğini David Lynch üstlenirken, oyuncu kadrosunda Kyle MacLachlan, Virginia Madsen, Francesca Annis gibi ünlü oyuncular yer alıyor. “Dune” filminin fragmanına da mutlaka göz atmalısın.

  1984George Orwell

  Tabi ki, George Orwell’ın çok satan bilim kurgu romanı “1984” de bilim kurgu filmlerine uyarlanan kitaplar listemizde yer alıyor. Orwell’ın geleceğe ilişkin yazdığı ve rejim eleştirisini çok etkileyici bir şekilde kurguladığı bu başyapıtı okumadıysan mutlaka okumalısın!
  “Nineteen Eighty-Four” orijinal adıyla beyaz perdeye de uyarlanan bilim kurgu romanının 1984 yılında izleyicisi ile buluşması da çok manidar. “1984” filminin yönetmen koltuğunda Michael Radford otururken, oyuncu kadrosunda John Hurt, Richard Burton, Suzanna Hamilton gibi oyuncular yer alıyor. “1984”ün fragmanına göz atmaya ne dersin?

  Frankenstein - Mary Shelley

  Yayımlandığı dönemde gerek kurgusu gerek kadın bir yazar tarafından yazılması ile büyük ilgi gören “Frankenstein” etkileyici bir fantastik roman. Mary Shelley, “Frankenstein”ı, gördüğü bir kabusundan esinlenerek yazıyor. Romanda ölü bedenlerden bir araya getirerek yarattığı bir varlığı konu alıyor. Korku ve gerilim dolu bu maceranın kurgusuna hayran kalacağına eminiz.
  “Frankenstein” öyle bir roman ki birden fazla kez sinemaya uyarlandı. 1931 yılında yayınlanan “Frankenstein” filminin fragmanını izlemeni öneririz.

  Fahrenheit 451 Rad Bradbury

  Dünyanın en ünlü distopya eserlerinden biri olan “Fahrenheit 451” bilim kurgu romanı olmasının yanı sıra topluma bakışıyla da oldukça etkileyici. Görevi kitapları yakmak olan bir itfaiyeciyi konu alan “Fahrenheit 451”, herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri! Sen de henüz okumadıysan Ray Bradbury’nin kaleminden çıkan bu esere mutlaka göz atmalısın.
  Çok satan bilim kurgu romanlarından “Fahrenheit 451” de beyaz perdeye uyarlanan kitaplardan biri. 2018 yapımı “Fahrenheit 451” filminin yönetmen koltuğunda Ramin Bahrani oturuyor. Başrolde ise ünlü Amerikalı oyuncu Micheal B. Jordan yer alıyor. “Fahrenheit 451”in fragmanını mutlaka izlemelisin.

  Bulut AtlasıDavid Mitchell

  Birbiri ile iç içe geçen 6 farklı yaşam bir tek macerada buluşuyor. Farklı zaman dilimine ait farklı öyküleri bulacağın bu kitap bir bilim kurgu kitabı olmasının yanı sıra edebi yönüyle de okuyucuyu etkiliyor. Toplumsal sorunların da işlendiği “Bulut Atlası”nı mutlaka okumalısın.
  2012 yılında vizyona giren “Bulut Atlası”nın yönetmen koltuğunu Tom Tykwer, Lana Wachowski ve Lily Wachowski paylaşıyor. Başrolde ise tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınından ilk etkilenen Hollywood ünlüsü Tom Hanks karşımıza çıkıyor. Yine ünlü oyuncu Halle Berry de Tom Hanks’e eşlik ediyor. Orijinal adı “Cloud Atlas” olan filmin fragmanına göz atmaya ne dersin?

  Yıldız Gemisi AskerleriRobert A. Heinlein

  “Hugo En İyi Roman Ödülü” alan “Yıldız Gemisi Askerleri”, insanların başka gezegenlerde koloniler kurduğu ve karşılarına çıkan farklı türlerle savaşmalarını konu alıyor. Gelecek zaman diliminde geçen bu öyküde baş kahraman olarak orduya yazılan 18 yaşındaki Juan Rico bizi karşılıyor. Eşsiz bir bilim kurgu eseri olan bu kitabı mutlaka okumalısın.
  1997 yılında beyaz perdeye uyarlanan “Yıldız Gemisi Askerleri” de bilim kurgu kitaplarından uyarlanan bir diğer eser. Orijinal adı “Starship Troopers” olan bilim kurgu filminin yönetmenliğini Paul Verhoeven üstlenirken, oyuncu kadrosunda Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards, Jake Busey ve ünlü dizi “How I Met Your Mother” ile tanınan, çok sevilen Neil Patrick Harris gibi oyuncular yer alıyor. “Starship Troopers”ın tanıtım filmine göz atmalısın.

  Mesaj Carl Sagan

  Evren ile ilgili pek çok eseri bulunan Carl Sagan’ın “Mesaj” kitabı uzaydan gelen radyo frekanslarını dinleyen Dr. Ellie Arroway’in macerasını konu alıyor. Ellie kendini bu işe adıyor. Tam vazgeçeceği sırada gizemli bir mesaj ile karşı karşıya kalıyor. Bu sürükleyici bilim kurgu romanını henüz okumadıysan hemen okumalısın.
  “Contact” filmi de Carl Sagan’ın bilim kurgu romanı “Mesaj”ın beyaz perdeye uyarlandığı 1997 yapımı bir film. Filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis otururken oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Matthew McConaughey gibi ünlü oyuncular yer alıyor. “Contact” filminin tanıtım fragmanını izlemeye ne dersin?

  AlacakaranlıkStephenie Meyer

  Dünya çapında 70 milyondan fazla satan serinin ilk kitabı “Alacakaranlık” bir vampir hikayesi. Vampirlerin ve kurt adamların yer aldığı bu fantastik roman romantizme de yer veriyor. Alacakaranlık serisinin devam kitapları ise sırasıyla: “Yeniay”  , “Tutulma”  ve “Şafak Vakti”. Serinin ilk kitabını okuduğunda devamını okumaktan da kendini alamayacağına eminiz.
  Dört kitaptan oluşan Alacakaranlık serisi, 5 fantastik film ile izleyicisiyle buluştu. Serinin ilk filmi “Alacakaranlık” 2008 yılında gösterime girdi. Filmin yönetmen koltuğunda Catherine Hardwicke otururken, oyuncu kadrosunda ünlü oyuncu Robert Pattinson, Taylor Lautner ve güzel oyuncu Kristen Stewart yer alıyor. 2008’den sonraki her yıl Alacakaranlık serisinin devamı beyaz perdeye uyarlanmaya devam etti. “Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay”, “Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma”, “Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1” ve “Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2” olarak izleyicisi ile buluştu. Henüz izlemediysen bu fantastik seriye başlamanın tam zamanı :) Serinin ilk filmi “Alacakaranlık”ın fragmanını izleyerek işe başlayabilirsin.

  Açlık OyunlarıSuzanne Collins

  Açlık Oyunları” da bilim kurgu & fantastik türünde yayımlanmış New York Times Bestseller’da yer alan 3 kitaplık bir serinin ilk kitabı. Suzanne Collins’in kaleminden çıkan bu eser yoksulluk, yaşam savaşı ve insanların hayatını hiçe sayan bir otoriteyi konu alıyor. Farklı bir dünya düzeniyle karşı karşıya kalacağın bu kitabı mutlaka okumalısın. “Açlık Oyunları”nın ilgini çekeceğine eminiz o yüzden serinin diğer kitapları olan “Açlık Oyunları 2 - Ateşi Yakalamak”  ve “Açlık Oyunları 3 - Alaycı Kuş”a  da göz atmanı öneriyoruz.
  2012 yılında “Açlık Oyunları” kitabından beyaz perdeye uyarlanan bilim kurgu filmi, orijinal adı “The Hunger Games” ile gösterime girdi. Yönetmenliğini Gary Ross’un yaptığı filmde başarılı ve güzel oyuncu Jennifer Lawrance başrolde yer alıyor. “Açlık Oyunları”nın tanıtım filmini izlemeden geçme deriz :)
  Sosyal izolasyonumuzu korumamız gereken bu günlerde dışarı çıkmadan da eğlenceli vakit geçirebilirsin. Yazımızı buraya kadar okuduysan edebiyat dalından sinema dalına konmaya sen de hazırsın demek ki ve belli ki bir bilim kurgu hayranısın. O zaman beyaz perdeye uyarlanan bilim kurgu kitaplarından birini seç ve okumaya başla! Sonra bu fantastik filmleri izlemen için de vaktin olacak merak etme :) Ben bunları çoktan okudum diyorsan da "Bilim Kurgu & Fantastik" kategorimizdeki kitaplar tam sana göre!
  Başka hangi kitaplar beyaz perdeye uyarlandı merak ediyorsan da “Sinemaya Uyarlanmış En İyi Türk Romanları” ve “Sinemaya Uyarlanmış En iyi Yabancı Kitaplar” blog yazılarımıza göz atmalısın. Ayrıca, “Romantik Filmlere Uyarlanan Kitaplar” blog yazımıza da okumadan geçme! Edebiyattan sinemaya doğru çıktığımız bu yolculuktan büyük keyif alacağına eminiz. #evdekal, kitaplarınla sağlıklı kal!
Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri