Burcu Aktaş'tan Çocuk Kitabı Tavsiyeleri
16 Eylül

Çocuk
Colas Gutman, Resimleyen: Delphine Perret, İletişim

“Ben doğadan hoşlanmıyorum, doğa çirkin, yeşil ve sıkıcı!” deyince Leonard, bu tatilin doğada geçirileceğine kesin gözüyle bakılabilir. Her ne kadar sevmese de, ormanda bir koyun, bir inek ve bir tavukla muhabbete başlayacak. “Bir çocuk ne işe yarar?” sorusunun tatmin edici cevabı bu kitapta.  

Ben Ne Zaman Doğdum?
Behiç Ak, Günışığı Kitaplığı

Behiç Ak mizahının en belirgin olduğu kitap, felsefeden korkmamak için birebir. Bir kuşun yumurtadan çıkmasına tanık olan Memo, kendi doğduğu günü merak eder ve hikâye başlar. Annesinin, büyükannesinin, dedesinin, çevresindeki herkesin o güne dair farklı anıları vardır! Ama en sürprizlisi de arkadaşı Tombiş’inkidir.

Yark
Bertrand Santini, çeviren: Siren İdemen, Büyülü Fener

İlk cümlesiyle sonunun ne kadar manidar olacağını müjdeleyen bir kitap. “Yeryüzünde bol miktarda bulunan canavar türleri arasında en yaygın olan insandır. Ancak bir tür daha var ki o bayağı seyrek görülür ve pek de tanınmaz. Bu türün adı Yark’tır.” Çocukları yemeğe bayılan Yark, “vahşilik” hakkında sorgulatan enfes bir karakter.

İlkgençlik Çağına Öyküler- Birinci Cilt
Hazırlayan: Selim İleri, Everest

Selim İleri’nin hazırladığı bir edebiyat ziyafeti. Öyküleriyle Nahit Sırrı Örik, Peyami Safa, Suat Derviş, Fikret Ürgüp, Peride Celal, Tarık Buğra ve daha başka yazarlarımız bir arada. Bir ustanın işaret ettiği farklı farklı ustalar. Kitabın ikinci ve üçüncü cildinin de olduğunu belirteyim…

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap
Julia Donaldson, Alex Scheffler, İş Kültür Yayınları

Julia Donaldson ve Axel Scheffler, kitap okuyanın başına dünyalara açılmak kadar güzel bir şey geleceğini bir kez daha gösteriyor. Unutmamalı ki, yaşam biçimini tavizsiz ortaya koymak ve ezberi bozmak başka başka dünyaları bilenlerin işidir. Çocuğu olan hemen herkesin sorduğu klişe bir soru vardır: “Kitap okumayı sevmesi için çocuğum ne okumalı?” Artık cevabı biliyorsunuz. Sadece çocuklar değil başını kaşımaya vakti olmadığı için kitap okumadığını iddia eden yetişkinler de ‘Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap’ı keşfederse eminim kitaplardan uzak duramayacak.

Babam Bir Çalıya Dönüştüğünde
Joke van Leeuwen, çeviren: Hasan Türksel, Çınar

İnsanın babası hiç çalıya dönüşür mü! Savaşın getirdiklerini anlatan bir çocuk romanı. Toda’nın babası çıkan savaş yüzünden askere alınınca babaannesiyle baş başa kalır. Çatışmalar yaşadıkları şehre de sıçrayınca, Toda onu “büyüten” bir yolculuğa çıkar. Acının ve mizahın, ironinin mükemmel buluşması.

Burcu Aktaş
Yayın Yönetmeni