Çocuklara Sanatı Sevdirecek Kitaplar
21 Nisan
Bir duygunun, tasarımın, güzelliğin dışa vurumuyla oluşturulan her eser sanatın bir parçası, sanat da herkesin parçası :) Yani sanat 7’den 70’e herkes için! Biz de bu yazımızda çocuklar için sanatı ele alıyoruz. Çocukların küçük yaşlardan sanatla iç içe olması onlar için çok önemli. Elbette her çocuk sanatçı olacak değil ancak bir çocuğun estetik algısının ve entelektüel düşünme becerisinin gelişmesi için sanatı anlamayı öğrenmesi gerekiyor. Ayrıca sanat, çocukların gelecek yaşantılarındaki tutum ve davranışlarını da şekillendiriyor. Peki, çocuklarımızı sanatla nasıl tanıştırmalıyız, dünyaca ünlü sanatçılar kimlerdir nasıl anlatmalıyız? İşte bu soruların cevabı aşağıdaki çocuk kitaplarında saklı… Çocuklara sanatı sevdirecek kitapları bu blog yazımızda bir araya getirdik. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da geliyorken çocuklarına sanatı armağan etmeye ne dersin? Eminiz ki çocuklar bu sanat kitapları ile neşe dolacak! İ Sanat - Susie Hodge 


Hem çocuklar hem de yetişkinler için pratik sanat ve sanat tarihi eğitimi veren Susie Hodge’nin “i Sanat” kitabı çocuklar için sanat tarihine harika bir giriş kitabı. Çocuklar bu kitap ile dünyanın en ünlü ressamları ve tablolarıyla, en ünlü sanatçıların yaşamlarına ve sanata dair bilinmesi gerekenlerle tanışacak. Ayrıca, kitaptaki çocuklar için sanal ortam desteğiyle çocuklar sanat etkinliği oyunlarıyla keyifli vakit geçirecek :) “i Sanat”a mutlaka göz atmalısın! 


Sanat Etkinlik Kitabı - Ruth Thomson 


Sanat Etkinlik Kitabı” çocukların içindeki yaratıcılığı ortaya çıkaracak! Verdiği çizim ipuçları, boyama, yap - oyna etkinlikleri, bulmacalar, labirentler ile çocuklar için keyifli bir kitap. Ünlü ressamlara dair komik gerçekler ile sanatçıların çocukların aklında yer etmesini sağlayacak bu kitapta çocuklar bir sürü çıkartma ve renkli el işi kağıtlarına da rastlayacak. “Sanat Etkinlik Kitabı”nın çocukların yaratıcılığını harekete geçireceğine eminiz :) 


Çocuklar İçin Müzik - Rebecca Rumens-Syratt 


Çocukların İçin Müzik” kitabı çocukları müzikli bir yolculuğa çıkarıyor. Çocukların müzik ile tanışmasına vesile olan bu kitap hem çocukları eğlendirecek hem de müzik dalına ilk adımı atmalarını sağlayacak. Müziğe ilgisi olan çocuklar bu kitap ile notalar, nota yazımı ve ritim gibi pek çok müzik kavramı hakkında bilgi sahibi olduğu gibi müzik enstrümanlarını, müzik türlerini ve dünyaca ünlü orkestraları tanıyacak :) Çocuklarınızı müziğin büyülü dünyası ile buluşturun. 


Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar için Sanat - Süreyya Evren 


Süreyya Evren Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar için Sanat” kitabıyla çocukları sanat dünyasına davet ediyor. Sanat galerisi nedir, müzayedede ne olur, müzeler nasıl gezilir, bienallerin özelliği nedir gibi pek çok soruyu ele alan Eren’in bu kitabı, sanata ilgisi olan çocuklar için harika bir eser. Çocuklar bu kitap ile resim sanatının yanında heykel ve fotoğrafçılık alanında da bilgi sahibi olacak. 


Çocuklara Ressamlar Serisi - Durmuş Akbulut 


Türk ve yabancı ressamların belgesellerine imza atan Durmuş Akbulut Çocuklara Ressamlar” serisi ile çocukları harika bir sanat serüvenine çıkarıyor. Ünlü ressamları anlattığı bu kitaplar öykü tadında ve ilginç detaylara da yer veriyor. İlk Türk ressamlardan biri olan "Çocuklara Ressamlar - Osman Hamdi"den , "Çocuklara Ressamlar - Paul Gauguin"  , "Çocuklara Ressamlar - Wassily Kandinsky"  , "Çocuklara Ressamlar - Henri Rousseau"  ve "Çocuklara Ressamlar - Gustav Klimt"e  kadar pek çok ünlü ressamın yer aldığı bu seriyi çocuklarınla buluşturmalısın. Eminiz ki “Çocuklara Ressamlar” serisi ile sanatın renkli dünyasıyla tanışan çocuklar bu kitaplarla buluşmaktan büyük keyif alacak. 


Klasik Müzik Masalları Serisi 


Bay Majör’le sihirli müzik yolculuğuna var mısın? Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları serisi çocukları "Klasik Müzik Masalları - Bach", "Klasik Müzik Masalları - Mozart", "Klasik Müzik Masalları - Chopin" , "Klasik Müzik Masalları - Beethoven" , "Klasik Müzik Masalları - Çaykovski" , "Klasik Müzik Masalları - Strauss"  ve "Klasik Müzik Masalları - Vivaldi"  ile buluşturuyor. “Klasik Müzik Masalları” kitaplarında verilen müzik CD’leri ile çocuklar ünlü müzisyenlerin bestelerini de dinleyebiliyor. Her müzisyen ve müzisyenlerin besteleri “Klasik Müzik Masalları” serisinde ayrı bir hikaye ile anlatılıyor. Bu hikayeler çocukların klasik müzik ile tanışması için harika bir fırsat. “Klasik Müzik Masalları” serisinin hikaye anlatıcısı ve ana karakteri Bay Majör’ü de çocukların çok seveceğine eminiz. 


Arkadaşım Serisi - Anna Obiols 


Eğitici, öğretici ve eğlenceli öykü kitaplarını çocuklar ile buluşturan Anna ObiolsArkadaşım” serisinde çocukları dünyaca ünlü ressamlar ile tanıştırıyor. Tanıttığı ressamları onların bir arkadaşıymış gibi anlatan “Arkadaşım” serisinde ressamların teknikleri ve hangi sanat akımından etkilendiklerine de yer veriyor. Çocuklar “Arkadaşım” serisi ile ünlü ressamlarla tanışmaktan ve sanatın detaylarını öğrenmekten büyük keyif alacak. Ayrıca, çocuklar “Van Gogh” un arkadaşı Paula, “Gauguin”in arkadaşı Jotepha, “Degas”ın  arkadaşı Marie ve “Monet”in arkadaşı Philippe ile de tanışarak hikayelerine ortak olacak :) 


Dahiler Sınıfı Kutulu Set 10 Kitap Takım


Dahiler Sınıfı” serisi büyük başarılara imza atmış ünlü isimleri çocuklarla tanıştırıyor. Sadece sanatçıları değil aynı zamanda teknoloji ve bilim alanında ün salmış kişileri anlatan bu seriyi çocuklar çok sevecek. Okuması kolay, unutması zor sloganı ile yola çıkan “Dahiler Sınıfı Serisi”nde sanatçıları anlatan kitaplar ise “Dahiler Sınıfı: Pablo Picasso - Sınır Tanımaz Sanatçı” , “Dahiler Sınıfı: Mozart - Müziğin Dahisi” ve “Dahiler Sınıfı: Leonardo Da Vinci - Zamanın Ötesinde Bir Beyin” . Hadi çocukları dahiler sınıfına götürün ve dünyaya iz bırakan sanatçılar ile tanıştırın! 


Benim Adım Serisi 


Benim Adım” serisi de çocuklara sanatı sevdirecek kitaplar arasında. “Benim Adım” serisi çocukları ressamlar, müzisyenler ve yazarlar ile tanıştırıyor. Her bir ünlü ismin eserleri ve hayatları hakkında çocuklara bir görüş açısı sunan “Benim Adım” serisini çocukların çok seveceğine eminiz. Çocuklar, dünya edebiyatından önemli yazarların yer aldığı bu seriye her çocuğun çok severek okuduğu “Küçük Prens”in yazarı Antonie de Saint- Exupery’i anlatan  “Benim Adım… Saint - Exupery”i okuyarak başlayabilir :) 


Katie Serisi 


Bu kez çocuklar sanat yolculuğuna Katie ile birlikte çıkıyor. “Katie” serisinde çocukları güzel hikayeler karşılarken ünlü ressamların ses getiren tabloları da hikayelerde yer alıyor. “Katie” serisini hem yazan hem de resmeden James Mayhew çocukları başarılı ve sanata giriş için özgün kitaplar ile buluşturuyor. Çocuklar da ünlü ressamlar ve tabloları ile buluşmaya hazır mı? O zaman “Katie ve Mona Lisa”  ve “Katie ve İzlenimci Ressamlar” kitaplarına mutlaka göz atın! 


Sanat nedir, dünyaca ünlü sanatçılar kimlerdir sorularının cevaplarını verecek, sanatı, sanatçıyı anlamasını, kendini keşfetmesini, yaratıcılığını geliştirmesini sağlayacak ve çocuklara sanatı sevdirecek kitapları seninle paylaştık. Sen de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılında çocuğuna sanatı hediye et ve onların yaratıcılığına yaratıcılık kat! Çocuklar için sanat kitaplarını onlarla birlikte keyifle oku :) 

Bugünün minikleri geleceğin büyüklerinin hep okuması dileğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

Kitaplara daha yakından bakın: