Efsanevi İsimlerin Yaşam Öykülerine Konuk Olun!
11 Şubat
Edebiyata, sinemaya, müziğe, felsefeye, bilime, spora, tarihe yön veren önemli isimlerin yaşam öyküleri hep merak edilir. Bu durum geçmişten günümüze böyle süregelir. Birçok başarıya imza atmış insanların alışkanlıkları nelerdi, bugünlere nasıl geldiler, başlarından neler geçti gibi pek çok bilgi toplanarak biyografi türündeki eserlere can veriyor. Biz de bu yazımızda efsanevi isimlere ve bu efsanevi isimlerin yaşam öykülerine konuk olabileceğiniz biyografi kitaplarına yer verdik. Birçok dalda herkesi derinden etkileyen bu ünlü isimlere yakından bakmaya ne dersin? 


Lefter Küçükandonyadis 


Lefter Küçükandonyadis 22 Aralık 1925 tarihinde dünyaya geldi. Rum asıllı Türk futbolcu forvette oynadı ve aynı zamanda teknik direktörlük de yaptı. Futbolcu, asıl adı Rumca özgür anlamına gelen Elefterios yerine kısaca Lefter olarak anılır. Fenerbahçe’nin en popüler oyuncularından biri olarak Türkiye Şampiyonaları’nda toplam 4 kez şampiyonluk yaşadı. Lefter futbola yıllarını verdi ve 13 Ocak 2012 tarihinde ağır zatürreye bağlı kalp yetmezliğinden vefat etti. 

Lefter’in hayatını bir de Murat S. Dural’ın kaleminden okumaya ne dersiniz? Lefter’i böylesine bir efsane yapan neydi? Hangi koşullar altında futbol oynuyordu, futbol ve Fenerbahçe’nin onun için anlamı neydi? Ünlü futbolcunun merak ettiğiniz yaşam öyküsü için Murat S. Dural’ın “Lefter Küçükandonyadis” eserine mutlaka göz atmalısınız. 


Freddie Mercury 


Freddie Mercury kimdir? Asıl adı Farrokh Bulsara olan efsanevi solist… Freddy Mercury dünyanın en güçlü vokallerinden biri ve Queen grubunun solistidir. Sadece sesiyle değil, sahnedeki duruşu ve performansıyla da akıllara kazınan sanatçı opera ile rock müziği harmanlayarak yeni bir müzik anlayışı yarattı. Ayrıca, “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions”, “Don’t Stop Me Now”, “Killer Queen” ve “Crazy Little Thing Called Love” gibi pek çok uluslararası hit parçanın da yazarıydı. 

Müzik tutkusunun peşinden giden, yalnızca 70’li ve 80’li yılların değil, tüm zamanların en büyük rock gruplarından Queen’in solisti Freddie Mercury’nin yaşam öyküsünü Meltem Yılmaz kaleme aldı. Yaşadığı dönemden günümüze kadar adından, müziğinden söz ettiren ünlü solistin hayatındaki önemli olayları, müzik adına yaptıklarını merak ediyorsanız Meltem Yılmaz’ın yazdığı “Freddie Mercury” biyografi kitabını mutlaka okumalısınız. 


Sabahattin Ali


Türk yazar ve şair Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Eğridere’de dünyaya geldi. Dünyaya bıraktığı eserleriyle Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan yazar daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla da adından söz ettirdi. Romanlarında ele aldığı sevgi ve aşk temasında uzun tasvirlere yer veriyor, zaman zaman da toplumsal düzene eleştiriler de bulunuyordu. Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzene oturtan Sabahattin Ali yaşamındaki deneyimlerini yansıtışıyla okuyucuların beğenisini kazandı. “İçimizdeki Şeytan”, “Kürk Mantolu Madonna” ve “Kuyucaklı Yusuf” yazarın en çok okunan eserleri arasında. Sabahattin Ali’nin tüm eserlerine mutlaka göz atmalı, onun yaşamını ise ayrıca okumalısınız. Yazarın yaşam öyküsüne dair Nermin Sarıbaş’ın kaleme aldığı “Sabahattin Ali” kitabına göz atabilirsiniz. Sarıbaş, bu eserinde Sabahattin Ali’nin mücadele dolu kısa hayatını ve dönemindeki entelektüel çevreyi, kitaplarını ve üslubunu mercek altına alarak, ayrıntılı ve akıcı bir dille aktarıyor. Biyografi türünde yazılmış bu eserde Sabahattin Ali’nin en çarpıcı özelliklerine tanık olacak, ölümüne dair sizi derinden etkileyecek ayrıntıları öğreneceksiniz. 

Sabahattin Ali için yazılmış diğer bir biyografi ise Ahmet Seyrek’in “Sabahattin Ali - Biyografi” eseridir. Ayrıca, Sabahattin Ali’nin ölümüne ilişkin detayları barındıran Birol Öztürk’ün  “Sabahattin Ali - Burda Çiçekler Açmıyor” da herkesin yüreğinizi sızlatacak nitelikte bir eser. Öztürk, bu eserinde Sabahattin Ali’nin katili Ali Ertekin’in ifadesine yer veriyor. 1950 kuşağının usta kalemi Adnan Özyalçıner ise “Sabahattin Ali Nasıl Yazar Oldu?” eseriyle Sabahattin Ali’nin yazarlık sürecine ışık tutuyor. 


Tuncel Kurtiz 


Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde dünyaya geldi. Kariyerine tiyatro ile başlayan ünlü oyuncu, yurt içi ve yurt dışı pek çok tiyatroda sahne aldı. 1964 yılında ise Orhan Günşiray’ın yönetmenliğini yaptığı “Şeytan’ın Uşakları” filmiyle Kurtiz beyazperdeye adımını attı. Daha sonrasında sinemadan kopamayan Kurtiz, Yılmaz Güney’in “Sürü”, “Umut” ve “Duvar” gibi efsanevi filmlerinin de yer aldığı 100’e yakın filmde rol aldı. Birçok televizyon dizisinde de rol alan değerli oyuncu, 2009 yılında vizyona giren “Ezel” adlı diziyle birlikte dönemin gündemine damga vurdu ve dizide canlandırdığı Ramiz Dayı karakteri herkes tarafından çok sevildi. Dizide okuduğu Oscar Wilde’in “Oysa Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiri ile akıllara kazındı. Sanat dünyasına bıraktıklarıyla Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek gibi birçok ödülün sahibi oldu. 

Tuncel Kurtiz’in yaşam öyküsünü detaylarıyla okumak isteyenler Bilgin Baloğlu’nun “Tuncel Kurtiz” adlı biyografik eserini mutlaka okumalısınız. Birol Öztürk'ün Tuncel Kurtiz’in hayatına dair bütün bilgileri harmanlayarak okuyucuya sunduğu “Tuncel Kurtiz – Herkes Öldürür Sevdiğini” eserine de göz atmalısınız. Öztürk, kitabının son bölümünde Kurtiz’in oynadığı oyun ve filmler listesine de yer veriyor. Değerli oyuncunun hayatını okudukça ününe tanık olacak, bilgeliğine hayran kalacaksınız.  


Jerome David Salinger 


1 Ocak 1919 yılında New York’da dünyaya gelen Jerome David Salinger münzevi yaşam tarzıyla tanınan Amerikalı yazar. Önce New York Üniversitesi daha sonrasında Collegeville’deki Ursinus Üniversitesi’ne giden Salinger iki üniversiteyi de bitirmez ve Colombia Üniversitesi’nde yazarlık okumaya başlar. Hocası tarafından yeteneği fark edilen Salinger’in ilk hikayesi “The Young Folk” bir hikaye dergisinde yayımlanır. II. Dünya Savaşı döneminde Ernest Hemingway ile tanışan yazarın başyapıtı “Çavdar Tarlasında Çocuklar”dı. Yazarın merak uyandıran hayatını Bülent Yıldız’ın “J.D. Salinger” adlı biyografik eserinden mutlaka okumalısınız. Yazarın yaşam öyküsünü okuduğunuzda Salinger’ın eserlerini de farklı bir bakış açısıyla okuyacağınıza eminiz. 


Ursula K. Le Guin 


21 Ekim 1929 yılında dünyaya gelen Ursula K. Le Guin edebiyata kendini adamış Amerikalı yazar. Bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en önemli kadın yazarlarından biri olarak kabul edilen Ursula K. Le Guin’in bu eserlerinin yanında şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı gibi pek çok farklı türde eserleri de edebiyata kazandırdı. “Karanlığın Sol Eli” eseriyle hem Hugo hem de Nebula Ödülü kazandı. Yazar bilimkurguyu teknolojik gelişmelerin değil, politik, toplumsal ve psikolojik etkenlerin öne çıktığı ve alternatif toplum biçimlerinin sorgulandığı bir yaklaşımla ele aldığı gibi feminizmin anlatabileceği yepyeni alanlar yarattı. Le Guin’in hayatını, eserlerini, üslubunu, ilgilendiği konuları ele alan Seran Demiral’in biyografi türünde yazılmış ancak sohbet tadındaki “Ursula K. Le Guin” kitabını mutlaka okumalısınız.


John Lennon 


John Lennon 8 Ekim 1940’da İngiltere’nin Liverpool kentinde bir işçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk gitarına sahip olduğu sıralarda Paul McCartney ile tanıştı. McCartney’in de onu George Harrison ile tanıştırarak, basçı Stu Sutcliffe’nin de aralarına katılmasıyla bir müzik grubu kurdular. Grubun ilk adı “The Silver Beatles” iken daha sonra “The Beatles”a çevrildi. The Beatles dünya çapında başarılar kazanarak gelmiş geçmiş en iyi müzik gruplarından biri olarak nesillerce adından söz ettirdi. Yaptıkları müzik ile birlikte John Lennon da büyük bir üne kavuştu. Yoko Ono ile evlendikten sonra müzik grubundan ayrılan Lennon, Beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen Mark David Chapman tarafından öldürüldü. 

Dünyayı yerinden oynatan müzik grubu The Beatles’ın mimarı John Lennon’un sıra dışı yaşam öyküsüne konuk olmak isteyenler Abdullah Ezik’in kaleme aldığı “John Lennon” biyografisini mutlaka okumalı. Bu kitapta John Lennon’un bilinmeyen yönlerini bulacak, hayatının aşkı Yoko Ono’yu tanıyacak, ünlü bir müzisyene dönüşme serüvenine tanık olacaksınız. 


Nazım Hikmet Ran 


Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Nazım Hikmet Ran 1901 yılında Selanik’te doğdu. Nazım’ın babası Hikmet Bey, çeşitli illerde valilik yapan Nazım Paşa’nın oğluydu. Annesi Celile Hanım ise ilk kadın ressamlarımızdan biri olarak anılan kültürlü, sanatçı ruhlu bir kadındı. Böylece eğitimini annesi ve kendisi de şair olan dedesi Nazım Paşa’dan aldı. Henüz 11 yaşındayken ilk şiirini yazdı ve daha sonra yazdığı aşk şiiri ilk kez bir dergide yayımlandı. İstanbul’un işgaliyle birlikte toplumsal sorunlara değindiği şiirler üzerine yoğunlaştı. Siyasal ve entelektüel yaşamda aktif olmasıyla sürgün hayatı yaşayan şairin 17 yılı hapishanelerde geçti. Serbest bırakıldıktan sonra yaşamına yönelik tehditler dolayısıyla yurtdışına çıkan şair ölene dek yurduna hasret kaldı ve Nazım’ın vatanına duyduğu özlemi şiirlerine yansıttı. 

Ülkemizde şiirleri ancak ölümünden sonra basılan şairin yaşam öyküsüne daha yakından bakmak için Onur Akyıl’ın “Nazım Hikmet: Anlamı Örgütleyen Ozan” adlı biyografik eserini okumanızı öneririz. Nazım’ın nasıl Nazım olduğunu öğrenmek isteyenler için önereceğimiz diğer biyografik eser ise Mustafa Balbay’ın “Aşkın ve Direnişin Şairi” kitabı. Nazım’ın yakın dostu Antonina Sverçevskaya tarafından kaleme alınan “Nazım Hikmet ve Tiyatrosu” eseri de Nazım’ın başarıyla oynanan yapıtlarına vurgu yapıyor. Aynı zamanda eser Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde yaşanan siyasi olayların sanata yansımasını da konu alıyor. Ahmet Eroğlu’nun yazdığı “Bilinmeyen Nazım Hikmet”, Enver Aysever’in eseri “Tepeden Tırnağa İsyan Nazım Hikmet” ve Halil İbrahim Özcan tarafından kaleme alınan “Nazım Hikmet” gibi pek çok kitap da "Mavi gözlü dev" olarak anılan şairimizin hayatına ışık tutan eserler arasında yer alıyor. 


Stefan Zweig 


1881 yılında Viyana’da dünyaya gelen Stefan Zweig dünya edebiyatına bıraktığı eserleriyle önemli katkıda bulunan yazardır. Küçük yaşlardan itibaren kültür alanında kendini geliştiren, iyi bir eğitim gören yazar roman, öykü, tiyatro, deneme, şiir, seyahat ve anı türünde birçok eser verdi. Yazar aynı zamanda biyografinin ustası olarak da bilinir. Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında yer alan Zweig’in eserleri pek çok dile çevrilerek dünyanın her yerindeki okuyucularla buluştu. 1933 yılında eserlerinin Naziler tarafından yakılmasıyla ülkesini terk eden Zweig, 1942 yılında karısı Lotte Altmann ile birlikte intihar etti. Yazarın ilgi çeken yaşam öyküsüne konuk olmak için Nermin Sarıbaş’ın kaleminden çıkan biyografi türündeki “Stefan Zweig” eserini okumanızı öneririz. 


Marilyn Monroe 


Dünyaca ünlü yıldız Marilyn Monroe 1 Haziran 1926 yılında doğdu. Gerçek adı Norma Jean Mortenson olan Marilyn Monroe bir fabrikada çalışırken şans eseri çekildiği fotoğraflar ile modelliğe başladı. Daha sonra ünlü film yapımcısı Howard Hughes tarafından keşfedildi ve adını Marilyn Monroe olarak değiştirdi. Başlarda küçük roller alan güzel oyuncu, “Love Happy” ve “All About Eve”(1950) filmleri ile başarıyı yakaladı. "Niagara", "Gentlemen Prefer Blondes" ve "How to Marry A Millionaire" filmleriyle de ününe ün katan oyuncu 5 Ağustos 1962 yılında Brentwood’daki evinde ölü bulundu. İntihar ettiği düşünülen sanatçının ölümünün cinayet olma olasılığı da ileri sürüldü. Ölümünden sonra da unutulmayan güzel yıldız, People Magazine tarafından “Dünyanın En Seksi Kadını” seçildi. 

Tüm dünya tarafından sevilen ünlü sanatçının yaşam öyküsünü Nilgün Taylan’ın kaleminden çıkan “Marilyn Monroe” kitabından okuyarak eşsiz güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan oyuncudan daha da etkileneceksiniz. Taylan, bu kitabında Marilyn Monroe’nun tüm dünyanın tanıdığı ünlü bir sanatçıya dönüşümünü, milyonlarca insan tarafından sevilirken yaşadığı hisleri okuyucuya aktarıyor. Marilyn Monroe’nun, kendini keşfetmeye daha çok yöneldiği zamanları gözler önüne seren, sanatçının hayatının spesifik bir kısmına odaklanan Elizabeth Winder’ın  “Marilyn Monroe - Manhattan Günleri” eserine de göz atmanızı öneririz. 


Yaşar Kemal 


Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan romancı, senaryo ve öykü yazarı 6 Ekim 1923 yılında dünyaya geldi. İlk şiiri “Seyhan” 16 yaşındayken Görüşler adlı Adana halkevleri dergisinde yayımlandı. Derlediği ağıtları içeren ilk kitabı “Ağıtlar” ile Yaşar Kemal’ın edebiyat dünyasındaki etkinliği başladı. İlk öykü kitabı “Sarı Sıcak” ile adından söz ettiren yazarın ilk romanı “İnce Memed” ile ünü hem ülkede hem de dünyada yayılmaya başladı. “İnce Memed”, Hürriyet Pazar tarafından oluşturulan yüz kişilik jüriyle birlikte belirlenen “Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı” listesinde birinci seçildi. Halka dönük edebi çalışmalarıyla, siyasi görüşünün sanatına paralel olduğunu, halka, doğaya inandığını belirten Yaşar Kemal edebiyat hayatı boyunca birçok ödül aldı. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal’in hayatına daha yakından bakmak, eserlerini daha iyi anlamak için Meral Saklıyan’ın “Yaşar Kemal” kitabını mutlaka okumalısınız. Yaşar Kemal’in hayatını kaleme alan Yalçın Toker’in “Yakından Tanıdığım Ünlüler 1: Yaşar Kemal” ve Mehmet Poyraz’ın “Yaşar Kemal” eserlerini de okumanızı öneririz. 


Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 


Tüm dünyanın tanıdığı Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 11 Kasım 1821 yılında dünyaya geldi. Petersburg’da bir mühendislik okulundan mezun olarak İstihkâm Müdürlüğü’ne giren Dostoyevski bir yıl sonra istifa etti. Daha sonrasında edebiyata yönelen Dostoyevski’nin ilk kitabı “İnsancıklar” 1846 yılında yayımlandı. Aynı zamanda politikayla da ilgilenmeye başlayan yazar devlet aleyhine bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı. Ölüm cezası alan yazar af çıkarılmasıyla kurtuldu. “Ezilenler”, “Ölüler Evinden Anılar”, “Yeraltından Notlar”, “Suç ve Ceza”, “Kumarbaz”, “Budala” ve daha pek çok eseri ile edebiyat dünyasına adını kazıyan yazar eserleriyle birçok düşünürün fikirlerini etkiledi. Dostoyevski’nin eserlerini detaylı olarak incelemek isterseniz “Okuduğunuzda Ufkunuzu Genişletecek 10 Dostoyevski Kitabı” blog yazımıza da mutlaka göz atın. 

Dostoyevski’nin yaşamına ışık tutan Fransız yazar, şair ve tarihçi André SuarèsFyodor Dostoyevski” kitabında “büyük deha” olarak tanımladığı Dostoyevski’nin hayatını bilinmeyen yönleriyle gözler önüne seriyor. Yazarın tutkularını, sanatını, kişiliğini daha yakından öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. 


Hepimiz bu isimlere aşinayız ancak onların hayatını, düşüncelerini etkileyen, bugünlere getiren detayların ne kadarını biliyoruz? Daha fazlasını öğrenmek isteyeceğinizi düşünerek sizlere kitap önerilerimizi sunduk. O yüzden birbirinden yetenekli sanatçıların ilham verici yaşam öykülerini okumaya başlamanın tam zamanı. Üstelik Gerekli Kitaplar Biyografi Serisinde %55’e varan indirimler sizi bekliyorken… Bu fırsatı kaçırmayın deriz. Yaşam öyküleri okumak sizi mutlu ediyor, biyografi türünde verilen eserleri seviyorsanız da biyografi kategorimizdeki kitaplara göz atmayı unutmayın :)


Kitaplara daha yakından bakın: