Ekim Ayının Çok Satan 10 Kitabı
4 Kasım
Her ay onlarca kitap raflarda yerini alıyor. Kimi zaman heyecanla beklenen kitapları inceliyor, kimi zaman ölümsüz olan klasiklere yöneliyoruz. Peki Ekim ayında Kidega üyelerinin en çok okudukları kitapları merak ediyor musunuz? İşte Ekim ayında Kidega’nın en çok satan 10 kitabı... 



Kalbimin Can Mayası - İclal Aydın 


Oyunculuk ve sunuculuk kariyerinin yanı sıra yazdığı kitaplarla da hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine ulaşan İclal Aydın’ın yeni kitabı “Kalbimin Can Mayası” Ekim ayında raflarda yerini aldı. Başta “Üç Kız Kardeş” olmak üzere yazdığı kitaplarla çok satanlar listesine giren Aydın, yeni kitabında Üç kız kardeş Türkân, Dönüş ve Derya’nın hikâyesini dokunaklı bir biçimde devam ettiriyor. Defne ve Somer’in öteki kızı Kiraz ile kendi aralarındaki kapıyı aralamasıyla başlayan nesilden nesle yansıyan bir hikâyeye tanıklık ediyoruz. 


Ben Kirke - Madeline Miller 


Washington Post, Time, Amazon, Entertainment Weekly gibi birbirinden farklı mecraların “Yılın En İyi Kitabı” olarak lanse ettikleri “Ben Kirke”; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin bildiğimiz hikâyesini bambaşka bir bakış açısıyla okuyucuya sunuyor. Ülkemizde Eylül ayında yayımlanan, kadın yaşamının sıradan hikâyesini sıra dışı bir dille anlatan bu kitaba göz atmalısınız. 


Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov 


Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Grigory Petrov tarafından kaleme alınan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”; dilimize ilk kez Mustafa Kemal Atatürk zamanında çevrilen ve Atatürk’ün hayranlığını kazanarak müfredata eklenmesini istediği bir eser. Eser, Finlandiya’nın yoksulluk ve imkânsızlıkları yaşadığı sürecin ardından 1920’li yıllarda verdiği mücadele sayesinde yaşadığı başkalaşım sürecini anlatıyor. “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” özverili mücadelenin gücünü anlatarak vatanseverlere yol gösteriyor. 


Acımak - Reşat Nuri Güntekin 


“Çalıkuşu”, “Yaprak Dökümü” gibi ölümsüz eserlere imza atan Reşat Nuri Güntekin’in “Acımak” adlı romanı Ekim ayında Kidega okuyucularının en çok tercih ettiği kitaplardan biri oldu. 1928 yılında yayımlanan eser; çalışkan, azimli olmasına rağmen zaaflara karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit’in acı ve sefalet dolu yaşam öyküsünü anlatıyor. ”Acımak”; özellikle Türk edebiyatına meraklı olanların mutlaka okuması gereken eserlerin başında geliyor. 


Kara Delikler - Stephen Hawking 


Çağının ötesinde yaptığı çalışmalarla dünyanın en önemli fizikçilerinden biri olan Stephen Hawking’in “Kara Delikler” adlı kitabı adından da anlaşıldığı üzere kara delikler konusunda ufkunuzu açacak bilgiler içeriyor. Popüler bilim kitaplarına meraklı olanların mutlaka okuması gereken eser, evrenin gizemli yanlarını akıcı ve anlaşılır bir dille anlatarak da benzerlerinden ayrılıyor. 


Kendine Hoş Geldin - Miraç Çağrı Aktaş 


İlk kitabı “Bana Seni Seviyorum Deme Sev” ile okuyucunun tanıdığı Miraç Çağrı Aktaş, yaz aylarında raflarda yerini alan son kitabı “Kendine Hoş Geldin” ile okuyucusuna umut vadeden bir kitaba imza atıyor. Özellikle genç bir okuyucu kitlesine sahip olan yazarın kitabı Ekim ayında Kidega takipçilerinin de tercih ettiği kitaplardan biri oldu. 


Umberto Arte İle Sanat - Sanatçılar Akımlar Resimler Mitoloji - Kolektif 


Vincent van Gogh, Leonardo da Vinci, Raffaello Sanzio gibi resim sanatının usta isimlerini ve eserlerini kabaca herkes bilir. Peki ya o resimlerin ve ressamların hikâyelerini merak ediyor musunuz? Bir sanat okuyuculuğu rehberi olarak nitelendirebileceğimiz “Umberto Arte İle Sanat” sanat kitaplarına meraklı olmayanların bile ilgisini çekebilecek nitelikte. Ünlü eserlere bakış açınızı değiştirebilecek bu kitaba mutlaka göz atmanızı öneririz. 


Perde Arası - Virginia Woolf 


20.Yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan Virginia Woolf’un ölümünden sonra 1941 yılında yayımlanan “Perde Arası” İngiliz taşrasındaki bir malikânede tek bir günde yaşanan olayları konu alıyor. Woolf’un İngiliz toplumuna ayna tuttuğu eseri; yazarın ustalığını konuşturduğu bir eser olmasının ötesinde, İkinci Dünya Savaşı’nın en şiddetli günlerinde yazarın depresif ruh halini yansıtması açısından da önemli kabul ediliyor. 


Leydi Susan - Jane Austen 


Eserleri defalarca kez beyaz perdeye de uyarlanan İngiliz Edebiyatının önemli yazarlarından Jane Austen, bu kez daha az bilinen ancak edebi açıdan büyük önem taşıyan eseri “Leydi Susan” ile listemizde. Dul bir kadın ve kızının entrikalarla dolu evlilik hikâyesinin anlatıldığı kısa roman, güçlü karakter analizleriyle yazarın zengin dünyasını yansıtıyor. Yazarın, döneme ilişkin görüşlerine de yer verdiği roman okunmaya değer. 


Bilinçaltının Gücü - Zihinsel ve Bedensel İyileşme - Joseph Murphy 


Kişisel gelişim kitaplarıyla ülkemizde de sevilen yazarlardan biri olan Joseph Murphy “Bilinçaltının Gücü Zihinsel ve Bedensel İyileşme” adlı kitabında bu kez bilinçaltının labirentlerinde geziyor. Yaşamınızda yaşadığınız sıkıntıların, çözülmeyen problemlerin bilinçaltı ve bilinçli zihninizin işleyişiyle ilgili olduğunu vurgulayan yazar yaşamını kontrol altına almak isteyen okuyucuya sesleniyor. Özellikle kişisel gelişim kitaplarına meraklıysanız yazarın kitabını mutlaka incelemenizi öneririz.


Kitaplara daha yakından bakın: