Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  En İyi ve En Çok Okunan Dünya Klasikleri
  31.10.2018

  Okumak insanı özgürleştirir, karşısına farklı yollar çıkarır. O yollardan geçerken değişir, büyür, düşünmeyi ve önemini kavrarız. Bizim değişimimiz gibi edebiyat tarihinde de önemli değişimler, birbirini tetikleyen olaylar, dönemine ve sonrasına ilham kaynağı olan yazarlar ve eserler olmuştur. Dünya klasikleri yazıldığı dönemde bu isimle anılmasalar da zaman içerisinde edebiyata kattıkları değerler göz önünde bulunarak bu isimle anılmaya başlamışlardır.

  Dünya klasikleri genç- yetişkin herkesin okuması gereken eserlerdir. Asla yitmeyen değerleri ve insana dair hem daim güncel betimlemeleriyle size ışık olacakları muhakkaktır.

  Klasiklerin en önemli özellikleri kitap karakterlerinin yanı başınızdaymış gibi oluşları, tasvir edilen mekanların ahengi ve sizi içine çeken dil ve üsluplarıdır. En çok okunan dünya klasiklerilistesi ile karşınızdayız!


  Sefiller - Victor Hugo


  Sefiller dünya klasikleri listesinde yer alan, çok uzun olmasına rağmen okuyucuyu asla sıkmayan bir eserdir. Büyük Fransız yazar romantik akımın temsilcisi Victor Hugo tarafından kalem alınmıştır. Sefiller ilk olarak 1862 yılında basılmıştır. Bu eser o kadar başarılı şekilde kaleme alınmıştır ki kitap kahramanları ile sizlerde serüvenden serüvene koşarsınız. Kitabın asıl dili Fransızca'dır. Kitabın baş kahramanı olan Jean Valjean ekmek çaldığı için 5 yıl kürek cezasına mahkum edilmiştir. Buradan defalarca kaçmaya çalışması ile bu cezası 19 yıla çıkarılır. Cezasından sonra özgürlüğüne kavuşur fakat daha zor bir hayat onu bekler.

  Toplum tarafından dışlanır ve adapte olmakta zorlanır. Bir suçlunun tüm çıplaklığı ile yaşam öyküsünü anlatır Sefiller kitabı. Okunması zor olan eserlerden biri olsa da her okuyucuda aynı heyecanı yaratmayı başarması klasikler arasına girmesine neden olur. Sefiller MEB tarafından orta öğretim öğrencilerine okuması için tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

  "Tanrı, hiç bir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir!..Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar. "  Vadideki Zambak - Honore de Balzac


  Ünlü Fransız yazarlarından olan Balzac Vadideki Zambak isimli eseri ile hem dünya klasiği eserler arasında yer almış hem de MEB tarafından orta öğretim öğrencileri için tavsiye edilen 100 Temel Eser listesine girmiştir.. Vadideki Zambak Balzac'ın İnsanlık Komedyası'nın Taşra Yaşamından Sahneler bölümünün bir romanıdır. Bu roman 19. yüzyılda Fransız Edebiyatının iki büyük yönelimi olan Gerçekçilik ve Romantizm akımlarının tam dönüm noktasında ortaya çıkar. Dünyanın en ünlü aşk romanları listesinde yerini alır.

  Balzac'ın üzerinde en çok çalıştığı, büyük önem verdiği, en büyük romanlarından biri olarak nitelendirmesine rağmen ilk yayınlandığı dönemlerde en az satılan eserlerden biri olmuştu. Zaman Balzac'ı haklı çıkardı ve bu eseri dünya klasikleri listelerinde yerini aldı.

  Vadideki Zambak eserinin kısa konusu; Kitabın ana kahramanı Felix'in zorlu yaşamı, ailesi tarafından reddedilişi konu alınmıştır. Felix'in daha sonra hayatının en büyük aşkı olan Henriette'ye duyduğu hayatını feda edecek kadar büyük aşkı anlatılır. Aşkın en acı yönü ile kaleme alındığı Vadideki Zambak romantizm akımının en başarılı örneği olarak kabul görmüştür.

  "Tanrı'ya seni benimle bırakması için yalvarmak üzere boşlukta koşarken ölmediysem hiçbir insan ne sevinçten ne de üzüntüden ölebilir. "  Ana - Maksim Gorki


  Rus yazarlar
  ın dünya klasiklerine olan katkıları yadsınamaz bir gerçektir. Maksim Gorki tarafından kaleme alınan Ana romanı yazarın en ünlü eseridir. İlk olarak 1907 yılında basılmış olan Ana romanından sonra Gorki yaşadığı kente adını verdirecek kadar dünyaca tanınan en büyük romancılardan biri olmuştur. Sosyolojik, kültürel, psikolojik ve felsefik alanda incelenebilen Ana kitabı işçi, devlet, sermaye gibi kavramları içermesinden dolayı çok yönü eserlerden biri olmuştur.

  Ana romanında Pavel isimli bir işçinin Pelage adlı annesinin hayatı ve kişiliği etrafında gerçekleşen olaylar konu alınır. Roman Devrim öncesi Rusya'nın sosyali ekonomik ve toplumsal durumunu ortaya koymaktadır.

  Realist bir düzende yazılan bu roman detay ve zenginlik içermediği, merak uyandıracak olaylara yer verilmediği için yazarın çokça eleştirildiği eserlerinden birisidir.

  Ana romanın konusu ise; Kocasının ve toplumun uyguladığı baskıya ses çıkarmayan ve hakkını arayamayan sindirilmiş bir kadının hayatı konu alınmıştır. Zamanla oğlunun ve çevrenin etkisi ile acılarını anlayan ve onları uyandırmaya çalışan bir savaşçı kadın haline dönüşmesi konusu işlenmiştir.

  “İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu. Utanılacak bir cinayet. Bir takım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar. "  Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoyevski


  Fyodor Dostoyevski'nin birikiminin ve edebi gücünün tümünü içeren romanı Karamazov Kardeşler yazarın en büyük eserlerinden biridir. Hatta Dostoyevski'nin baş yapıtı olarak kabul edilir. Bunun nedeni bu eseri dışında başka hiç bir kitabında insan ruhunun derinliklerine inmemiştir.

  Bir aileyi konu alan eser felaket zinciri olarak gelişen olaylar örgüsünde 19. yüzyılda Rus toplumunun yaşadığı büyük sarsıntılar yansıtılmıştır. Dünya edebiyatında bir benzeri dahi olmayan dünya klasiklerinden biridir.

  Karamazov Kardeşler romanında Fyodor Pavloviç Karamazov isimli bir toprak zengini adamın eşleri ve onlardan çocuklarının yaşamı konu alınmıştır. Bu kitabın kahramanları olan Dimitri, İvan, Aleksi ve bu 3 gencin yaşamlarını konu alan eserdir. Ayrıca kitaptaki baba karakterinin gerçek yaşamda Dostoyevski babası olduğu düşünülmektedir.

  "Bu gece pek çok şey öğrendim! Yalnız yaşamak değil, alçakça ölmek de mümkün değil... Hayır baylar, ölüm bile şerefli olmalı! "  Gazap Üzümleri - John Steinbeck


  İngiliz yazar John Steinbeck tarafından 1939 yılında kaleme alının Gazap Üzümleri Amerika’nın ekonomik krizini ve bu durumdan yaşanılan buhranı konu almaktadır. Açlıkla mücadele ederken evlerini terk etmek zorunda kalan savaşa rağmen ayakta kalan bir ailenin dramını konu alır. Gazap Üzümleri okuyan herkesin yüreğine dokunan dünya klasiklerindendir. Sinemaya aktarılmış olan bu eser sürükleyici ve akıcı bir anlatım diline sahiptir.

  Pulitzer ödülüne layık görülen gazap Üzümleri kitabının kısaca konusu; Amerika başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir ekonomik kriz nedeni ile zor zamanlar yaşayan bir ailenin hayatını konu alıyor. Açlık, hayatta kalma savaşı, zorbalık gibi bir çok kötü durumun konu alındığı eseri okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

  Joad ailesinin etrafında geçen olay örgüsü bir çok aile gibi ekip biçtikleri tarlalarına zorla el konulması ve çalışmak için çıktıkları yolda başından geçenler anlatılır. Kapitalizmin insanlar üzerindeki etkisini tüm çıplaklığı ile konu alan eser bazı ülkelerde bir dönem yasaklanmıştır.

  "Açlığı, yalnız kendi büzülmüş midesinde değil, çocuklarının da büzülmüş karınlarında duyan bir adamı nasıl korkutabilirsiniz? "


  Ölü Canlar - Nikolay Vasilyeviç Gogol


  Ölü Canlar Gogol'un başyapıt özelliği taşıyan eserlerinden biridir. Bu kitap 3 cilt olacak şekilde tasarlanmıştır. Gogol ilk cildi 1842 yılında bitirmiş ikinci ve üçüncü cildi aldığı ağır eleştiriler sonrası yaşadığı psikolojik rahatsızlıklardan dolayı tamamlayamamıştır. İkinci cilt için yazdığı el yazmalarını ateşte yakmıştır. Daha sonra kalan ciltleri tamamlamış fakat ilk cilt kadar etkili olmamıştır.

  Nokolay Vasilyeviç Gogol'un Ölü Canlar isimli eseri 19. yüzyıl Rus insanlarını bir eleştiri niteliğinde kaleme aldığı kitaplarından biridir. Kitapta geçen sahtekarlıklar, Rus sosyal yaşamı sıklıkla vurgulanmıştır. Gogol bu kitabı yazarken Dante'nin İlahi Komedyası'ndan esinlenerek yazmıştır.

  Ülkesine aşırı düşkün olan yazar, vatanındaki çarpıklıkları bu eserinde ortaya koyarak giderilmesini arzulamıştır. Yazar realist bir dil kullanarak ülkenin ruhi boşluğunu ayrıntılarına kadar yansıtmıştır. Romanın baş kahramanı olan Çiçikov, Rusya'daki tüm şehirleri gezerek köylü köle satın alan bir köle tüccarıdır. İlginç olan ise çalışarak sağlıklı ve işe yarayan köle yerine ölü olanları istemektedir.

  Topladığı ölü belgeleri ile halk onu soylu ve saygıdeğer biri olarak görür. Fakat Çiçikov kendi çıkarları için yaptığı bu oyun bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

  "Olan biten şeylere önem verip vermemek insanın kendi elindedir. Sen üzüntü verecek şeyler arıyorsun ve böylece üzüntüyü bizzat yaratıyorsun."  Savaş ve Barış - Lev Nikoloyeviç Tolstoy


  Sanırım dünya klasikleri denildiğinde akla ilk gelen yazarın Tolstoy olması şaşırtıcı değildir. Özellikle Rus yazarların dünya klasikleri listelerinde birden fazla eserleri ile yer alması yazarlık konusunda ne kadar başarılı olduklarının ispatıdır. Lev Tolstoy tarafından 1869 yılında basılan Savaş ve Barış orijinal hali ile 2200 sayfadır. Bu nedenle yayın evleri 2 veya 3 cilt şeklinde basmaktadırlar. Tolstoy üslubu nedeni ile bir solukta okuyabileceğiniz bir dünya klasiği yaratmıştır.

  Savaş ve barış 19. yy'da Rusya'da geçen olayları anlatmaktadır. Dünyanın en uzun kitapları listesinde 17. sırada yer alan Savaş ve Barış Tolstoy'a olan hayranlığı artırmaktadır. Kitabın konusu; savaş, barış, intikam, sevgi, düşmanlık, dostluk, yokluk, varlık, öfke, sevinç gibi tüm insanı duyguları olaylar örgüsüne göre işlemiştir. Soylu ailelerin savaşa bakış açılarını en iyi şekilde anlatan eserlerden biridir. En başarılı tarihi romanlar listelerinde yer almaktadır.

  "Bu dünyada ödül beklemenin imkânsız olduğunu, bu dünyada onurun da adaletinde olmadığını hiç unutmayacağım. Bu dünyada düzenbaz ve zalim olmak gerek."


  Yeraltından Notlar - Fyodor Dostoyevski


  İlk olarak 1864 yılında basılmış bu eser Çernişevski Nasıl Yapılmalı isimli ütopik eserine cevap niteliğinde yazıldığı düşünülmektedir. Bu eser 2012 senesinde aynı olmasa da uyarlama olarak Zeki Demirkubuz tarafından Yeraltı ismi ile beyaz perdeye aktarılmıştır.

  Yeraltından Notlar eserinde bir insanın iç tanışmalarına tanık olacağınız bir eserdir. Kitap Yeraltı ve Notlar olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bu eseri okurken başarılı bir çevirmenden Türkçe'ye çevrilmiş olmasına özen gösterin aksi halde kitaptan beklediğiniz tadı alamayabilirsiniz.

  Yeraltından notlar kitabının konusu; Kitabın ilk bölümü yazarın karışık olarak iç dünyasını konu alıyor. İkinci bölümünde ise sürükleyici olayların içinde kendinizi buluyorsunuz. Son derece zeki olduğunu düşünen yazarın arkadaşlarından nefret etmesi, insanlardan kaçarak kendi yeraltına kapanmasını okuyacaksınız.

  “Duvarı yıkmaya gücüm yetmiyorsa, kendimi parçalayacak değilim elbette. Ama önümde duvar var diye boyun eğmeyi de kabul edemem.”  Uğultulu Tepeler - Emily Bronte


  Bronte kardeşlerin ortancası olan Emily Bronte'nin ilk ve tek kitabı olan Uğultulu Tepeler 1847 yılında farklı bir mahlas ile yayınlamıştır. Döneminde kadın yazarların tepki gördüğünü bildiği için 3 kardeş kitaplarını erkek mahlasları ile yayınlamışlardır.

  Uğultulu Tepeler ancak ikinci baskısında yazarın gerçek ismi duyurulmuştur. İngiliz edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan kitap bir kısım tarafından büyük övgülere mazhar olurken bazı kesimler tarafından çok ağır eleştiriler almıştır.

  Fakat kitabın bu kadar ağır eleştirilmesi eserin daha popüler olmasına neden olmuştur. Kitap aynı zamanda dünyada en iyi aşk romanları arasında da gösterilmektedir.

  Kitapta yer alan bir çok karaktere rağmen Uğultulu Tepeler malikanesine getirilen 6 yaşındaki Heatcliff isimli çocuk ve zamanla aşık olduğu Catherina'nın aşkı konunun merkezindedir. Catherina'nın başka biri ile evlenmesi Heatcliff malikaneden ayrılarak bir kaç yıl ortalardan kaybolduktan sonra intikam almak için tekrar geri dönmesini konu almaktadır.

  "İnsanı insan yapan, yüzüne güzellik katan ve onu sevdiren tek şey kalbinin temizliğidir. Yoksa hepimiz aynıyız, etten ve kemikten oluşmuş bedenleriz.

  “Bizi birbirimizden ayıran tek şey kalplerimizin özelliğidir. Eğer temiz ve güzel bir kalbiniz varsa, bu dışınıza yansır. Fakat kararmış, herkesin kötülüğünü isteyen, kıskanç biriyseniz, kalbinizin kötülüğü yine yüzünüze yansır. Ve dünyalar güzeli olsanız bile, kalbinizin karanlığı güzelliğinize gölge düşürecektir."  İlahi Komedya - Dante Alighieri


  İlahi Komedya dünyanın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. İtalyan edebiyatının en uzun epik şiiri olarak kabul edilmiştir. Oldukça uzun olan bu eseri farklı yayınevleri farklı şekillerde basmışlardır. Özet halinde verilenden tek bir kitap şeklinde yayınlayana kadar çeşitliliğe sahiptir.

  Dante'nin en önemli eseri olan İlahi Komedya bir çok yazara ilham kaynağı olmuş başyapıt niteliğinde bir kitaptır. Kitabın dili oldukça ağırdır. İlk olarak 1472 yılında basılmıştır. Yarım asırlık büyük bir eserdir. 14.233 satırdan oluşmaktadır. Bu kitabın cümlelerini anlayarak okuduğunuzda size ayrı bir dünyanın büyüsünü sunmaktadır.

  Modern İtalyanca'nın temellerini oluşturan İlahi Komedya dünya edebiyatının da en önemli eserleri arasında yer alır.

  İlahi Komedya konusu; oldukça farklı bir konusu vardır. Dante bu eserinde cennet, araf, cehennemde yaptığı yolculuğu destansı bir şekilde kaleme almıştır. 1300 yılında çıktığı bu yolculuk bir hafta kadar sürer. Bu seyahatte Dante henüz 35 yaşlarındadır.

  Bunu da yaşam yolumuzun yarısında olarak belirtir. Kitabında cehennemi 9 daire olarak anlatır. İşlenen günahlara göre dairelerin sayısı artmaktadır. İnsanı düşündürürken sorgulamasını sağlayan felsefe türünden kitapları merak edenlerin okuyacağı dünya klasiklerinden biridir.

  "İnsan yalnızca başkalarına

  zarar verecek şeylerden korkmalı;

  bunun dışında korkuya yer olmamalı..."


  Madame Bovary - Gustave Flaubert


  Fransız yazar Gustave Flaubert tarafından 1857 yılında kaleme alınan romanı Madame Bovary dünya klasikleri içinde en beğenilen eserlerden biridir. Realist akımından yararlanılarak kaleme alınan Madam Bovary yazarın en ünlü kitabıdır.

  Bu kitap Time dergisinin hazırlamış olduğu Tüm Zamanların En İyi 10 Kitabı listesinde yer almaktadır. Bu kitap hayattan ne istediğini bilmeyen ve arayış içinde olan bir kadının hikayesini konu almaktadır. Her kadının mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir.

  Madame Bovary kitabının kısaca konusuna değinecek olursak monoton bir evlilik yapan kadının hayatına renk katmak için içinde bulunduğu arayış ve maceraları konu almaktadır. Aynız amanda yasak aşkları da değinilmiş olan olaylar nedeni ile kitap döneminde büyük eleştirilere maruz kalmıştır. Yazar sıklıkla betimlemelere de yer verdiği eserinde, aldatan kadınların iç dünyasını sürükleyici bir dille kaleme almıştır. Eser aynı zamanda 2015 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

  "Bir erkek, en azından özgürdür.

  Tutkudan tutkuyla, ülkeden ülkeye dolaşabilir, engelleri aşabilir, en erişilmez mutluluklara ulaşabilir.

  Bir kadın ise hep yasaklara sınırlıdır. "


  Aşk ve Gurur - Jane Austen


  Jane Austen 21 yaşında iken kaleme aldığı ikinci romanı Aşk ve Gurur en iyi ve en çok okunan dünya klasiklerinden biridir. Türkiye'de Aşk ve Gurur olarak bilinse de kitabın orijinal çevirisi Gurur ve Önyargı'dır.

  Büyük yazar Jane Austen çalkantılı aşkları ile bilinmektedir. Genellikle mutsuz biten aşklar yaşayan yazarın kendi mutsuzluğuna inat tüm eserlerinin sonu hep mutlu sonla bitmektedir.

  Aşk ve Gurur kitabı konusu; Taşralı bir adamın kızı olan Elizabeth ve varlıklı bir ailenin sahibi Darcy arasındaki çatışmayı konu alır. Yazarın ve tüm okurların en sevdiği kadın karakterlerinden biridir Elizabeth. Sıradan insanların günlük yaşamlarını muhteşem kalemi ile kağıda aktaran yazarın Aşk Ve Gurur eseri dünya klasikleri arasında yer almaktadır.

  "Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin."


  Üç Silahşörler - Alexandre Dumas


  Ünlü Fransız Yazar Alexandre Dumas'ın en önemli eserlerinden biridir Üç Silahşörler. Macera türüne dahil olan bu eser ilk olarak 1844 senesinde basılmıştır. Kitabın hafızalardan silinmeyecek şekilde günümüze kadar birliği ve beraberliği temsil ettiği sözü Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz İçin sloganı ile bilinmektedir. Kitap olağan üstü bir kardeşlik hikayesidir.

  Üç Silahşörler tiyatro,sinema, radyo sesli tiyatrosu gibi bir alana uyarlanmıştır. Kitap akıcı ve heyecanlı bir üslup ile kaleme alınmıştır.

  Üç Silahşörler kitabı mutlaka okunması gereken dünya klasikleri listesinde yer almaktadır. Kitabın konusuna gelecek olursak; kitabın ana kahramanları Athos, Porthos, Aramis isimli üç arkadaştır. Bu 3 arkadaşın sürükleyici maceraları konu alınmıştır. Dartanyan ise bir diğer karakterdir. Bu üç arkadaş ile düello yapmak isterken güzel bir dostluğun temellerini atarlar.

  “İnsanlar hiç tanımadıkları, belki varlıklarından bile haberdar olmadıkları insanların çıkarları için, birbirlerini öldürmekten çekinmiyorlardı.”

Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri