Enpara.com Kitaplığı'nda Aralık Ayı
29 Kasım


Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara.com Kitaplığı'nda felsefeden tarihe, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.

Bir Delinin Hatıra Defteri


Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık diyerek övgüyle söz ettiği yazar, akıcı dili ve usta kalemiyle bu övgülerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. İçinde Bir Delinin Hatıra Defteri’nin yanında “Burun” ve “Palto” adlı hikayelerin de bulunduğu kitap dönemin Rus toplumuna ışık tutuyor.
Cemil Reloaded


70’li yıllardan günümüze uzanan bir hikaye anlatıyor Reha Çamuroğlu. 3 devrimci gencin yıllar içerisindeki değişimlerini ve bu değişimlerin sebeplerini irdeleyen Cemil Reloaded farklı bir perspektiften okuyucularla buluşuyor.
Don Kişot Efekti


Eğitmen, akademisyen ve yönetmen Kerem Kaban Don Kişot Efekti’yle aile içi iletişim gibi önemli bir konuda önerilerini paylaşıyor. Yaşanan çatışmaları, çıkmazları en az hasarla atlatabilmenin yollarının gösterildiği kitap ağırlıklı olarak ergenlik dönemindeki gençlerle iletişim üzerine eğiliyor.
Dönüşüm


“Gregor Samsa bir sabah uyandığında kendini devcileyin bir böcek oldu” cümlesi ile başlayan kitabın alt metninde Samsa’nın olduğu kişi yüzünden yakınları tarafından reddedilişin öyküsü vardır. Otorite-birey sorgulaması yapılırken kitapta "Asıl değişimi böceğe dönüşen Gregor Samsa mı, yoksa ailesi mi geçirmektedir?" sorusu edebiyat çevrelerince hala tartışılmaktadır. Kısa bir roman olmasına rağmen dünya edebiyatına mal olmuş en kült eserlerden biridir.
Einstein


Farklı tarzı ve tavırları ile ilgili çeken 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından Einstein’ın tüm insanlığa ilham verecek hayatı sade bir dille aktarılıyor. Buluşlarının, formüllerinin yanında karakterine dair fikir edinebileceğimiz, başarısızlıkları ve hayalleri ile tanışacağımız bu kitap Einstein’a bir insan olarak odaklanıyor.
Karanlık Kadrolar


Yıllardır işsiz olan Alain, mecburen çalışmak zorunda kaldığı işlerden sonra istediği gibi bir iş fırsatı yakalar. Ancak ardından olanlar tüyler ürperten bir gerilim hikayesine doğru ilerler. Bir insanın başına gelenlere sonrası neler yapabileceği konusunda şaşırtan, ilmek ilmek işlenen kurgusuyla bir an bile elinizden bırakamayacağınız Karanlık Kadrolar türünün en başarılı örneklerinden biri olarak sayılabilir.


Korku


Karakterlerin kendine has korkularını ve ruhsal fırtınalarını Avusturyalı yazar Stefan Zweig'in güçlü kaleminden okuyoruz. Bir ihanetin gelgitlerini, suç ve suçluluk psikolojisini akıcı bir biçimde yazdığı insan ve insanlığa dair endişeleri hepimizin içinde hissedeceği bir eser.
Letter To My Father


Kafka’nın babasına yazdığı mektuplardan oluşan kitap, usta yazarın ailesinde yaşadığı hayal kırıklarının, iletişimsizliklerin ve çatışmaların sonucu olarak hayata geçiyor. Biyografi niteliğindeki eser Kafka’nın babası Hermann Kafka ile yüzleşmesi olarak nitelenebilir.
Martı


Çehov’un oyun olarak kaleme aldığı, zamanının ötesinde ve yeni biçimler oluşturduğu eseri Martı’da yazarın Suvorin’e yazdığı gibi “Üç kadın, altı erkek karakterin yer aldığı, manzaralı (göl görünecek arkada), dört perdelik bir komedi; bolca edebi lakırdı, az aksiyon, seksen kilo kadar da aşk” bulunuyor.  
%10 Daha Mutlu


Dan Harris kitabında meditasyon üzerine yoğunlaşıyor ancak nörobilim gibi herkes tarafından çok da bilinmeyen konularda şaşırtıcı bilgiler ile okurunu şaşırtmayı başarıyor. İçindeki sesi bir türlü durduramayanlara, sükûnetin yolunu tarif eden %10 Daha Mutlu hızlı ve gürültülü şehir yaşamında kitapseverlere rehberlik ediyor.

Kitaplara daha yakından bakın: