Enpara.com Kitaplığı'nda Mart Ayı
2 Mart

Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara.com Kitaplığı'nda felsefeden tarihe, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.Birinci Sınıf Delilik 


“Birinci Sınıf Delilik”, dünya tarihinde önemli bir yere sahip ola siyasi liderlerin tarihsel kararlarını psikoloji perspektifinde değerlendiriyor. Eserde, sekiz ünlü siyasi liderin yaşam öyküsü temel alınarak yapılan psikolojik analizler yer alıyor. Lincoln, Gandi, Martin Luther King, Churchill ve Roosevelt gibi siyasi kişiliklerin tarihsel kararlarının altında yatan psikolojik nedenlere odaklanan bu şaşırtıcı eseri mutlaka okumalısınız. 
Yapay Maymun 


Şempanzeler, goriller ve orangutanlar gibi insanlar da kuyruksuz maymun türlerinden biri ve “Yapay Maymun” eseri tam da bu noktaya dikkat çekiyor. İnsan varlığı ile ilgili evrimsel süreci birçok açıdan ele alırken en çok da teknoloji boyutu ile irdeleyen Timothy Taylor bu eserinde türümüzün biyolojik temelini sergiliyor. Birçok felsefi sorgulamaya da yer veren bu detaylı esere mutlaka göz atmalısınız. 
Gulyabani 


Hurafeler kültürümüzde çok farklı şekillerde yer alıyor hele ki “Gulyabani”nin yazıldığı dönemde insanların günlük yaşantısında da sıklıkla hurafelere rastlanıyor. İşte bu olağanüstü varlık ve olaylara yönelik yerel inançlar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kaleminden çıkarak “Gulyabani” eserini oluşturuyor. Gürpınar’ın mizahı bir dille yazdığı, merak uyandıran bu eşsiz eserini mutlaka okumalısınız. 
Toprak Ev 


Folk müzik sanatçısı Woody Guthrie’nin kaleminden çıkan “Toprak Ev”, Oklahoma bölgesindeki yoksul insanların yaşantısını konu alıyor. Bu eserde, geçimlerini sağlayabilecek kadar parayı ancak kazanabilen Tike’la Ella May’in hikayesine tanık oluyoruz. Onların aşkını, hayallerini, isyanlarını anlatırken ekonomik düzeni de eleştiren Guthrie, hayatın gerçeklerini gözler önüne seriyor. Yazarın akıcı dili ve betimlemeleriyle süslenmiş bu eseri mutlaka okumanızı öneririz. 
Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları - Hava 


Buket Uzuner, gazeteci Defne Kaman’ın hikayesi ile okurları Kayseri’ye doğru bir yolculuğa çıkarıyor. “Neden Nükleer Enerji Değil?” yazısından dolayı soruşturma gören bir gazeteci, hastaları müzikle tedavi eden Gevher Nesibe’nin kaybolan büstü ile başlayarak devam eden olaylar serisi… Uzuner'in, Defne Kaman’ın esrarengiz hikayesi ile birlikte iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, nükleer enerjinin yaşantımıza etkisi gibi konularda da okuyucuyu aydınlattığı bu eserine göz atmayı unutmayın. 
Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder 


Finansal, dijital, teknolojik alanlarda büyük değişimler yaşanıyor ve bu değişimlerden iş yaşamımız da etkileniyor. İş dünyasını etkileyen bu teknolojik gelişmeler ve değişimlerle birlikte çağın gereksinimini karşılayacak insan gücü ihtiyacı doğuyor. Canan Duman bu kitabında tüm bunları ve “yıldız çalışan” kavramını, şirketlerin yıldız çalışanlarını neden kaybettiklerini ve nasıl elde tutacaklarını 20 yıllık tecrübesi, yaptığı araştırmalar ve edindiği bilgiler ışığında okuyucuya aktarıyor. 
İtiraf 


“İtiraf”, İskender Pala’dan tarihin tozlu sayfalarına uzanan ama aynı zamanda günümüzle de bağını koparmayan bir roman. Yavuz Sultan Selim döneminde anlatılan hikaye geçmişe yönelik bir itiraf ile başlıyor ve Yavuz'un dedesi Fatih ve Yavuz'un babası Bayezid dönemiyle devam ediyor. Yazar, bir kişinin devleti batırma planlarını ilmek ilmek işleyişiyle kötülüğün insanı nasıl ele geçirdiğini gözler önüne seriyor. Fark edilmeyen değerleri gün yüzüne çıkaran, her sayfasını merakla çevireceğiniz bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz. 
Kara Prizma  


Fantastik maceraları, unutulmaz karakterleri ve şaşırtıcı hikayesiyle Işıkyaratan serisi, ilk kitabı “Kara Prizma” ile başlıyor. Işık, Brent Weeks’in yarattığı fantastik dünyada tüm büyülerin kaynağı… Bu dünyada büyülerin dengesini ise kısa ömürlü Prizmalar sağlıyor. Weeks bu eserinde, Prizmalardan Gavin’in ömrü dolmadan gerçekleştirmek istedikleri ve oğlu olduğunu öğrenmesi ile seçim yapmak zorunda kalışını harika bir kurguyla okuyucuya sunuyor. 
Ruhun İnşası 


Klinik Psikolog Mustafa Gödeş “Ruhun İnşası” kitabında, farklı sorunlardan dolayı psikoterapiye başvuran beş ayrı vakanın terapi süreçlerini ele alıyor. Bu beş vaka, ruh sağlığı konusunda en çok karşılaşılan sorunlardan yola çıkılarak seçiliyor. Kitapta, çeşitli sorunlar yaşayan kişilerin analizi, problemlerinin altında yatan psikolojik nedenleri, sorunlar ile mücadele etme yöntemleri ve terapi sonrasında oluşan değişimleri gerçek vakalar üzerinden okuyucuya aktarılıyor. “Ruhun İnşası” herkesin ilgiyle okuyacağı bir kitap. Sarı Odanın Esrarı  


20. yüzyılın “En İyi Klasik Polisiye Romanı” olan “Sarı Odanın Esrarı” adından da anlaşılacağı gibi gizem dolu bir hikayeyi okuyucuyla buluşturuyor. İçeriye girmenin mümkün olmadığı bir odada bulunan genç kız, kimliği belirlenemeyen bir saldırgan tarafından öldürülmeye çalışılıyor. Birçok kez tekrarlanan bu öldürme girişimleri sır dolu gizemleri de beraberinde getiriyor. Gastron Leroux başarılı yapıtı “Sarı Odanın Esrarı” ile okuyucuyu sürükleyici bir serüvene davet ediyor.
Kitaplara daha yakından bakın: