Enpara.com Kitaplığı'nda Temmuz Ayı
2 Temmuz

Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara.com Kitaplığı'nda polisiyeden bilim kurguya, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.  
Kuyucaklı Yusuf


Kendi döneminde anlaşılmayıp sonradan cevher olduğu ortaya çıkan Sabahattin Ali'nin sembollerle dolu, Anadolu betimlemelerinin yapıldığı, kadere mahkum olma ve onu değiştirebilme yetisini inceleyen Türk Edebiyatı'nın en iyi eserlerinden biri... Mevcut sistemdeki sakatlıklar, güçlünün zayıfı ne kadar ezebileceğini en yalın haliyle gösteren, yabancılaşmayı, tutunamamayı, nihilizmi bir taşra hikayesinde gözler önüne seren bu kitap sosyalist gerçekçi edebiyatın yapı taşlarından sayılabilir. Yusuf ile Muazzez'in iç burkan, çaresizliği yaşatan aşk hikayesi hafızalardan silinmeyecek türden bir öykü. Tazeliği asla bitmeyen bu eseri muhakkak okumalısınız. 


  


İnsan Ne İle Yaşar 


Dünya edebiyatının en iyi yazarlarından Tolstoy’un kısa hikayelerinden oluşan kitap insanlık, insan ve tanrı, yaşam amacı gibi temaları işliyor. İçgüdülerimiz, hırslarımız, beklentilerimiz olabildiğince yalın bir dille okuyucuya aktarılıyor. İyilik ve kötülük sarmalında gerçekçi bir bakışla işlenen hikayeler, gerçek hayatta tanır gibi olduğumuz karakterler ile zenginleşiyor. İçerisinde altı adet farklı hikaye bulunan kitap adını da bu kısa öykülerin birinden alıyor. Didaktik bir eser olarak nitelenebilecek İnsan Ne İle Yaşar üzerinden tarihin en başarılı eserlerinden biri olarak edebiyat tarihinde yerini alıyor. 
Bir Kelebek Etkisi Hikayesi


Eğitimci Can Serdar’ın kaleme aldığı kitap eğitim sisteminin temelini inceliyor. Sorgulayan, üreten bir nesil amacı gütmesi gereken sistemin ne kadar başarılı olduğunu irdeliyor. Yaklaşık 10 yıllık süreçte yaşanılanları, tarafsız bir biçimde aktarıyor. Sistemin yapı taşı öğretmenlerin yaşamına, yaşadıkları zorluklara ve verdikleri mücadeleye tanıklık etme fırsatı yakalıyoruz. Türk eğitim sistemini yakından tanımak için bu kitabı mutlaka okumalısınız.


  


Muhteşem Gatsby


20. yy’ın ışıltılı dünyasını, eğlenceli partilerini, zengin ve uçarı hayatlarını detaylı betimlemelerle anlatan, o dönemde yaşarmışcasına hissettiren bir Scott Fitzgerald şaheseri. Sembolizmin hakim olduğu bu hüzünlü öykü doğrudan bir Amerikan Rüyası eleştirisi yapıyor. Yazıldığı günden bu yana her daim en çok okunan kitaplardan biri olan Muhteşem Gatsby, Baz Luhrmann yönetmenliğinde 2013 yılında beyazperdeye de uyarlandı. Yazıldığı yüzyılın en iyi kitaplarından biri olarak gösterilen Muhteşem Gatsby aşkı, vefayı, davranışlarımız üzerinde etkili olan arzularımızı farklı bir tarz ve dil ile işliyor.
  Kurşun İşlemez Satışçı 


Uzun yıllardır satışın içinde olan, eğitimler veren, onlarca şirkete danışmanlık ve koçluk yapmış Ufuk Koç’un 2 yıl boyunca satış personellerini gözlemlemesi sonucu ortaya çıkan kitap sektöre farklı bir açıdan yaklaşıyor. Onlarca satışçı üzerinde yaptığı sağlık anketlerinin çok ilginç sonuçları olduğu görülüyor. 427 satış personelinin sağlık problemlerinin sebebini, yanlarında taşımak zorunda oldukları ilaçları işlerinde yaşadıkları reddedilme psikolojisi üzerinden değerlendiren kitap iş hayatımızdaki problemlerin yaşamımız üzerinde ne denli etkili olduğunu vurguluyor.  
Huzursuz Hayaletler


Gerilim türünün önde gelen yazarlarından Glenn Meade’nin kaleme aldığı Huzursuz Hayaletler, ABD-Irak savaşı temelinde bir aile dramı ile iç içe suç dünyasını anlatıyor. Irak Savaşı gazisi bir askerin çocuklarıyla çıktığı seyahatte içinde bulundukları uçak düşüyor ancak aramalara rağmen uçağa dair bir iz bulunamıyor. 

Eşinin ve çocuklarının acısı ile yaşamına devam eden Kath 8 yıl sonra aynı bölgede başka bir uçağın düştüğünü ve ailesinin uçağına dair kalıntılar da bulunduğu haberini alıyor. Yalnızca pilotun cesedine ulaşılan araştırmalarda Saddam’ın sarayından çalınmış çok önemli bir tarihi eserde bulunuyor ve heyecan dolu macera başlıyor. Bir an olsun elinizden bırakamayacağınız kitap sevgi, vicdan, korku üzerine büyük dersler veriyor. 
Paramparça 


Özel bir ajan olan Will bir soruşturma sırasında Faith’in annesinin işten ayrılmasına neden olur. Bir soruşturma için bir araya gelen Will ve Faith birbirlerini daha yakından tanımaya başlarlar. Bir kaçırılma hikayesi işlenen kitap polisiye türü içerisinde incelenebilir. Karin Slaugher’in üzerinde uzun zaman çalıştığı kitap, polisiye severlerin övgüsüne mazhar oluyor. Yeni ve gerçek karakterler yaratmada üstün bir başarı gösteren yazar kötü adam prototipine de yeni bir bakış açısı getiriyor. Ters köşeleriyle heyecanınızı her daim diri tutan, gerçekliğe yok yakın karakterleriyle hayattan hiç kopmayan hikayeyi tüm polisiye severlere önermelisiniz. 


  


Yüksek Potansiyelli Lider 


Liderlik için onlarca tanım yapılabilir. Lider olmak için onlarca yol geliştirilebilir. Yüksek Potansiyelli Lider karakter basamaklarını hızla tırmanmak, bir ekibin yöneticisi olmak isteyen bireylere iş hayatında rehberlik edecek bir kaynak. Yeteneklerinizi geliştirmeniz için günlük ipuçları barındıran kitap bir yöneticinin nasıl olması gerektiğine ve yönetmeye dair farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Güçlü bir kariyer isteyen çalışanlara kriz anında karar mekanizmasının nasıl çalışmasına, vaka analizlerine kadar değerli önerilerde bulunuyor. Ram Charan’ın iş hayatında size büyük kolaylıklar sağlayacağı Yüksek Potansiyelli Lider kitabını edinmenizi öneririz.   

Kitaplara daha yakından bakın: