Enpara Kitaplığında Bu Ay
2 hafta önce

Kidega ve Enpara.com işbirliğiyle okurlara sunulan Enpara Kitaplığı'nda polisiyeden bilim kurguya, klasiklerden kişisel gelişime, farklı kategori ve konularda kitaplar bulunuyor. Her ay yenilenecek seçkide bu ay hangi kitaplar var sizler için inceledik.  
Küçük Prens

Literatürdeki en ünlü çocuk kitaplarından olsa da insanın hayatının her döneminde okuyabileceği, her defasına farklı hissettiren bir yol rehberi. Büyüklerin dünyasına ait miteri, olguların, davranışların bir çocuk gözünden sorgulanmasını ve bu mitlerin birer illüzyon olduğunu yalın bir dille gözler önüne seriyor. İncecik bir kitapta dolu dolu toplum analizleri, insan tipleri mevcut. Gezegeninde yalnız yaşayan Küçük Prens’in hayata ve insanlığa dair ümit veren, zihin açan tespitleri ile Dünya edebiyatının unutulmaz eserlerinden biri olan kitap en çok okunan kitaplar arasındadır. Antoine De Saint-Exupery’nin zorunlu bir iniş için çölde geçirdiği dört günden sonra bir bedevi tarafından kurtarılması bu kitabın ilhamı olmuştur. 


Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Finlandiya'nın kuruluşunu ve bataklıklar ülkesinden nasıl beyaz zambaklar ülkesine dönüştüğünü anlatan bu roman, bir avuç aydının emekleriyle eğitim sistemine bakışını değiştirerek bir milletin uyanışını ve ulaşılan sonucu, 1920'li yıllarda yaşanan bir başkalaşım sürecinin adeta yaşatarak anlatıyor. Savunduğu fikirler vatansever herkese ilham verecek, yol gösterecek türden. Ülkenin tüm sınflarıyla mücadelesi, aydınlığa çıkmak için verdiği savaşı imrenerek okuyacaksınız. M.Kemal Atatürk'ün de çevresindeki herkese önerdiği bu özveri dolu hikayeyi mutlaka okumalısınız.


Roma Kulübü

Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen unutulmayacak bir hikayeyi kaleme alan yazar Demet Altınyeleklioğlu zor günlerde geçen bir aşk hikayesini ince ince detaylarla okuyucusuyla buluşturuyor. Hafızalardan silinmeyecek bir aşk hikayesiyle tanıştığımız kitap Türk mücadelesini de etkileyici örneklerle aktarıyor. Hayatında hiç İtalya’yı görmemiş İtalyanların kurduğu Roma Kulübü tahmin edilemeyecek olaylara yön veriyor. İtalya’da yaşayan genç kadına İstanbul’da görevli eşinin yanına gelmesi gerektiği yazan bir mektubun ulaşmasıyla hem hikaye hem genç kadının hayatı beklenmeyen noktalara doğru yol oluyor. Mübadele sürecine ışık tutan eser aşklara, kahramanlıklara, acılara dokunuyor. Huzursuz Hayaletler

Gerilim türünün önde gelen yazarlarından Glenn Meade’nin kaleme aldığı Huzursuz Hayaletler, ABD-Irak savaşı temelinde bir aile dramı ile iç içe suç dünyasını anlatıyor. Irak Savaşı gazisi bir askerin çocuklarıyla çıktığı seyahatte içinde bulundukları uçak düşüyor ancak aramalara rağmen uçağa dair bir iz bulunamıyor. 

Eşinin ve çocuklarının acısı ile yaşamına devam eden Kath 8 yıl sonra aynı bölgede başka bir uçağın düştüğünü ve ailesinin uçağına dair kalıntılar da bulunduğu haberini alıyor. Yalnızca pilotun cesedine ulaşılan araştırmalarda Saddam’ın sarayından çalınmış çok önemli bir tarihi eserde bulunuyor ve heyecan dolu macera başlıyor. Bir an olsun elinizden bırakamayacağınız kitap sevgi, vicdan, korku üzerine büyük dersler veriyor. Paramparça

Özel bir ajan olan Will bir soruşturma sırasında Faith’in annesinin işten ayrılmasına neden olur. Bir soruşturma için bir araya gelen Will ve Faith birbirlerini daha yakından tanımaya başlarlar. Bir kaçırılma hikayesi işlenen kitap polisiye türü içerisinde incelenebilir. Karin Slaugher’in üzerinde uzun zaman çalıştığı kitap, polisiye severlerin övgüsüne mazhar oluyor. Yeni ve gerçek karakterler yaratmada üstün bir başarı gösteren yazar kötü adam prototipine de yeni bir bakış açısı getiriyor. Ters köşeleriyle heyecanınızı her daim diri tutan, gerçekliğe yok yakın karakterleriyle hayattan hiç kopmayan hikayeyi tüm polisiye severlere önermelisiniz. Yüksek Potansiyelli Lider

Liderlik için onlarca tanım yapılabilir. Lider olmak için onlarca yol geliştirilebilir. Yüksek Potansiyelli Lider karakter basamaklarını hızla tırmanmak, bir ekibin yöneticisi olmak isteyen bireylere iş hayatında rehberlik edecek bir kaynak. Yeteneklerinizi geliştirmeniz için günlük ipuçları barındıran kitap bir yöneticinin nasıl olması gerektiğine ve yönetmeye dair farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Güçlü bir kariyer isteyen çalışanlara kriz anında karar mekanizmasının nasıl çalışmasına, vaka analizlerine kadar değerli önerilerde bulunuyor. Ram Charan’ın iş hayatında size büyük kolaylıklar sağlayacağı Yüksek Potansiyelli Lider kitabını edinmenizi öneririz.