Havacılığa Dair Kitaplar
23 Eylül

Türkiye’de yükselen değerlerin başında gelen havacılık hem profesyonelleri için, hem de meraklıları için farklı bir dünyanın anahtarı. Bu özel ilgi alanına yönelik Türkiye’de çok fazla yayın yok fakat bu hiç olmadığı anlamına da gelmiyor. ”Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları” ve “Youtube Masalı” kitaplarının yazarı Kerem Gök "Havacılığa Dair Kitaplar"ı sizin için seçti. İşte, Türkiye’de havacılık alanında yayımlanan, mutlaka okunması gereken 10 kitap… 1- Bulutların Üstüne Tırmanırken - Cem Kozlu


Türk Hava Yolları’nın profesyonel yönetim anlayışını benimsemesi ve bir marka değeri kazanması sürecinde en radikal adımları atan yöneticilerden biri olan Cem Kozlu’nun kaleminden eşsiz bir eser… Bulutların Üstüne Tırmanırken, Türk Hava Yolları tarihine ve Türk sivil havacılığına ışık tutan bir kitap olarak mutlaka okunması gerekenlerden.


2- Bir Jet Pilotu’nun Anıları - İrfan Sarp


Koca bir ömrü savaş jeti uçurarak geçiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp, anılarını bu kitapta derledi. Türk askeri havacılığının geçmişine ışık tutan bir kitap.


3- Uçuş 345 - Cenk Kayakuş


Türk Hava Yolları’nın 1975 yılında Marmara Denizi’ne düşen TK 345 sefer sayılı uçağı halen denizin dibinde ve hakkıyla bir soruşturma yapılmamış dosya da kapanmış durumda. Cenk Kayakuş, bir macera romanı kurgusunda havacılık tarihimizin bu en önemli ve en çarpıcı kazalarından birine hem ışık tutuyor, hem de bize düşünecek malzeme veriyor. Macera da cabası.


4- Havada Kalan Sorular - Menderes Çakıcı


Kaptan Pilot Menderes Çakıcı, içeriği kadar iyi ve vurucu bir başlıkla okurlara “havada kalan soruların” cevaplarını sunuyor. Bir pilot olarak, kendisine sıkça sorulan soruların cevaplarını derlediği kitap, havacılıkla hiç alakası olmayanların da neler olup bittiğine dair fikir sahibi olmasını sağlamış…


5- Kalbimdeki Kanatlar - Menderes Çakıcı


Kaptan Pilot Menderes Çakıcı, kariyerini ve başından geçen ilginç olayları bu kitapta derlemiş. Ayrıca Çakıcı, “nasıl pilot olunur” sorununun cevabını da bu kitapta veriyor.


6- Sivil Havacılıkta Kariyer - Gülaçtı Şen


Havacılık sadece uçaklardan ibaret değil tabii. Alan güvenliğinden kabin memurluğuna, pasaport kontrolden bagajların taşınmasına kadar akla gelmeyecek sayıda farklı iş yapılıyor havaalanlarında. Gülaçtı Şen, kariyer olanaklarını da değerlendirdiği bu kitapta, okuru havaalanlarının arka odalarına, işleyişin merkezine taşıyor. Havacılığa bir de operasyonel açıdan bakmak isteyenler için önemli bir kaynak.


7- Göklerin Kurdu - Yusuf Kurt


Bir dönem Türk Hava Kuvvetleri’nin gösteri uçağı Solo Türk’ün kokpitinde görev yapan efsane pilot Yusuf Kurt’un otobiyografik çalışması da mutlaka okunması gerekenlerden...


8- Yerel’den Global’e - Hamdi Topçu  


Türk Hava Yolları’nın küresel bir marka olması yolundaki çabalarını ve THY’nin dümeninde oturduğu yıllara dair anılarını yazan Topçu, sivil havacılığı gerek işletme gerekse de bürokrasi tarafında en iyi bilenlerden. Onun anıları okunmayı fazlası ile hak ediyor.


9- Yüksek İrtifa - Ali Genç  


Yine THY bünyesinde uzun yıllar hizmet etmiş ve Türk havacılığının hızlı yükselişine tanıklık eden bir başka profesyonel Ali Genç. THY bünyesinde basın müşaviri olarak çalışmış yazarın sivil havacılığa dair verdiği çok önemli bilgiler var.


10- Gökyüzü Savaşçıları - Zübeyir Batur 


Kendisi uzun yıllar hava kuvvetlerinde jet pilotluğu yapmış olan Batur, kitabında askeri havacılığın gelişimine, Türk ordusunun modernleşmek adına yürüttüğü olağanüstü çabaya ve gökyüzünde geçen uzun yıllara dair anılarını paylaşıyor. 

Kitaplara daha yakından bakın: