Hayvan Sevgisini Aşılayacak 10 Kitap
4 Ekim
“Hayvan severler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli” der John Grogan, bu nedenle çocuklar ve yetişkinler için hayvan sevgisini anlatan 10 en iyi kitabı listeledik. Hayvan sevgisi özellikle küçük yaşlarda çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle hayvan sevgisini aşılayacak 10 kitap bu listemizde sizleri bekliyor. 

 

Hachiko - Leslea Newman 


Hachiko büyük küçük her okuyucuda aynı duyguyu hissettiren en iyi hayvan konulu kitaplardan biridir. Okurken göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız bu kitap sizlere hayvanların ne kadar sadık dostlar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Sinemaya da uyarlanan Hachiko Japonya Shibuya Metro İstasyonunda sahibi profesörü ölünceye kadar bekledi. Bu metro istasyonunda Hachiko’nun heykeli yapıldı. 

"Günler geçti, aylar geçti, yıllar geçti. Hachiko platformda beklemeye, oturmaya devam etti. Hiçbir şey onu saat üç trenini beklemekten alıkoyamazmış gibi görünüyordu." 


Bremen Mızıkacıları - Grimm Kardeşler 


İlk olarak Almanya’da 1819 yılında Yayımlanan Bremen Mızıkacıları Grimm Kardeşlerin dünya çocuk klasikleri arasına girmeyi başarmış eseridir. Fabl türünde yer alan Bremen Mızıkacıları hikayesinde yer alan eşek, köpek, horoz ve kedinin yollarının kesişmesi ve daha özgür ve eğlenceli bir hayat yaşamak için müzisyenlik yapmalarını konu almaktadır. Mutlaka her çocuğun okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. 

"Bremen'e gidiyorum. Orada çalgıcı olacağım ve çok para kazanacağım!" 


Moby Dick - Herman Melville 


Çocuklar kadar yetişkinler tarafından da oldukça beğenilen Moby Dick önemli klasikler arasında yer alır. “Ishmael deyin bana” cümlesi ile başlayan kitabın anlatıcı karakteri Kaptan Ahab ve uzun yıllar boyunca denizlerin korkulan beyaz balinası Moby Dick ile yaşadığı macerayı konu alır. 

“Bir insan yaşamaya karar vermişse hastalık onu öldürmez; öldürse öldürse bir balina, bir fırtına, ya da bir kaba kuvvet öldürür” 


Masallar Bütün Ezop Masalları – Aisopos 


Eski Yunan masalcı Aisopos (Ezop) tarafından kaleme alınmış tüm fabl türünde yazılmış hikayelerinde kahramanlar hayvanlardan oluşur. Bu nedenle hayvan sevgisini aşılayacak kalbinize sıcak hisler uyandıracak olan Ezop masalları Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer almaktadır. Her yetişkinin ve her çocuğun kütüphanesinde mutlaka yer almalıdır. 

“Tilki: Ne kadar da beceriksizsin, bir batında sadece bir çocuk doğurabiliyorsun. Dişi Aslan: Evet, doğru, ama doğurduğum aslandır.” 


Sevginin Katıksızı - Jack London 


Sevginin Katıksızı yeraltı edebiyatının usta isimlerinden olan Jack London’un 1917 yılında yayımladığı romanıdır. Roman konu bakımından insanlığın eğlence kaynağı olan sirk hayvanlarının zorlayıcı yaşamlarını konu almıştır. İçinizdeki hayvan sevgisini perçinleyecek olan Sevginin Katıksızı her kitaplıkta mutlaka olmalıdır. 

“Bununla birlikte, son olarak eklemeliyim ki, eğitilmiş hayvanlar sahnede gösteriler yaparken gülen, neşelenen ve alkışladıkça coşan izleyiciler arasında duyduğum düş kırıklığını ve büyük şaşkınlığı, dünyanın hiçbir acımasızlığı, hiçbir işkencesi karşısında duymadım.” 


Hayvan Özgürleşmesi – Peter Singer 


Hayvan Özgürleşmesi Peter Singer’in hayvanlar için yazdığı bir özgürleşme kitabıdır. Bir bildiri niteliği taşıyan kitapta hayvanların özgürleşmesiyle insanlığın da iyileşeceğini vurgulayan yazar doğanın her parçasını, birbirini tamamlayan zinciri olarak ele alıyor. Hayvan Özgürleşmesi hayvan sömürgesine, hayvanların deneylere tabi tutulmasına, insanoğlunun keyfi mesele ve ihtiyaçları için katledilmesine karşı yazılmış bir başyapıt.  

"Ya hayvanlar bize benzemiyordur, bu durumda onlar üzerinde deney yapmak için bir neden yoktur; ya da hayvanlar bize benziyordur, bu durumda insanlar üzerinde yapılsa bizi dehşete düşürecek bir deneyi hayvanlar üzerinde yapmak yanlıştır." 


Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak - Stephane Garnier 


Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan Kediler Gibi Düşünmek ve Davranmak kitabı kedilerin kendine özgü zarif, sessiz, karizmatik, sakin, meraklı, tavırlarının insan karakterine de yansıması gerektiğini düşünerek kedilerin davranışlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kedi severler ve kitapseverler için ideal bir kitap. 

“Kedilerin, kadınların ve büyük suçluların ortak noktası şudur; onlar ulaşılamaz bir ideali ve kendini sevme yeteneğini temsil ederler ve bu da onları bizim gözümüzde çekici kılar.” 


Güneşi Uyandıralım - Jose Mauro de Vasconcelos 


Şeker Portakal’ından bildiğimiz Zeze’nin çocukluktan çıkmaya başladığı ergenlik yıllarının anlatıldığı Güneşi Uyandıralım kitabında Zeze’nin hayvanlarla olan dostluğuna yer verilmiş. Zeze’nin Kurbağa dostu Adam onun her şeyini paylaştığı yakın arkadaşıdır. Keyifle okunabilecek nitelikteki bu kitap çocuklarla beraber kalbi çocuk kalmış yetişkinlerin de okuyabileceği bir eser. 

“Zezè, bugün neyin var?" "Hiç, Adam. Yalnızca gırtlağımı düğümleyen bir şey, içimde dalgalanan bir hüzün başlangıcı." 


Momo - Michael Ende 


Çocuk kategorisi içerisinde ele alınsa da yetişkinlere çok şey katacak Momo kitabı politika ve modernizm eleştirisine farklı bir açısı getirmiş. Fantastik bir kurgusu olan Momo Kitabı kaybedilen zamana, yapılan hatalara değinecek ve ufkunuzu genişletecek niteliklere sahip bir eser.

"Zengin olmak marifet değil" derdi Momo'ya, her isteyen zengin olabilir. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler! Yok. Ben onlar gibi olmak istemem. Varsın bazen cebimde bir kahve param olmasın; yeter ki hep aynı Gigi kalayım!" 


Martı Jonathan Livingston - Richard Bach 


Martılardan yola çıkarak insana insanın anlatıldığı kitap olan Martı Jonathan Livingston. Yazar kitapta bize bizi çok güzel bir dille ve ütopik bir bakış açısıyla anlatmış. İnsanlığın yaşamak gibi bir hedefi olduğuna ve hayatı dolu dolu yaşamanın hazzına değinen yazar vermek istediği mesajı açıklayıcı bir dille vermiş, Martı kitabı keyifle okuyabileceğiniz bir eser. 

"Yaşam için daha iyi bir amaç, bir anlam aramak sorumlulukların en güzeli değil midir? Öğrenmek araştırmak, özgür olmak Yaşamın amacı olmalıdır!.." 


Bonus: Bahsettiğimiz kitaplara ek olarak okuyabileceğiniz hayvan sevgisi aşılayacak bu 3 kitaba da mutlaka göz atın.

Vahşetin Çağrısı - Jack London 


Bir köpeğin hikayesinin anlatıldığı kitapta insanlara insanlığa dair çok ince mesajlar verilmiş. Vahşetin Çağrısı kitabında sevgi, sadakat ve öfke gibi duygular hayvan ve insan üzerinden işlenerek okuyucuya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Yazar hayatta her şeyi seçemediğimizi de ince bir mesaj olarak sayfalara saklamış.  

“O acımasız gösteriyi her seyredişinde aldığı ders hep aklına geliyordu: Sopa kimdeyse, kanun onun elindedir.” 


Beyaz Diş - Jack London 


Beyaz Diş kitabında Jack London bir kurt köpeğinin hikayesini ele almış. Dünyanın, hayvan ya da insan güçlünün tarafında olduğunu, insanların ellerinde gücü tuttukları zaman hayvanlardan çok daha vahşileşebileceği anlatılıyor. Akıcı hikayesinin yanında insan olarak zihninize etki edecek niteliklerde yazılmış olan kitap size keyifli bir okuma eylemi sunacak. 

“Bekleyen vaşak da, bekleyen kirpide yaşamak istiyordu, Gel gelelim oyunun kuralı öyle bir acayipti ki, Birinin yaşaması öbürünü yiyip yutmasına, Öbürünün yaşaması da yenilip yutulmamasına bağlıydı.” 


Hayvan Hakları - David Degrazia 


Hayvanların maddi ve manevi hakları var mıdır? Bu haklar nelerdir? Gibi soruları baz alarak yazılmış olan David Degrazia kitabı hayvan hakları konusunda öğrenmemiz bilmemiz ve hayatımıza uygulamamız gereken birçok konuya parmak basıyor. 

“Kutsal kitaplarda zaman zaman hayvanlar hakkında olumlu ifadelere de rastlanmaktadır. Yahudiliğin en eski geleneğinde hayvanlara verilen acının en aza indirilmesi, hayvanların zevk için avlanmaması, boğa güreşi, köpek dövüşü hoş karşılanmayan davranışlardır. İslam da diğer dinlerle bu konuda büyük ölçüde uyuşmaktadır. İslam’da hayvanlara eziyet edilmesini yasaklayan ve insanların hayvanlara karşı iyi davranması gerektiğini belirten uyarıcı ayetler de bulunmaktadır.”

Kitaplara daha yakından bakın: