Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Her Kadının Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap
  05.12.2019
  Dünya Kadın Hakları Günü 5 Aralık’ta kutlanıyor. Ülkemizde de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla önemini koruyan bu tarihte biz de odağımıza kadınları aldık. Geçmişten günümüze kimliğini bulmaya çalışan, bir birey olarak özgürlüğün ve eşitlikçi bir dünyanın kapılarını açmaya çalışan tüm kadınların “Kadın Hakları Günü”nü kutluyoruz. Bu vesileyle, eserleriyle kadınlara öncülük eden, ilham veren, onların bu zorlu mücadelesine kapı aralayan 10 önemli kitabı mercek altına aldık.
  Yazımızın başlığı her ne kadar “Her Kadının Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap” olsa da bu kitaplar söylemleriyle erkeklerin de ufkunu genişletecek eserler. Elbette eklenebilecek daha pek çok önemli eser olsa da biz tüm dünyada çok okunan 10 esere yer verdik. Hazırsanız başlayalım...

  Kendine Ait Bir Oda/Virginia Woolf

  20. yüzyılın en önemli yazarları arasında yer alan Virginia Woolf olmadan böyle bir liste düşünülemezdi. Edebiyat dünyasına kazandırdığı ölümsüz eserlerin yanı sıra feminizm dendiğinde akla gelen ilk yazarlardan biri olan Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda” adlı kitabı kadın ve edebiyat ekseninde kadınlara eşitlikçi ve özgür bir dünyanın kapılarını açmayı hedefliyor.
  Yazarın Cambridge Üniversitesi’nin kapılarını kadınlara açmasıyla 1928 yılında kız öğrencilere hitaben yaptığı konuşmadan şekillenen eser zaman içinde kadın hareketinin vazgeçilmez kitaplarından biri oldu. Kadının kendine ait bir odası olması metaforu üzerinden kadınlara kendi paralarını kazanmaları, üretmeleri ve kendi alanları yaratmaları konusunda ilham veren eser üzerinden geçen onlarca yıla rağmen bugün hâlâ güncelliğini koruyor. Henüz bu başyapıtı okumadıysanız okuduğunuzda başucu kitabınız olacak bu esere mutlaka göz atın.

  Kurtlarla Koşan Kadınlar/Clarissa P. Estes

  İlk kez 1992 yılında, “Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler” alt başlığıyla yayımlanan “Kurtlarla Koşan Kadınlar” kadınların dünyasına çok daha derin bir yerden, içeriden bakmayı başaran nadir kitaplardan biri. Yazarın yaklaşık 20 yıllık emeğinin sonucu olan kitap, masallarla kadının doğasının derinliklerine inip var oluşunu sorguluyor. Kapitalist düzende kaybolmuş kadının yabancılaştığı doğal sesini keşfetmesi gerektiğini söyleyen eser kurtlarla kadınlar arasındaki benzerlikleri tanımlayarak kadına kendi vahşi dünyasına dönmesi konusunda ilham veriyor. “Kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü” olarak tanımlanan kitap sadece kadınlara değil, vahşi doğada o güçlü kadınlarla birlikte yaşamak isteyen erkeklere de bir davet niteliğinde.

  Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir/ Emma Goldman

  Anarşist söylemleriyle 20. yüzyıla damga vuran yazarlardan biri olan Emma Goldman’ın en bilinen eseri “Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir” yazarın yıllar içinde yazdığı makalelerden oluşuyor. ‘Kızıl‘ Emma olarak nitelendirilen yazarın evlilik, anarşizm, din, otorite, toplum kavramlarını sorguladığı eser; kadının kimliği ve toplumdaki yeri üzerine cesur yorumlar yapıyor. Kadınları içine hapsoldukları esaretten kurtulmaya davet eden yazar bugün de kadınlara zincirlerini kırmak ve kendi yaşamlarını kurmak konusunda ilham vermeyi sürdürüyor.

  Dünyanın Kıyısında Dans /Ursula K. Le Guin

  Dünya edebiyat tarihine "Mülksüzler","Yerdeniz" serisi gibi ölümsüz eserler kazandıran Ursula K. Le Guin tarafından kaleme alınan “Dünyanın Kıyısında Dans” “feminizm, edebiyat, seyahat ve sosyal sorumluluk” başlıklarını inceliyor. Yazarın 1976-1988 arasında yazdığı metinlerden oluşan eser ilk kez 1989 yılında okuyucuyla buluştu. Cinsiyetçi kalıplara meydan okuyan yazar kitabında kadınlara yeteneklerini bulmaları ve bunu eşitlikçi bir anlayışla yaşama geçirmeleri konusunda çağrıda bulunuyor. Yazarın “kelimeler, kadınlar, mekânlar üzerine düşünceler” alt başlığıyla yayımlanan eseri, yazarın film incelemelerinden menopoza, ütopya düşüncesinden edebiyata pek çok konudaki fikrini açıkça ortaya koyuyor. Fantastik ve bilim kurgu türünün tartışmasız en başarılı isimlerinden biri olan yazar, bu kitabında da kendine has üslubuyla okuyucuya düşündürücü bir okuma deneyimi sunuyor.
  Yazarın çok bilinen bir diğer eseri "Karanlığın Sol Eli" de cinsel kimliğe odaklanan bir başka önemli kitap. Tüm yaşayanların çift cinsiyetli olduğu ve dünyaya aslında çok benzeyen bir gezegende geçen hikâyeyi anlatıyor. Cinselliğin olmadığı bir toplumu anlatarak okuyucuyu farklı sorgulamalara iten esere de göz atmak isteyebilirsiniz.

  Cinsiyet Belası Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi/Judith Butler

  Toplumsal cinsiyet kavramını sorguladığı eserleriyle tanınan Amerikalı düşünür Judith Butler’ın “Cinsiyet Belası Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi” adlı kitabı 1990 yılında yayımlandı. Kendinden önceki feministlerin dişi-eril üzerine yaptığı yorumları sorgulayan yazar cinsel kimliğin bu kategorilerle sorgulanmasının eksikliği üzerinde durarak, Queer kuramına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Cinsiyet kavramının doğallığını sorgularken cinsiyetlerin insanlar üzerindeki baskısını ele alan yazar okuyucuya sınırların içinden çıkmasını öğütlüyor. Farklı dillere çevrilerek dünyanın pek çok yerinden kendisine geniş bir hayran kitlesi yaratmayı başaran yazarın pek çok tartışmayı bir arada sunan bu kitabını mutlaka okumalısınız.

  Uyanış/Kate Chopin

  Kadınların cinsel özgürlüğünü savunarak yaşadığı dönemin en cesur seslerinden biri olmayı başaran Kate Chopin’in pek çok yazara ilham veren eseri “Uyanış”, kadının kendi ayakları üzerinde durarak bireyselliğini ilan edişini konu alıyor. 1899 yılında ilk kez yayımlandığında alışılagelmiş kadın kalıbını kırarak farklı bir kadın portresi çizdiği için eleştirilere maruz kalan eser değer yargılarını bir kenara koyarak okuyucuyu bugün de sarsmaya devam ediyor.
  Kimi açılardan yayımlandığında ahlak dışılık suçlamasıyla karşı karşıya kalan "Madam Bovary"ye benzetilen eser bugün hâlâ feminist söylemiyle hem kadınlara hem de yeni yazarlara ilham veriyor.

  En Mavi Göz/Toni Morrison

  Pulitzer ve Nobel Ödüllü yazar Toni Morrison tarafından kaleme alınan “En Mavi Göz”, beyazlar tarafından aşağılanan siyah kız çocuğu Pecola’nın hikâyesine odaklanıyor. Gözleri mavi olduğu takdirde insanların sevgisini kazanacağına ve hayatının değişeceğine inanan Pecola’nın maruz kaldığı ayrımcılık aynı zamanda ırka dayalı güzellik anlayışını da sorguluyor.
  Yazarın tüm dünyada en çok okunan romanı gerçekçi anlatımıyla okuyucuya toplumsal değerler konusunda bir ayna tutuyor.


  Saatler/Michael Cunningham

  Michael Cunningham tarafından yazılan “Saatler”; edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından Virginia Woolf, New York’lu editör Clarissa Vaughan ve California banliyösünde yaşayan ev kadını Laura Brown’ın hikâyesini konu alıyor. Üç kadının üç farklı zaman diliminde yaşadıkları kimlik bunalımlarını, umutsuzluklarını, arafta kalmış yaşamlarını anlatan eser yazarına 1999 yılında edebiyat dünyasının en prestijli ödülleri olan Pulitzer ve Pen Faulkner ödüllerini kazandırdı.
  Virginia Woolf’un başyapıtı sayılan "Mrs.Dalloway"i temel alan kitap üç kadının iç dünyalarını şiirsel bir dille anlatarak okuyucuyu derinden etkiliyor. Farklı yaşamlara sahip kahramanlarını sonunda etkileyici bir sonda birleştiren yazarın eseri 2003 yılında Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris gibi güçlü oyuncularla beyaz perdeye de aktarılmıştı. Virginia Woolf’a beyaz perdede hayat veren Nicole Kidman’a Oscar kazandıran film de tıpkı kitap gibi sıra dışı kurgusuyla dikkat çekiyor.

  Damızlık Kızın Öyküsü /Margaret Atwood

  Man Booker ödüllü yazar Margaret Atwood’un feminist distopyası “Damızlık Kızın Öyküsü” 1985 yılında yayımlandı. Dizi olarak yakın zamanda yeniden gündeme gelen eser Amerika Birleşik Devletleri'nin parçası olan Gilead distopyasındaki özgürlüğü olmayan kadınları konu alıyor. Muhafazakâr rejimin duygularını, düşüncelerini hiçe sayarak sadece üremeyle sınırlandırdığı kadınların yaşamına odaklanan kitap gerçekçi söylemleri ve derinlikli karakterleriyle yaşadığımız topluma bir ayna tutuyor.
  Soluksuz okuyacağınız bir kitap arayışındaysanız “Damızlık Kızın Öyküsü” tam size göre!

  Sırça Fanus/Sylvia Plath

  Eserleriyle olduğu kadar yaşamıyla da merak konusu olan yazarların başında gelen Sylvia Plath’ın en bilinen eseri “Sırça Fanus” yazarın kendi yaşamından da izler taşıyor. Kitap; 1950’li yıllarda New York’a gelerek acımasız bir rekabetin sürdüğü yayın dünyasında kendine bir yer edinmeye çalışan bir genç kadının hikâyesini anlatıyor. Yazarın okuyucuyu derinden sarsan intiharından kısa bir süre başka bir ad kullanarak yayımlattığı eserinde kadın karakterin yaşadığı kimlik arayışı üzerinden Plath hakkında da fikir sahibi olmak mümkün. İlişkileri, umutsuzlukları, psikolojik tedavileri ve intihar girişimlerini mizahi bir dille ele alan eser akıcı diliyle de oldukça kolay okunuyor. “Sırça Fanus” Sylvia Plath ile henüz tanışmamış olanlar için iyi bir başlangıç. “Amerikan edebiyatının melankolik prensesi” olarak tanımlanan yazarın iç dünyasına bir yolculuk yapmak isterseniz yazarın ölümünden sonra yayımlanan kitabı "Günlükler"e de göz atmanızı öneririz.

  Bonus:Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle Kadınlığın 21 Hikayesi

  Türk edebiyatının üretken isimlerinden yazar, şair Murathan Mungan “Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle Kadınlığın 21 Hikayesi” ile okuduklarını okuyucuyla paylaşıyor. Kadınların hayatlarının farklı dönemlerinde yaşadığı hikâyelerini anlatan kitap ilişkilerde kadının yerinin adaletsizliğine dikkat çekiyor. Kız çocuğu, sevgili, eş, anne rollerindeki kadının içinde yer aldığı durumlara odaklanan eser seçkin yazar kadrosuyla da dikkat çekiyor. Roald Dahl, Margaret Atwood, Flannery O'Connor, Judith Hermann, Jean Rhys, Katherine Mansfield, Dorothy Parker, Tama Janowitz, Doris Dörrie, Hanif Kureishi, Charles Bukowski, Ingeborg Bachmann, Italo Calvino, Marta Lynch, Vasco Pratolini, Gabriel Garcia Marquez, Doris Lessing, Alice Walker, Jhumpa Lahiri, Elsa Morante, Victor Sawdon Pritchett kitapta öyküleri yer alan yazarlar.
Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri