Her Kitapseverin Takip Etmesi Gereken Instagram Hesapları
24 Şubat
Sosyal medya hayatımızın büyük bir parçasını kaplıyor. Artık herkes farklı kitlelere sesini duyurmak ve istediklerini paylaşmakta çok daha özgür. Biz de sosyal bir mecra olan Instagram’da kitaplarla ilgili içerik paylaşımları yapan, büyük bir takibi hak ettiğini düşündüğümüz Instagram sayfalarını sizin için derledik. Elbette sınırlandıramayacak kadar çok fazla “bookstagram” olduğu için kaçırdıklarımız var ise bizi mazur görün :) Eminiz ki bu kitap sayfalarını takip etmekten keyif alacak, kitap yorumlarını okumaktan mutluluk duyacak ve belki de yeni kitap önerileri keşfedeceksiniz. Kitapları ellerinden bırakmayan kitapseverlere daha yakından bakmaya ne dersiniz? 


@sonkahvebukucu


@sonkahvebukucu Instagram adıyla Ahmet Şahin kitap paylaşımları ve yorumlarıyla okuyuculara kitap önerisinde bulunuyor. Sürekli olarak takipçileri için çekilişler düzenleyen Şahin sadece kitap paylaşımı yapmakla kalmayarak Wattpad’de de yazıyor. Ahmet Şahin bir Wattpad yazarı olduğu gibi aynı zamanda Twitch’te de oyuncu. “Hutame” Ahmet Şahin’in Wattpad’de yayınlanan bir kitabı. Ayrıca Youtube’da da kitap ile ilgili paylaşımlar yapan Ahmet Şahin’in Youtube Kanalı Is That'i  takip etmenizi öneririz. 


@okuryazarannecik 


Instagram kullanıcı adı @okuryazarannecik olan Tuğba Atıcı Coşar  da birçok kitap paylaşımlarıyla okuyucuların takip etmesi gereken bir sosyal medya hesabı. Coşar’ın Instagram’daki kitap fotoğrafları led ışıklar barındırıyor ve fotoğrafların belirli bir temaya sahip, uyum içinde olduğunu söyleyebiliriz. Coşar da aynı zamanda @birbaskahayat kullanıcı adı ile Wattpad’de yazıyor. Coşar’ın Wattpad’de yazdığı “Beklenmedik Anda” , “Aşk Büyüsü”  kitap olarak yayımlandı ve “Aşk Tutkusu (Aşka Dair – II)” yazarın basılmayı bekleyen diğer bir Wattpad kitabı. Yazarın ilham veren Instagram hesabını takip etmenizi öneririz. 


@tontonunkitapligi 


@tontonunkitapligi kullanıcı adıyla Ada da kitapseverlerin ilgiyle takip edeceği bir Instagram hesabı. Ada adeta kitaplarıyla birlikte geziyor ve Instagram hesabında da bu gezintisini çok güzel yansıtıyor. @tontonunkitapligi hem okumayı hem de gezmeyi sevenlerin çok beğeneceği bir hesap. 


@tardisayraclikiz  


Elif @tardisayraclikiz kullanıcı adıyla okuduklarını Instagram’da paylaşıyor. Elif’in Instagram hesabı özenle çekilmiş fotoğrafları içeriyor. Ayrıca Elif, sadece Instagram’da değil kendi yazdığı blogunda da detaylı olarak kitap yorumlarına yer veriyor. Elif’in kitap önerilerine de yer verdiği Elif Kurumahmut adıyla açtığı Youtube Kanalı’nı da takip etmenizi öneririz. 


@kitapsokagii


Bir diğer bookstagram önerimiz ise @kitapsokagii. @kitapsokagii Instagram hesabı hem bir kitap hem de bir çiçek bahçesi diyebiliriz. @kitapsokagii’nin twitter  ve facebook hesaplarını da takip etmenizi öneririz. 


@okuyanbirirmak   


Elektrik - Elektronik Mühendisi olan Irmak @okuyanbirirmak kullanıcı adıyla okuduğu kitapları Instagram’da paylaşıyor. Irmak’ın Instagram hesabı sadeliği ile göze çarpıyor. Irmak’ın hesabını takip etmeyi ve kitap alıntılarını sabitlediği hikayelerine göz atmayı unutmayın . 


@okuyan.muallime 


Bir okul öncesi öğretmeninin açmış olduğu @okuyan.muallime Instagram hesabı da okuyucuların severek takip edeceği bir sosyal medya hesabı. Renkli bir Instagram hesabına sahip olan @okuyan.muallime’nin hikayesine sabitlediği çocuk kitaplarına mutlaka bakmanızı öneririz. Ayrıca @okuyan.muallime’nin sadece kitap önerilerine değil dizi ve film önerilerine de göz atmalısınız. 


@aslibooks 


@aslibooks da kitapseverlerin beğenerek takip edeceği bir Instagram hesabı. @aslibooks Instagram hesabında okuduğu kitapları paylaşırken diğer bir hesabı @heraybiryayinokuyoruz’da da diğer arkadaşları @kitap_can, @maviadaminkitapligi , @baharkitapligi, @mavibirokurr , @sevdaa_eliff ve @cucuokuyor  ile aynı anda okuduğu kitapları da paylaşıyor. 


@kitapickahveoku 


@kitapickahveoku Instagram adıyla Elif okuduğu kitapları paylaşırken, hepimiz için ayrılmaz bir ikilli olan kahve kitap temasından yararlanıyor. Ayrıca, Elif haftalık planlarında yaptığı çizimlerine de Instagram hesabında yer veriyor. Elif’in @kitapickahveoku hesabı sadece kitapseverlerin değil resim ile ilgilenenlerin de severek takip edeceği bir hesap.


@1kitap.1mekan 


Duygu Özdemir’in hesabı @1kitap.1mekan takipçilerine 1kitap ve 1mekan öneriyor. Duygu Özdemir sizi bu hesabıyla kitap okuyabileceğiniz birbirinden farklı mekana götürüyor. Yakın zamanda defter, bez çanta ve telefon kılıfı gibi eşyalar da tasarlayan Duygu Özdemir’in Instagram hesabı oldukça profesyonel gözüküyor. @1kitap.1mekan henüz takip etmiyorsanız mutlaka takip et butonuna basacağınız bir hesap. 


@mervenin.kitapligi 


Merve Aydın @mervenin.kitapligi kullanıcı adıyla kitaplığından okuduğu kitapları paylaşıyor. Aynı zamanda blog yazıları da yayınlayan Merve’nin profiline baktığınızda kahveyi ve mumları çok sevdiğini göreceksiniz. 


@zarifbirokur 


@zarifbirokur kullanıcı adıyla Emine Boz’un kitaplarını paylaştığı Instagram profili gerçekten de çok zarif. Emine sade ve minimal fotoğraflarıyla daha çok kitaplara odaklanıyor. @zarifbirokur’u takip ederek kitapların içinden yazdığı alıntılara mutlaka göz atmalısınız. 


@sonkitaplar  


@sonkitaplar adından da anlaşılacağı gibi yeni çıkan kitapları okuyucuya sunuyor. Sadece yeni çıkan kitapları değil kitap okumak için mekan önerilerinde de bulunan @sonkitaplar aynı zamanda #şehirdeSON hashtagi ile paylaştığı sanat etkinliklerinden de haberdar olmanızı sağlıyor. 


@tubisinbooks


Okurların ilgiyle takip edeceği bir diğer hesap da @tubisinbooks. @tubisinbooks kullanıcı adıyla Tuba Orhan takipçileriyle okuduğu kitapları ve kitaplar ile ilgili yorumlarını detaylarıyla paylaşıyor. Kitap önerisi almak için @tubisinbooks hesabını takip etmeli ve gönderilerindeki kitaplarla ilgili yaptığı açıklamalara mutlaka bakmalısınız. 


@kaptanokuyor  


@kaptanokuyor kullanıcı adıyla Recep Kahraman da kitapseverlerin takip etmesi gereken bir Instagram hesabı. Recep Kahraman’ın profili büyük kitaplığı ile göze çarpıyor. Ayrıca birçok sevimli kedisi de kitap okurken Kahraman’a eşlik ediyor. @kaptanokuyor’u sadece kitapseverlerin değil aynı zamanda kedileri sevenlerin de ilgiyle takip edeceğini düşünüyoruz. 


@kitabinyesiltonu 


@kitabinyesiltonu kullanıcı adıyla Büşra da kitap paylaşımları ile okuyucuların takip etmesi gereken Instagram sayfaları arasında yerini alıyor. Beyaz ve turuncu tonlarının hakim olduğu özenle çekilmiş fotoğraflardan oluşan Büşra’nın Instagram profiline mutlaka bakmalısınız. 


@kitaplarin.sesi 


@kitaplarin.sesi Instagram sayfası da okurların ilgisini çekebilecek bir hesap. @kitaplarin.sesi zaman zaman kitaplardan yaptığı alıntıları zaman zaman ise kitap yorumlarını paylaşarak gerçekten de kitapların sesi oluyor. Ayrıca, @kitaplarin.sesi 2020 kitap okuma hedefini de paylaşan hesap takipçilerini de okuma hedeflerini tutturmaya heveslendiriyor. 


@esravekitaplari


@esravekitaplari kendi belirlediği temalar ile birlikte okuduğu kitapların fotoğraflarını paylaşıyor. Ayrıca, Esra takipçileri ile birlikte okuma etkinlikleri de yapıyor. Bu tarz birlikte kitap okuma etkinlikleri ile yorumlarınızı internet üzerinden paylaşmayı seviyorsanız @esravekitaplari’ni takip etmeyi unutmayın. 


@cevizin_kitaplari 


Kişisel hesabı @melisunler olan @cevizin_kitaplari hesabı da takipçileri ile kitaplarını paylaşıyor. @cevizin_kitaplari profili özenle çekilmiş kitap fotoğrafları ile süslenmiş. Ayrıca, Melis @stephenkingclubturkiye adlı bir Instagram hesabına da sahip. Bu hesapta ise her ay 1 Stephen King kitabı okuyan kişilerin fotoğraflarını yeniden başlıyor. Kitapseverlerin özellikle de Stephen King hayranlarının @cevizin_kitaplari’ni takip etmesini öneririz. 


@kitap.gemisi


@kitap.gemisi de renkli Instagram profiliyle kitapseverlerin takip etmesi gereken Instagram sayfaları arasında yer alıyor. Okuduğu kitaplar ile ilgili detaylı yorumlarını da gönderilerinin altında takipçileri ile paylaşan bu Instagram hesabını takip etmenizi öneririz. 


@kitapzede 


@kitapzede kullanıcı adıyla Duygu da okuduğu kitapların fotoğraflarını özenle çekerek takipçileri ile paylaşıyor. Gönderilerinde detaylı kitap yorumlarına da yer veren Duygu’nun @kitapzede Instagram hesabını takip etmeli ve takipçileri için yaptığı çekilişleri kaçırmamalısınız. 


@okumaeylemi 


@okumaeylemi kullanıcı adıyla Burçin’in aydınlık kitap fotoğrafları her kitapseverin içini açacak türden. Gönderilerinin altında detaylı kitap yorumlarına yer veren Burçin’in hesabını mutlaka takip etmelisiniz. Ayrıca, Burçin @izmirkitapkulubu topluluğu ile birlikte ayda 1 kitap toplantıları yapıyor. İzmirliler kaçırmasın deriz :) 


@dip.oda 


@dip.oda da detaylı kitap yorumlarına yer verdiği fotoğraflarıyla okurların takip etmesi gereken bir hesap. @dip.oda ayrıca Instagram hesabında yaptığı ekşi mayalı ekmeklerini de paylaşıyor. Hesabın @dipodakitapkulubu Instagram hesabı da aylık bir kitap okuyarak buluşup kitap üzerine sohbet ettikleri bir topluluğun Instagram sayfası. Ankara’da bulunan kitap kulübünü Ankaralıların kaçırmamasını tavsiye ederiz. 


@oku_sev_ye_gez 


@oku_sev_ye_gez kitapseverler için alternatif bir Instagram hesabı. Takipçileriyle okuduğu kitapların fotoğraflarını paylaşayan @oku_sev_ye_gez aynı zamanda bazı paylaşımlarında kitaplara 10 üzerinden puan da vererek yeni bir akım başlatıyor. Bununla da kalmayarak çeşitli okuma listelerindeki kitapların görsellerini de okuyucuya sunuyor. @oku_sev_ye_gez kitapseverlerin mutlaka göz atması gereken bir hesap. 


@aycati 


@aycati kullanıcı adıyla Ayça Demir Ertürk de kitapseverlerin takip etmesi gereken bir Instagram hesabı. Ayça’nın kitap fotoğrafları nostaljik bir havayla çekilmiş. Ayrıca, Ayça kitap paylaşımlarına Ayça Ertürk Youtube Kanalı’ndan da devam ediyor. Ayça’nın hem Instagram hesabına hem de Youtube Kanalı’na bakmanızı öneririz. 


@bambambookss 


@bambambookss kullanıcı adıyla Seda da okuduğu kitapları detaylı yorumlarıyla paylaşıyor. Kitaplığındaki kitapların arasından çıkardığı kitaplar ile bir fotoğraf serisi tutturmuş. Kitapseverler @bambambookss hesabına mutlaka göz atmalı.


Kitaplara daha yakından bakın: