İstanbul'un Başrolde Olduğu Kitaplar
25 Ekim
Kimi kitaplarda şehirler hikâyenin fonu olmaktan çıkar, anlatılan her şey şehrin etrafında döner. Sanki kitabı okurken o şehrin sokaklarında geziyormuş gibi hissedersiniz. Bu yazımızda derinlikli hikâyelerinin yanı sıra İstanbul’u anlatan en iyi kitaplara yer verdik. Bu büyüleyici şehri bir de önemli eserler ile gezmek isterseniz önerilerimize mutlaka göz atın. İstanbul’un Bir Yüzü - Refik Halid Karay 


İstanbul'u bütün renkleriyle eserlerine yansıtmayı başaran Türk edebiyatının usta yazarı Refik Halid Karay “İstanbul’un Bir Yüzü”nde meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’un ve İstanbullunun hallerini anlatıyor. Yazarın "eski" ile "yeni" arasında sıkışıp kalan yaşamları konu aldığı anlatı türündeki eser ile dönemin İstanbul’una bir yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz. İstanbul tarihi ile ilgili kitaplar ilginizi çekiyorsa bu esere asla kayıtsız kalmamalısınız. 


Üç İstanbul - Mithat Cemal Kuntay 


Mithat Cemal Kuntay’ın edebiyat dünyasında tanınmasını sağlayan eseri “Üç İstanbul” Türk romanının kilometre taşlarından biri kabul ediliyor. Yirmiyi aşkın roman kahramanı, gerçek tarihi kişilikler ve unutulmaz tipler... Otuz üç yıl sürmüş Abdülhamit dönemi baskısıyla “İstibdat İstanbul”unu anlatan kitap her kitapseverin kitaplığında olması gereken eserlerden biri. 


İstanbul Bir Masaldı - Mario Levi 


Türk edebiyatının klasikleri arasında kabul edilen ve farklı dillerde yayımlanarak dünyanın pek çok yerinde okuyucuyla buluşan “İstanbul Bir Masaldı” yüz yıllık bir masalı anlatıyor. Yahudi bir ailenin kendi ülkesini arama çabasını konu alan kitap dokunaklı hikâyesinin fonuna dönemin İstanbul’unu yerleştiriyor. 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan "İstanbul Bir Masaldı"yı mutlaka okuma listenize dahil etmenizi öneririz. 


Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar  


"Saatleri Ayarlama Enstitüsü", "Beş Şehir" gibi klasikler arasına girmiş eserleriyle kalbimizde ayrı bir yere sahip olan Ahmet Hamdi Tanpınar’dan İstanbul’u başköşeye oturtan bir roman; Huzur. İç huzura kavuşmak isteyen Mümtaz ile Nuran’ın aşklarını konu alan eser Cumhuriyet aydınlarının "huzursuzlukları"nı konu alıyor. İstanbul’u anlatan kitaplar arasında özel bir yere sahip olan bu eseri mutlaka kitaplığınıza eklemelisiniz. 


Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk 


Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun'un aşkını anlattığı romanı “Masumiyet Müzesi” rengarenk bir İstanbul’u anlatıyor. İstanbul’u bir müze gibi ele alan yazarın bu masalsı kitabını henüz okumadıysanız mutlaka okumalısınız. Sonrasında da Çukurcuma’da aynı adı taşıyan ve romanda geçen eşyaları görebileceğiniz müzeyi ziyaret etmenizi öneririz. Yazarın “İstanbul - Hatıralar ve Şehir” adlı kitabı da yine İstanbul ile ilgili kitaplar arasında öne çıkan bir başka eser. Yazarın ruhsal dünyasını keşfederken 1950'lerin İstanbul sokaklarında, parke taşı kaplı caddelerinde gezip, yanıp yıkılan ahşap konakları izlerken bu şehre bambaşka bir gözle bakacaksınız. 


İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit 


Polisiye edebiyatın usta ismi Ahmet Ümit’ten Byzantion'dan İstanbul'a uzanan, heyecan yüklü bir serüven. Sarayburnu'nda elinde antik bir para ile bulunan bir cesetle başlayan ve soluksuz okuyacağınız hikâyesiyle kitap şehrin tarihiyle ilgili pek çok bilgiyi de okuyucuyla paylaşıyor. İstanbul Hatırası ile İstanbul’un farklı zamanlarında, farklı mekânlarında gezeceksiniz. 


İstanbul İstanbul - Burhan Sönmez 


"Labirent", "Masumlar" gibi romanlarıyla tanıdığımız Burhan Sönmez’den acının ve her şeye rağmen umudun yörüngesindeki İstanbul’a dair bir roman. Kitapta İstanbul’daki zamanı, geçmiş ve bugün diye ayırmak yerine, yeraltındaki ve yer üstündeki zaman diye ayırarak dört adamın anlattığı hikâyelere kulak vermeye ne dersiniz? 


Ağır Roman - Metin Kaçan 


İstanbul’un her köşesi ayrı hikâyelere ev sahipliği yapar. Kolera isimli semtte geçen hikâyede renkli karakterlerin yaşamlarına odaklanan Metin Kaçan’ın çok okunan romanı bizi bir başka İstanbul’a götürüyor. 1996 yılında başarılı isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosuyla beyaz perdeye de uyarlanan eser özgün diliyle de edebiyatımızda ayrı bir yere sahip. 


İstanbul Kırmızısı - Ferzan Özpetek 


Doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul'u yıllardır uzaktan gözlemleyen Ferzan Özpetek’ten şehir üstüne sevginin ve hüznün romanı. Özpetek’in sinema eğitimi için İtalya'ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyan roman, ünlü yönetmenin edebiyatta da iddialı olduğunun bir kanıtı. 


Bir Kuzgun Yaz - Mehmet Ünver 


Altmışlı yılların başında, havası, suyu henüz kirlenmemiş, insanları çileden çıkmamış, sokakları milyonlar tarafından çiğnenmemiş bambaşka bir İstanbul... Bu kez karşımızda aydınlık yüzü ve güzel günleriyle bir İstanbul var. Boğaziçi’nin en şirin muhitlerinden Kuzguncuk ve insanlarına odaklanan kitabı tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz. 


Bir Nefes İstanbul - Aret Vartanyan 


“Sen ve Ben” adlı romanıyla çok okunan Aret Vartanyan’ın “Bir Nefes İstanbul” adlı kitabı için bir çeşit İstanbul güzellemesi desek haksızlık etmiş olmayız. İstanbul’un sokakları, hayaller, aşklar, korkular, yalnızlıklar... Onlarca renk ve dokusuyla İstanbul’u her sayfada siz de içinize çektiğinizi hissedeceksiniz.Kitaplara daha yakından bakın: