Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  İyi ki Doğdun J.R.R. Tolkien!
  03.01.2020
  Bugün, kurguladığı Orta Dünya ile tüm dünyanın tanıdığı, İngiliz Dilbilim Profesörü ve roman yazarı J.R.R. Tolkien’ın doğum günü! Edebiyat dünyasına kazandırdığı eserler ve hayal gücüyle okuyucuyu kendine hayran bırakan, dünyanın en önemli dilbilimcilerinden biri olan J.R.R. Tolkien’ı saygıyla anıyoruz. Bu özel günde tüm dünyaya ilham veren yazarı daha yakından tanımak isteyen Kidega takipçileri için yazarın yaşamını, eserlerini, ilham aldığı yazarları konu alan bir yazı hazırladık. Fantastik bir dünyanın kapılarını aralamaya hazırsanız başlayalım...


  Tolkien Efsanesinin Doğuşu

  John Ronald Reuel Tolkien 1892 yılında Güney Afrika'nın Bloemfontein şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Henüz 4 yaşındayken babasını kaybeden Tolkien çocukluğunu annesi ve erkek kardeşiyle birlikte İngiltere’de geçirdi. Çocukluğunu geçirdiği Sarehole’un Tolkien üzerinde derin izler bıraktığı ve yarattığı Hobbit diyarında ilham verici etkenlerden biri olduğu biliniyor. 1904 yılında annesini de kaybetmesiyle Tolkien kardeşiyle birlikte pederin gözetiminde teyzelerinin yanına götürüldü.
  Henüz oldukça küçükken diller üzerine merakı ve ilgisi Tolkien bu konuda eğitim görerek sonradan yaratacağı Elf dilinin temellerini atmış oldu. 16 yaşındayken, sonrasında “Beren ile Luthien” adlı destansı hikayesine de ilham verecek olan aşkı Edith Mary ile tanıştı. Görüşmeleri peder tarafından yasaklansa da Tolkien Edith’i hiç unutmadı ve klasik diller eğitimi almak için gittiği Exeter Koleji'nden döner dönmez 1916 yılında hayatının sonuna kadar hiç ayrılmayacağı Edith ile evlendi.
  Tüm dünyayı saran 1. Dünya Savaşı Tolkien’in da hayatında önemli dönüm noktalarından biri oldu. Oxford’dan mezun olduktan sonra savaşmak için cepheye giden Tolkien savaşın en karanlık günlerini yaşarken çok sevdiği arkadaşlarının ölümlerine şahit oldu. Savaş sırasında kendisi de yaralanan Tolkien ülkesi İngiltere’ye geri gönderildi.
  Leeds Üniversitesi’ndeki öğretmenlik, Oxford English Dictionary’de geçen çalışma günlerinin ardından Tolkien Oxford Üniversitesi’ne profesör olarak geri döndü. Akademik kariyeri devam ederken “Sir Gawain and The Green Knight” adlı çeviri kitabı yayımlandı. Bu kitabın yanı sıra dil ve mitoloji geliştirme konusunda çalışmalarını sürdüren Tolkien bu süreçte büyük kısmı ölümünden sonra yayımlanacak bazı hikayeler de kaleme aldı.
  Sadece Tolkien için değil, fantastik dünya için dönüm noktası olan “Hobbit”in çıkışı ise oldukça sıra dışı bir şekilde oldu. Öğrencilerinden birinin sınav kağıdındaki boşluğu “Hobbit” kelimesi ile dolduran Tolkien her zaman yaptığı gibi “Hobbit nedir?”, “Hobbit nasıl bir kovukta yaşar?”, “Neden bir kovukta yaşar?” gibi sorularla bu kelimenin altını doldurmaya çalıştı. Yazarın kafasında bu sorular dönüp dururken küçük çocuklarına anlattığı hikaye gittikçe büyüdü ve 1937 yılında yayımlandı. Okurla buluşur buluşmaz büyük bir başarı elde eden kitap, çocuklara önerilen okuma listelerinde kendine yer buldu. Aynı zamanda okuyucuya o güne kadar hiç bilmediği fantastik bir dünyanın kapılarını da açtı.
  Kitabın dünya çapında elde ettiği başarıdan sonra “Hobbit” bir çocuk öyküsü olmaktan çıkıp yüzyılın en çok okunan kitaplarından biri olan “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesine dönüştü. Üçlemenin ilk kitabı “Yüzük Kardeşliği” 1954 yılında yayımlandı. 16 yıllık çalışmanın eseri olan serinin ikinci kitabı “İki Kule” ve son kitap “Kralın Dönüşü” de bir yıl içinde okuyucuyla buluştu. Fantastik ve bilim kurgu türünün yanı sıra edebi değerinin yüksek olması nedeniyle okuyucular Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf’ın maceralarını soluksuz okuyarak birer Orta Dünya sakinine dönüştüler.
  Okuyucunun seriye olan ilgisi yazarın gururunu okşarken aynı zamanda maddi olarak da büyük bir kazanç elde etmesini sağladı. Her geçen gün kitabın, tabir-i caizse taraftarlarının artması ise Tolkien’i daha sakin bir yaşam için bir sahil beldesine taşınmaya mecbur bıraktı. Bu süreçte, bir kısmı ölümünden sonra yayımlanan, “Tom Bombadil’in Maceraları” , “Ham’li Çiftçi Giles” , “Büyük Wootton Demircisi” , “Roverandom” gibi eserlere imza attı.
  Karısı Edith’in ölümünden iki yıl sonra 1973 yılında hayata gözlerini yuman yazarın en önemli çalışmalarından biri kabul edilen “Silmarillion” yazarın oğlu tarafından yayına hazırlanarak 1977 yılında okuyucuya sunuldu. Yüzüklerin Efendisi’nde şekillenen dünyanın yaratılış öyküsünü okuyucuyla paylaşan kitabı “Beowulf”, “Beren ile Luthien” gibi eserler takip etti.
  Eserleri beyaz perdeye de uyarlanan Tolkien bugün hâlâ hayal gücüyle ve kurguladığı sıra dışı dünyayla okuyucuyu şaşırtmaya devam ediyor.

  Tolkien’ın Efsane Dünyasını Kurgulamasında Etkili Olan Masallar

  Birçok okuyucu için fantastik ve bilim kurgu türüne merak Tolkien ile başladı. Tolkien’ın eserleriyle sadece okuyucuya değil, pek çok yazara da ilham verdiğini, bilim kurgunun pek çok önemli eserinin doğmasında etkili olduğunu biliyoruz. Peki yakın arkadaşı yazar C.S. Lewis'ten ilham alan yazarı etkileyen ve yarattığı efsane dünyasını kurgulamasına vesile olan masalları biliyor musunuz?
  Yazarın biyografilerinde adı hiç geçmese de yazarın ilk etkilendiği isimlerden biri daha çok şiirleriyle tanınan William Morris. Tolkien’ın çocukken en sevdiği hikayelerden biri olan “The Story of Sigurd” Norsça yazılmış “The Volsunga Saga”nın kısa versiyonlu çevirisi. Ve çeviri de William Morris’in imzası yer alıyor. Morris’in Tolkien’in okuduğu okuldaki İngilizce tercümesiyle tanıştığı Anglosakson destanı Beowulf’un çevirmeni olduğu iddiası ve Tolkien’in üniversitede kulübe sunduğu “The Fall of Gondolin” adlı çalışmasına kulüp başkanının “William Morris gibi tipik romantizm tarzında” yorumu yazarın üzerindeki etkisini destekler nitelikte.
  İngilizler'in en eski destanı olarak bilinen Beowulf, Tolkien için büyük önem taşıyan bir başka eser. Tolkien’ın 1938 yılında profesör Observer'a “Beowulf benim en değerli kaynaklarım arasında” cümlesini kurması eserin önemini vurgulamakla beraber pek çok okuyucunun da bu destana bakış açısını değiştirdi. 1936 yılında yayımlanan “Beowulf: The Monsters and the Critics” adlı kitap ile yazar eser hakkında yazdığı makalesini okuyucuyla buluşturuyor.
  Andrew Lang tarafından kaleme alınan “The Red Fairy” Tolkien’ın çocukluğuna damga vuran kitaplardan. Başta da belirttiğimiz gibi kitapta yer alan öykülerden biri olan “The Story of Sigurd” ise yazarı en çok etkileyen hikaye. Tolkien hakkında bir biyografi yazan Humphrey Carpenter bu öyküyü yazarın okuduğu en iyi hikaye olarak tanımlıyor.
  Tolkien’ın çocukluğunda okuduğu ve çok etkilendiği bir başka hikâye ise dokunaklı masalların yazarı George MacDonald tarafından yazılan “The Golden Key”. Hatta kitabın yeniden basımı için kendisinden önsöz istendiğinde yazmaya başlıyor ve yazdıkları yazarın “Büyük Wootton Demircisi” adlı kitabına dönüşüyor.
  E.H. Knatchbull-Hugessen tarafından yazılan “Puss-Cat Mew” adlı kitapta yer alan resimlerde gördüğümüz canavarlar, periler ve cücelerin yaşadığı kasvetli, büyük bir orman da elbette ki tesadüf değil. Tolkien’ın yarattığı Entler’in kaynağının bu kitap olduğunu söylemek mümkün.
  Edward Wyke Smith’in kaleme aldığı “The Marvellous Land of Snergs” kitabındaki Snergler Tolkien’ın Hobbitleri ile Snerg ülkesi ise Orta Dünya ile büyük benzerlikler gösteriyor.
  Tolkien’ın okuyup okumadığı kesinlik kazanmasa da hikayelerdeki benzerlikler nedeniyle William Hope Hodgson’ın “The Night Land” adlı kitabından ve Edith Nesbit tarafından yazılan “The Book of Dragons”tan da etkilenmiş olabileceği düşünülüyor.
  Her ne kadar Tolkien isimleri mantıklı bir şekilde yaratamadığı konusunda Lord Dunsany’i eleştirse de yazarın “Wonder The Book”un parçası olarak yayımlanan “Chu-Bu and Sheemish” ve “The Hoard of the Gibbelins” gibi hikayelerden etkilendiği de biliniyor.
  Masallar ve Tolkien üzerindeki etkileri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yazımızı hazırlarken kaynak olarak kullandığımız Listverse adlı web sitesine göz atabilirsiniz.


  Tolkien’in Yaşamı Beyaz Perdeye de Uyarlandı

  Yazılmış başyapıtlardan ve sinemaya uyarlanan filmlerden sonra hayranları yazarın yaşamını ve sınırsız hayal gücünün kaynaklarını merak ediyordu. Geçtiğimiz yıl yapımcılar bu kez Tolkien’in yaşamını konu alan bir film yapmak için kolları sıvadılar. Yazarın yetim kaldığı çocukluk döneminden başlayan film yazarın kişisel yaşamıyla ilgili de hayranlarına bilgi veriyor. Filme göz atmak isterseniz “Tolkien” tanıtım videosunu inceleyebilirsiniz.


  Tolkien Kitaplarını Hangi Sırayla Okumalısınız?

  Tolkien ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri kitaplarını hangi sırayla okumak gerektiği. Elbette burada farklı yorumlar var. Kimileri kitapların yayımlanma zamanlarına göre bir sıralama yaparken bazıları kronolojik sıraya önem veriyor ve Orta Dünya’nın yaratılmasından sonuna kadar geliştikçe tarihi okumak istiyor. Bir kitaptan diğerine atlayarak bunu yapmak zor olsa da bu tercihinize bağlı.
  Genel yargıya bakarak önerilen sıralamaysa şöyle;
  Orta Dünya ile tanışmak için ilk seçiminizi “Hobbit”’ten yana yapabilirsiniz. Tolkien’ın ilk yazdığı kitap olduğundan ve çok fazla tarihi detay olmadığından “Hobbit” başlamak için iyi bir adım. Sonrasında önerimiz hikayeyi tamamlamak adına “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesi ile devam etmeniz. Yarattığı dünyanın özünü anlamak için “Silmarillion” ile devam edebilirsiniz. Orta-Dünya efsanesinin önemli bir parçasını oluşturan Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsayan “Bitmemiş Öyküler” , “Tehlikeli Diyardan Öyküler” , “Hurin'in Çocukları” ve Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Luthien’in hikayesinin anlatıldığı “Beren ile Luthien” adlı kitabı okuma listenize alarak bir sıralama yapabilirsiniz. Elbette bu listenin tercihinize göre değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmakta yarar var.
Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri