Jacques Lob’un Çizgi Romanından Uyarlanan Dizi: Snowpiercer
11 Haziran
Jacques Lob’un  çizgi romanından daha önce sinemaya da uyarlanan “Snowpiercer” diziye de çevrildi. Emmy Ödülleri’ne aday olabilmesi için yayın tarihi öne çekilen dizi bölüm bölüm yayınlanarak izleyicisine kavuşuyor. Jacques Lob’un çizgi romanından uyarlanan dizi Snowpiercer’e ve uyarlandığı “Buz Mermisi” adlı çizgi romana yakından bakmaya ne dersin? Snowpiercer Netflix’te İzleyicisiyle Buluştu!


Jacques Lob’un çizgi romanından  uyarlanan Snowpiercer dizisinin 31 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanması bekleniyordu ancak dizinin Emmy Ödülleri’ne aday olabilmesi için yayın tarihi 17 Mayıs’a çekildi. Dizi Amerika’da TNT kanalında yayınlanırken, dünyanın geri kalanında Netflix‘te izleyicisiyle buluştu. Biz de bir çizgi roman uyarlaması olan bu diziye ve kitabına bir göz atalım istedik.

Lob’un çizgi romanı daha önce “Parazit” filmiyle “En İyi Film Oscar Ödülü”nü kazanan yönetmen Bong Joon-ho tarafından filme de çekilmişti. 2013 yılında çekilen film de yine Fransız çizgi roman serisi Le Transperceneige‘dan uyarlanmış ve izleyicisi tarafından da oldukça beğenildi. 

Bu kez diziye uyarlanan “Snowpiercer”, “Orphan Black” dizisinin senaristlerinden Graeme Manson öncülüğünde hazırlandı. Dizinin başrollerinde ise Oscar ödüllü oyuncu Jennifer Connelly ve son zamanlarda başarılı performanslarıyla tanınan Daveed Diggs yer alıyor. Başrollere Alison Wright, Mickey Sumner, Susan Park, Iddo Goldberg, Katie McGuinness, Annalise Basso, Sam Otto, Roberto Urbina, Sheila Vand ve Jaylin Fletcher gibi oyuncular eşlik ediyor. Snowpiercer 2020’nin çok izlenen dizileri arasında yerini alacak gibi görünüyor. 

Peki hem filme hem de diziye uyarlanan Jacques Lob’un çizgi romanı “Buz Mermisi” neyi anlatıyor? Hep birlikte göz atmaya ne dersin :) Snowpiercer’ın Uyarlandığı Çizgi Roman: “Buz Mermisi” 


Jacques Lob’un kaleme aldığı, Jean-Marc Rochette’nin ise resmettiği 1982’de basılmaya başlanan çizgi roman serisinin üç cildi “Buz Mermisi”nde bir araya gelerek okuyucusuyla buluştu. Post-apokaliptik türdeki bu çizgi roman derinlemesine bir sistem eleştirisini içeriyor. 

Eserde olaylar dünyadaki dengelerin bozulmasıyla buzul çağı zamanında geçiyor. Yaşanan iklim değişikliğiyle bildiğimiz medeniyetler sona eriyor. Dünyadaki son insanlar ise 1001 vagondan oluşan ve sürekli dünyayı turlayan bir trende hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu mücadele hem dünyaya hem de birbirilerine karşı. Jacques Lob dünyadaki bu felaketlerin bile toplumsal sınıfların ortaya çıkışına engel olmadığını gözler önüne seriyor. “Buz Mermisi” sınıfsal çatışmalarda güç sahiplerinin ve kitlesel hareketlerin davranışları üzerine okuru düşündürten ve sorgulatan bir eser. 


Jacques Lob kimdir? 


Fransız çizgi roman yaratıcısı Jacques Lob 19 Ağustos 1932 yılında dünyaya geldi. Kariyerine çeşitli dergilerde yayınlanan mizahi karikatürlerin illüstratörü olarak başladı. Birkaç dergide yaptığı iş birlikleriyle seri haline gelen bazı kahramanlar üretti. Jean-Marc Rochette tarafından çizilen “Le Transperceneige” (Snowpiercer) adlı eseri yayımlandı. Daha sonra “The Explorers” ve “The Crossing” eserleri yayımlandı. “Snowpiercer” eserinin filme uyarlanmasıyla yankı uyandıran yazar, eserinin diziye de uyarlanmasıyla tekrar adından söz ettiriyor. 


Snowpiercer’ı izlemeden önce kitabını mutlaka okumanı öneririz. Ayrıca, diğer dizi uyarlamalarını merak ediyorsan “Netflix’in Kitap Uyarlamaları”nı okuma listemize göz atmayı unutma.  Keyifli okumalar dileriz :)


Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan
Kitaplara daha yakından bakın: