Kadın Hareketinin Başucu Kitapları
6 ay önce


Kendine Ait Bir Oda


Tüm kadınların okuması gereken bir başyapıt. Kadınların geriden başladıkları hayatlarını istedikleri gibi devam ettirebilmeleri, eşit ve özgür olabilmeleri için çalışmaları gerektiği üstünde duruyor. Kadınların neden edebiyat alanında yeterince var olmadığının sorgulamasını yapan Virginia Woolf kadınların yalnızca ev ve çocuk bakımı ile ilgilenmeye mecbur bırakılıp yalnızlıştırıldıklarını ve köreltildiklerini savunuyor. Üretmenin gücü ve dik durmanın erdemi üzerine harika bir söylev görevi görüyor.   


Kurtlarla Koşan Kadınlar


Kurtlarla Koşan Kadınlar 20 yıl süren emeğin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Toplamda 16 öyküden oluşan eser semboller, mecazlar ile bezenmiş ve okunduktan sonra sizi bambaşka biri yapabilecek nitelikte. Kurtlar ile kadınların benzer noktalarını, kadınların doğasını ve var olma savaşını çok iyi ifade ediyor. 


Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir


Anarşizm ve feminizm düzleminde kaleme alınan eser toplum, cinsiyet, din ve otorite üzerine sorgulamalar yapıyor. Her bakımdan özgürleşmeyi savunan Emma Goldman yıllar içerisinde yayımladığı makalelerini bir kitapta topluyor ve tüm insanlara sesleniyor: "Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir" 


Etin Cinsel Politikası


Yazar feminist-vejeteryan kuram çerçevesinde erkeklerin kadınlar üzerindeki baskısı ile insanların hayvanlara uyguladığı şiddetin farklı olmadığını savunuyor. Daha önce birlikte dile getirilmemiş iki konuyu tek bağlamda incelemesiyle geniş yankı uyandıran kitap, dişinin hayvanlarda da daha çok sömürülen taraf olduğunu ileri sürüyor.   


Vajina Monologları Sıkı Vücutlar


Eve Ensler'in 200 kadar kadınla röportajından sonra yazılan kitap yaşanan gerçek hikayeler ile bezeli bir tiyatro oyunu şeklindedir. Monolog olarak kaleme alınan eser bir bir kadının vajinasıyla barışmasını, dik durmasını ve özgür bir yaşam için savaşmasın öneriyor. Vajina Monologları ülkemizde de tiyatro oyunu olarak sergilenmiştir. 


Cinsiyet Belası


Queer kavramının öncü eserlerinden biri... Cinsiyetimizin doğumumuzla belirlendiğini ancak bunun yalnızca fiziki bir ayrım olduğunu savunuyor Butler. Cinsiyetlerin bize yüklediği roller çerçevesinde yaşamanın, toplumsal normların görünmeyen iplerle çevrili dairesinden çıkmanın zorluğundan dem vuruyor. Sınırların içinde boğulmuş olanların mutlaka okuması gereken bir kitap Cinsiyet Belası.


Vişnenin Cinsiyeti


Üslup ve içerik olarak sıra dışı olan, ana karakterin felsefi yapısı ile derinleşen zamandan ve mekandan münezzeh bu kitap ahlak, sanat, kadın-erkek ilişkileri, cinsiyet üzerine farklı söylemlerde bulunuyor. Büyülü gerçekçilik akımının bir ürünü olan Vişnenin Cinsiyeti çok iyi bir postmodern eser örneği olarak literatürde yerini alıyor.   


Ev Anası


Yaşam alanı ev olan kadınların hikayesi... Yazar kendine ev hanımı denmesini istemeyen Nur'un öyküsünü anlatıyor. Nur yıllardır sigortasız bir şekilde kendi evinde çalışan, bir gün olsun hanım olamamış bir kadın. Mizahi ögeler barındıran, hem keyfi hem hüznü aynı anda tattıran, her kadının kendinden bir parça bulacağı bir kitap Ev Anası. 

Kitaplara daha yakından bakın: