Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin 6 Öneri
26 Haziran
Kitap okumak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum diyenlerden misin? O zaman bu yazımız tam sana göre! Sürekli bu şekilde yakınıyorsan belki de bunun nedeni kitap okuma alışkanlığının olmamasıdır. O zaman kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 6 öneri sunduğumuz bu yazıyı hemen okumaya başla :) 


1- Alışkanlık Kazanmanın İlk Adımını Uygula: Tekrar Et 


Bir alışkanlığı kazanmanın en iyi yolu o işi tekrar etmekten geçer bu nedenle her gün eline kitabı almalı az da olsa okumalısın. Bu duruma bir nevi istikrarlı olmak da diyebiliriz. Kendine küçük hedefler koyarak işe başlayabilirsin. Örneğin, her gün için belli bir sayfa okuyacağım diyebilirsin. Zaten kitabı eline aldıktan sonra zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın, bir de bakmışsın ki kendine hedef olarak seçtiğin sayfa sayısından çok daha fazlasını okumuşsun. Unutma her zaman en önemlisi başlamak, bir başladıktan sonra gerisi su gibi gelecek :) 

Evet doğru diyorsun ama sorun başlamak, elime kitabı alsam okuyacağımı ben de biliyorum ama bir türlü elime alamıyorum diyorsan sana bir kitap önerimiz var: “Prokrastineyşın”. Eğer başlaman gereken işleri ya da yapmaktan hoşlandığın her şeyi erteliyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın. Çünkü “Prokrastineyşın” erteleme alışkanlığı ile nasıl mücadele edebileceğine dair sana yol gösterecek bir kitap.


2- İlgini Çekecek Kitapları Seç 


Hepimizin ilgi alanı birbirinden farklı, arkadaşının sevdiği kitap senin ilgini çekmeyebilir. Biri sana polisiye türünde bir kitap önerir ama sen mitoloji ile ilgili kitapları okumak istersin. O zaman ne okumak istiyorsan onu okumalısın. Kitap özetlerini, kitap yorumlarını okuyarak senin ilgini çeken kitapları alabilirsin. Eğer seçmekte zorlanıyorsan Kidega’nın kitap önerileri sayfasında her yaşa ve her tarza uygun okuma listelerimize göz atmanı öneririz. Ayrıca, pek çok blog yazımızda kitap yorumlarımızı da okuyarak seçim yapabilirsin. Eminiz ki ilgini çeken konuda pek çok kitaba blog yazılarımızda ve kitap önerilerimizde rastlayabilirsin. Hatta kitap önerilerimize bakarak sen de kendine listeler oluşturabilirsin. Mesela bir yazarın kitabını beğendiysen onun diğer kitaplarını da beğenme ihtimalin daha yüksek. Okuduğun yazarların diğer eserlerini okumaya devam et :)


3- İnce Kitaplarla Okumaya Başla 


Zaman yönetiminde sıkıntı çekiyor olabilirsin ya da kalın kitaplar elinde uzun süre geziyor olabilir. O zaman daha ince kitaplar okumaktan başlamaya ne dersin? Kitapları okuyup bitirdikçe daha çok okumak isteyeceksin. Ayrıca, kitap okuma hızın da artacak böylece daha kalın kitaplara da geçiş yapabilirsin. İnce kitaplarla okumaya başlamak istiyorsan “Can Yayınları Kısa Klasikler”  ve “Can Yayınları Kısa Modern Serisi” okuma listelerimize göz atabilirsin. 

Zaman yönetiminde sıkıntı çekiyorsan belki de “Herkes İçin Zaman Yönetimi” kitabını okumaya başlayabilirsin. Üstelik bu konuyla ilgili neler yapabileceğini anlatan “Zamanınızı Daha Etkili Kullanmak için 15 Basit Yöntem”  blog yazımız da sana yardımcı olabilir.


4- Her Zaman Yanında Kitap Bulundur 


Belki çok yoğun çalışıyor olabilirsin belki de kitap okumak için vakit yaratmak da sıkıntı çekiyorsundur. Kitap okuma alışkanlığını kazandığında ise bu iki neden ya da diğer nedenlerin yok olup gidecek. Ondan öncesinde kitap okumak için boş vakit yaratmakta güçlük çekiyorsan yanında her zaman kitap bulundurmanı tavsiye ederiz. Büyük şehirde yaşayan pek çok kişi bir yere giderken trafikte çoğu zaman kitap okuyor. Yoldaki zamanını değerlendirmek ve keyifli vakit geçirmek için sence de harika bir yol değil mi? 

Belki de arkadaşın buluşmanıza geç kalır ve sen bir yere oturup kitabına devam edebilirsin. Hele bir de en heyecanlı yerinde kaldıysan hemen oturup kitabı okumaya başlamak isteyeceğine eminiz. 


5- Kitap Okumak için Kendini Motive Et 


Bir alışkanlık edinme sürecinde istikrarlı bir şekilde tekrar etmenin en önemli adım olduğunu söylemiştik. Motive olmak ise istikrarlı bir şekilde ilerlemene yardımcı olacak. Peki nasıl motive olabilirsin? Okuyacağın ve okuduğun kitapların listesini çıkarabilirsin. Okuduğun kitaplara baktıkça hedefine ulaştığını görmek seni mutlu edecek ve okudukça okumak isteyeceğine eminiz. Okuduğun kitapları paylaşmak da seni motive edecek yollardan biri olabilir.

Kitap ile ilgili merak uyandırıcı bilgilere ulaşabileceğin siteleri, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsin. Kidega Blogu  okuyarak motive olmanın bizi çok mutlu edeceğini de söyleyelim :) Hatta “Her Kitapseverin Takip Etmesi Gereken Instagram Hesapları”  blog yazımızı okuyarak “bookstagram”ları takip edebilirsin. Aralarında senin tarzında kitap okuyan farklı sayfalar da keşfedebilirsin. 


6- Kitap Okuma Saatini Belirle


Kendine bir kitap okuma saati belirleyebilirsin. Saati geçirmemek için alarm kurabilirsin. Elbette eşref saatini beklemek de bir seçenek ancak günün belli bir saatinde okuma hedefini kesin olarak gerçekleştirmek için saat belirlemeni öneriyoruz. Eşref saati demişken Şevket Rado’nun “Eşref Saat” kitabına da göz at deriz.  Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 6 önerimizi seninle paylaştık. Paylaştığımız önerileri adım adım uygulamaya başladığında senin de değişimi göreceğine eminiz. Her zaman kitapla ve sevgiyle kalman dileğiyle, keyifli okumalar :)


Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan
Kitaplara daha yakından bakın: