Kitapseverlerin Mutlaka Okuması Gereken 15 Yazar Günlüğü
16 Eylül

Kitapseverler için yazarların eserleri kadar yaşamları ve yazım süreçleri de hep merak konusu olmuştur. Özellikle de söz konusu sevdiğiniz bir yazarsa onların ruh hallerini, çevreleriyle olan ilişkilerini, dünya görüşlerini kısacası onların dünyasını merak edersiniz. Yazarların dünyasına tüm çıplaklığıyla ışık tutan günlükler de bu nedenle hep ilgi çekici olmuştur. Bu yazımızda kitapseverlerin mutlaka okuması gereken yazar günlüklerine yer verdik.


Günlükler - Franz Kafka 


Hayattayken değeri bilinmeyen, öldükten sonraysa tüm dünyanın tanıyıp sevdiği yazarlardan biri olan Franz Kafka’nın 1909 - 1923 yılları arasında yazdığı günlükler dostu Max Brod tarafından kitaplaştırıldı. Yazarın Prag’daki yaşamını, babasıyla olan ilişkisini, pişmanlıklarını ve özel yaşamına dair daha pek çok şeyi öğrenebileceğiniz Kafka’nın Günlükleri, yazarın gerilimli bir ruh haline sahip dünyasını keşfetmenizi sağlayacak.


Bir Yazarın Günlüğü - Virginia Woolf  


Sylvia Plath’ın “Virginia Woolf’un Bir Yazarın Günlüğü’nü okumak bana cesaret verdi… Muhakkak okunması gereken bir kitap.” sözleriyle tanımladığı kitap modern edebiyatın büyük isminin 1918’den 1941’e kadar olan süreçte yazdığı günlüklerden oluşuyor. Yazarın iç dünyasını keşfetmenin yanı sıra yazma sürecine dair önemli bilgiler de içeren Virginia Woolf’un günlüğüne mutlaka göz atmalısınız. 


Günlükler - Sylvia Plath  


30 yıllık kısacık yaşamına birbirinden değerli eserler sığdırmış, yaşadığı fırtınalı hayatı dramatik bir intiharla sonlandırmış olan Sylvia Plath’ın Günlükler adlı kitabı yazarın son 2 yılını konu alıyor. Yazarın hem özel yaşamındaki hem de edebi alandaki mücadelesini anlatan kitap önce eşi tarafından sansürlenerek yayımlanmış olsa da yıllar sonra özgün haline oldukça yakın bir şekilde yeniden okuyucuya sunuldu. Özellikle de Amerikan edebiyatının melankolik prensesi Sylvia Plath’ın hayranlarından biriyseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.


Özel Günceler: Apaçık Yüreğim - Charles Baudelaire  


19. Yüzyılın en önemli şairlerinden biri olan Charles Baudelaire’nin Işıntılar ve Apaçık Yüreğim’den oluşan özel günceleriyle birlikte yazışmalarını da içeren kitap, usta yazarın dünya ve sanat görüşünün yanı sıra kişisel yaşamını da keşfetmek isteyenlerin başvurması gereken bir kaynak. 


Jurnal - Cemil Meriç  


Etkileyici üslubu ve özgün düşünceleriyle Türk Edebiyatında ayrı bir yere sahip olan Cemil Meriç’in kendine, çevresine, tarihimize ve dünyaya dair düşüncelerini aktardığı Jurnal iki cilt olarak yayımlanmıştı. Yazarın anılarını, duygularını, itiraflarını, yaratım sürecini içeren ve bir nevi hesaplaşma veya vasiyetname de diyebileceğimiz Cemil Meriç günlüğü, yazara yakından bakmak isteyenleri tatmin edecek bir kitap.


Aynalar Günlüğü - Salâh Birsel  


Türk Edebiyatında günlüğün bir tür olmasını sağlayan Salâh Birsel’in Aynalar Günlüğü’nde yazar okuyucuyu kendisiyle özel bir söyleşiye davet ediyor. Günlük türünde verilen ilk ödülün de sahibi olan yazarın Günlükler dizisinin üçüncü kitabı olan Aynalar Günlüğü kitaplara, yazarlara, insanlara, sokaklara ayna tutuyor. 


Bir Hüzün Güncesi (Günce 1914-1922) - Katherine Mansfield  


Kısa öykünün tanrıçası olarak tanımlanan ve modern akımın öncülerinden biri olan Katherine Mansfield’in yaşamı da ne yazık ki öyküleri kadar kısa oldu. 35 yıllık kısa yaşamının önemli bir kısmına dair paylaşımları ise Bir Hüzün Güncesi (Günce 1914-1922) adıyla yayımlandı. Kısa öykünün edebi bir tür olmasında büyük pay sahibi olan yazarın kitaplarındaki derin gözlem gücünü yansıttığı güncesi yazarı keşfetmek için iyi bir başlangıç.


Günlükler - Stefan Zweig  


Yaşadığı dönemin üretken yazarlarından biri olan Stefan Zweig’in Günlükleri, yazarın trajik bir intiharla sonlanan acı dolu yaşamını anlatan bir belge niteliğinde. Tanıklık ettiği savaşlara büyük bir duyarlılıkla yaklaşan, dünyanın değerlerini kaybettiğine inanarak Hitler zamanında karısıyla birlikte ölümü tercih eden yazarın günlükleri yazarı tanırken aynı zamanda onun kitaplarını besleyen temeli de anlamaya yardımcı oluyor.


Huzursuzluğun Kitabı - Fernando Pessoa  


Huzursuzluğun Kitabı listemizdeki diğer günlüklerden biraz ayrılıyor. Portekiz edebiyatının önemli ismi Fernando Pessoa’nın ölümünden sonra bitmemiş yapıtlarıyla birlikte bulunan Huzursuzluğun Kitabı’nın kurmaca bir karakterin anlattığı bir roman mı yoksa roman kahramanının yerine geçen yazarın düşüncelerini anlattığı bir anlatı mı olduğunu ayırt etmek zor. Tarihten, mitolojiden, edebiyattan, ruhbilimden haberdar bir 20. yüzyıl insanının güncesi olarak tanımlanan Fernando Pessoa’nın günlüğünü mutlaka okumalısınız.


Damla Damla Günler - Adalet Ağaoğlu  


Damla Damla Günler için Türk edebiyatının başlıca günlüklerinden biri desek yanlış olmaz. "Oyun yazarı" Adalet Ağaoğlu’ndan "romancı" Adalet Ağaoğlu’na dönüşen süreci okuyucuya adım adım sunan ve iki cilt halinde yayımlanan Adalet Ağaoğlu’nun günlüğü aynı zamanda yazarın ilgilerini, meraklarını, analizlerini, dünyaya bakışını yansıtıyor.


Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları - Tomris Uyar  


Öykü ve çevirileriyle tanıdığımız Tomris Uyar’ın 25 yıl boyunca tuttuğu günlükleri Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1 ve Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2 olarak iki ciltte yayımlandı. Yazarın anılarını, eleştirilerini, dostluklarını anlatan günceler yazarın yaşamının yanı sıra edebiyat konusundaki gözlemlerini de yansıtıyor. 


Günler - Cemal Süreya  


Türk şiiri dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Cemal Süreya’nın anı, otobiyografi ve deneme türlerini iç içe işlediği 993 günceden oluşan günlüğü şairin pek çok şair, şiir ve dergi üzerine görüşlerini de içeriyor. Cemal Süreya’nın günlüğü, İkinci Yeni hareketinin önemli isminin düşüncelerini keşfetmek isteyenler için ideal bir seçim.


Yolculuk Günlükleri - Albert Camus  


Yolculuk Günlükleri; Yabancı, Veba gibi önemli yapıtların Nobel ödüllü yazarı Albert Camus’nün İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1946'da Amerika Birleşik Devletleri ve 1949'da Güney Amerika'ya yaptığı gezilerde tuttuğu notları içeriyor. Albert Camus’nün günlüğü yazarın iç dünyasını keşfetmenin yanı sıra okuyucuya ham notlardan, işlenmiş eserlere nasıl geçiş yaptığını görme şansı da veriyor.


Günlük - Oğuz Atay  


Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar gibi klasiklere imza atmış Oğuz Atay’ın iç dünyası da edebiyata ilgi duyanlar için hep merak konusu olmuştur. Çıkış noktası yazarın son yıllardaki yalnızlığı olan Oğuz Atay - Günlük aynı zamanda okuyucuya Oyunlarla Yaşayanlar’ın oluşum sürecine dair bilgi de veriyor.


Balkan Harbi Hatıraları - Ömer Seyfettin 


Hikâyeleriyle Türk Edebiyatının unutulmaz yazarları arasına girmiş Ömer Seyfettin’in Balkan Harbi sırasındaki esaretini ve yaşadıklarını konu alan Balkan Harbi Hatıraları aynı zamanda yazarın hayatı, eserleri hakkında da bilgi veriyor. Kitap bir günlüğün ötesinde tarih meraklılarının da ilgisini çekebilecek nitelikte. 

Kitaplara daha yakından bakın: