Kore Edebiyatından Okunması Gereken Kitaplar
29 Haziran
Son zamanlarda Kore kültürüne karşı büyük bir ilgi var. Korece şarkılar, Kore dizileri ve tabi ki Kore edebiyatı… Peki sen Kore edebiyatından hangi yazarları biliyorsun? Bu yazımızda Kore edebiyatından okunması gereken kitapları derledik. Haydi o zaman 1500 yıllık edebi tarihe sahip Kore’nin okunması gereken kitaplarına birlikte göz atalım. Bakalım senin tanıdığın Kore edebiyatı yazarlarının eserlerini bu yazımızda bulabilecek misin :)Vejetaryen - Han Kang 


Han Kang, 2016 yılında “Uluslararası Man Booker Ödülü”ne layık görülen “Vejetaryen” adlı eserinde gördüğü rüyalar ile birdenbire vejetaryen olmaya karar veren bir kadını konu alıyor. Gördüğü rüya ile hayatı değişen bu kadını konu alırken aynı zamanda şiddet kavramı üzerine de okuyucuyu düşünmeye ve sorgulamaya teşvik ediyor. Bir kadın yazarın kaleminden çıkan ve 2016’nın en iyi kitap seçkileri arasında yer alan bu ödüllü romanı mutlaka okumalısın. 


Prenses Bari - Hwang Sok-yong 


Hwang Sok-yong, “Prenses Bari” ile efsane tadında bir romana imza atıyor. Yıllardır erkek çocuk bekleyen Koreli bir ailenin yedinci kızlarının dünyaya gelmesiyle hikaye başlıyor. Bari adını alan bu bebek insanların geçmişini okuma yeteneğini büyükannesinden alıyor. Hwang Sok-yong bu mistik hikayeyi Kore’de yaşanan savaş ve açlık gibi gerçeklerle de harmanlıyor. Sade ve akıcı bir üsluba sahip bu romanı okumanı öneririz. 


Mutlu Günlerimiz - Gong Ji-Young 


Gon Ji-Young, “Mutlu Günlerimiz”de ölümün ucundaki iki insanın bağlantısını konu alıyor. İdama mahkum edilmiş bir adam ve 3 kez intihara teşebbüs etmiş bir kadının hayatlarının kesişim noktası… Bu duygu yüklü roman okuyucuya pek çok konuyu sorgulattığı gibi Uzakdoğu kültürünün tanınmasına da olanak sağlıyor. “Uluslararası Af Örgütü En İyi Kitap Özel Ödülü”ne de layık görülen “Mutlu Günlerimiz”i mutlaka okuma listene almalısın. 


Prensesim - Hyun-kyung Sohn


Kore dizilerinin son zamanlarda çok popüler olduğundan bahsetmiştik. “Prensesim” de çok sevilen romantik komedi dizisine uyarlanmış bir eser. Hyun-kyung Sohn, kitaptaki karakterleri tasvir ederek başlıyor hikayeye. “Prensesim” kitabında, aslında prenses olmayı dilemeyen ama kendini bir anda Kore Krallığı’nın prensesi olarak bulan Seol’un hikayesini okuyacaksın. Kore edebiyatından çıkan bu kitabı keyifle okuyacağını düşünüyoruz. 


Şair - Yi Mun-Yol 


Yi Mun Yol, “Şair” adlı kitabında yaşamının zor zamanlarında şiire tutunan bir şairi konu alıyor. Biraz kurgu biraz da gerçek hayattan esinlenilmiş bir roman “Şair”. Eser, 19. yüzyılda yaşayan ünlü şair Kim’in hayatından izler taşıyor. Dönemin Kore toplumunun düşünce tarzını da oldukça güzel yansıtan bu tarihsel kurgu tadındaki romanı mutlaka okumalısın. 


Değişen Kahramanımız - İ. Munyol


İ. Munyol, “Değişen Kahramanımız” kitabında, Kore’deki politik hayatı ilkokul öğrencilerinin gündelik yaşamı üzerinden okuyucuya aktarıyor. Yazar hikayesinde psikolojik gözlemlerini yansıtırken, politik olaylara karşı eleştirel edebi bir dil kullanıyor. Tüm bunları çocuklar üzerinden anlatması da hikayeyi daha da ilgi çekici hale getiriyor.


Tanıdık Şeyler - Hwang Sok-yong 


“Prenses Bari”nin yazarı Hwang Sok-yong’ın “Tanıdık Şeyler” adlı eseri de Kore edebiyatından okunması gereken kitaplar arasında. Yazar, bu kitabında çöp kamyonlarının çöpleri bıraktığı ve bu çöpleri ayrıştıran insanların bulunduğu Çiçek Adası’nı anlatıyor. Kitap da ismini bu atılan çöplerden alıyor belki de, artık kullanılmak istenmeyen, sıkılarak atılan ya da yerine yenileri alınan “Tanıdık Şeyler”… Hwang Sok-yong tüketim toplumuna müthiş bir kurgu ile değiniyor. Bu çarpıcı romanı mutlaka okumalısın. 


Göğe Dönüş - Chon Sang Beong 


Kore Edebiyatından bir şiir kitabı ile bitirelim istedik :) Dünyadaki maddi değerlere bağlı kalmadan saf şiirler kaleme alan Chon Sang Beong’un şiirlerini “Göğe Dönüş” adlı kitabında okumaktan keyif alacağına eminiz. Kore kültürünü daha yakından tanımak istersen sana önerdiğimiz Kore edebiyatından okunması gereken kitapları okuyarak başlayabilirsin. Önerdiğimiz Kore edebiyatı romanları arasında önemli edebi ödüllere layık görülen kitaplara rastlayacağın gibi şiir kitaplarını da bulabilirsin. Haydi o zaman Kore edebiyatını okumaya başlamak için ne duruyorsun?  

Diğer ülke edebiyatlarını keşfetmek istiyorsan “Dünya Edebiyatı” kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca,farklı ülkelerin edebi eserleri hakkında detaylı bilgi almak istersen de “Alman Edebiyatı Klasikleri” , “Rus Edebiyatının En Sevilen Kitapları” , “Fransız Edebiyatından Okumanız Gereken 10 Klasik” ve “Japon Edebiyatını Sevdiren 10 Yazar” blog yazılarımızı okuyabilirsin. Farklı kültürleri keşfe çıkacağın, keyifli okumalar dileriz :)


Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan
Kitaplara daha yakından bakın: