Koşu Severler İçin 12 Kitap Önerisi
18 Mayıs
19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkması Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilir. Bayram olarak ilan edilen 19 Mayıs, Atatürk tarafından gençliğe armağan edildi. Şimdiden herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun! Biz de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yaklaşırken koşu severler için 12 kitap önerisinde bulunduk. Spor yapmayı sevenler, koşmayı tutku haline getirenler, profesyonel koşucular, amatör olarak koşanlar ve henüz yeni koşmaya başlayanlar… Tüm herkesin severek okuyacağı koşu kitaplarına hep birlikte göz atmaya ne dersin? Belki de bu kitaplar koşularına ilham olur belki de hiç aklında yokken koşmaya başlarsın :) Koşmasaydım Yazamazdım - Haruki Murakami 


Koşu severler için ilk kitap önerimiz Japon edebiyatının en önemli yazarlarından Haruki Murakami’nin “Koşmasaydım Yazamazdım” adlı eseri. Murakami bu eserinde koşmak üzerine yazdığı denemelerini okuyucuyla paylaşıyor. Aslında anılarını da diyebiliriz çünkü koşu temalı yazdığı denemeler Murakami’nin kendi anılarını içeriyor. “Koşmasaydım Yazamazdım” yazarın belki de kendini okuyucuya açtığı en kişisel eseri. Kitapta yazarın koşma tutkusuna şahit oluyoruz. Murakami koşu maceralarını anlattığı gibi aynı zamanda koşmak ile yazmak arasında bir bağlantı olduğunu da okuyucuya aktarıyor. Koşmanın ona yazma ilhamı verdiğine değiniyor. Haruki Murakami’nin yazar kimliğinin yanı sıra atletik yönüne de tanık olacağın bu eseri mutlaka okumalısın. Eminiz ki bu kitap sana da ilham olacak! 


Cesaret Yalnızdır - Bakiye Duran 


Motive olmak için çoğu zaman başarı öykülerine odaklanırız. “Cesaret Yalnızdır” da koşu severlere ilham olacak bir başarı öyküsünü anlatıyor. Kimin başarı öyküsü mü? Bu kitapta Türkiye’nin uluslararası ilk kadın ultra maratoncusu Bakiye Duran’ın hayat hikayesini okuyacaksın. Senin koşma serüveninde bu kitabın harika bir koşu rehberi olacağına eminiz. “Cesaret Yalnızdır” sadece koşmayı sevenlere değil tüm herkese başarıya gidecek yolun haritasını çıkarmayı sağlayacak ipuçları da sunuyor. Bu esere hemen göz atmalısın!


Kız Koşucu - Carrie Snyder 


“Kız Koşucu” koşma tutkusunun en iyi anlatıldığı romanlardan biri. Carrie Snyder’in yazdığı bu kitap bir çiftlikte dünyaya gelen Aganetha Smart’ın koşma tutkusunu anlatıyor. Aganetha Smart’ın koşma tutkusunun etrafında dönen hayatı, bir kadın olarak verdiği hayat mücadelesi herkesi etkileyecek türden. Sen de "Kız Koşucu"yu okuma listene dahil etmelisin.


Koşu - Paul Cowche, Tommaso Bernabei “Koşu” kitabı koşma sporunu daha ileriye taşımanı sağlayacak tekniklerin ve taktiklerin yer aldığı rehber niteliğinde bir kitap. “Koşu yarışlarında nasıl bir yol izlemelisin?” sorusuna cevaplar bulabileceğin gibi sağlık, sporcu beslenmesi ve kondisyon ile ilgili önerileri de bu kitapta bulabilirsin.


Yavaş Koşu - Magdalena Jackowska, Hiroaki Tanaka 


 Japonya’da “koşunun büyük hocası" olarak bilinen Hiroaki Tanaka ve Magdalena Jackowska “Yavaş Koşu” kitabıyla keyifli bir serüven olan koşuda sağlık açıdan dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duruyor. Sağlıklı ve kondisyonlu olmak için neler yapman gerektiğini merak ediyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.


Koşmak - Jean Echenoz 


Fransız yazar, “Koşmak” adlı kitabında “Çek Lokomotifi” olarak anılan Emil Zatopek’in koşma hikayesini anlatıyor. Emil’in koşmaya başlamasının ilginç hikayesini, katıldığı olimpiyatlardaki başarısını ve Emil’in yaşamına dair çok daha fazlasını konu alıyor. Emil Zatopek’in yaşam öyküsü Jean Echenoz’un anlatımıyla buluşunca gerçekten etkileyici bir hikaye ortaya çıkıyor. Ayrıca, Echenoz rekor kıran Emil Zatopek’in hayatını konu alırken döneme dair sosyolojik incelemelerini de okuyucuya aktarıyor. Bu etkileyici eseri okumaktan keyif alacağına eminiz. 


Koşmak İstiyorum - Wendelin Van Draanen 


Wendelin Van Draanen’den etkileyici ve hüzün dolu bir roman. Draanen 16 yaşındaki atlet Jessica’nın hayatını konu alıyor. Jessica için koşmak bir tutku ancak başına gelen talihsiz bir kazayla birlikte genç atletin hayatı değişiyor. “Koşmak İstiyorum” sadece koşu temalı bir kitap değil aynı zamanda hayatın devamlı mücadelelerle dolu olduğu mesajını da okuyucuya veriyor. Senin de olaylara karşı farkındalığını arttıracak bu romanı okumanı tavsiye ederiz. 


Koşuyorum Öyleyse Varım - Taner Damcı 


Taner Damcı, “Koşuyorum Öyleyse Varım” kitabıyla herkesi keyifle koşmaya teşvik ediyor. Yazar, koşmaya dair düşüncelerini aktardığı bu kitapta ayrıca koşunun biyolojik ve zihinsel etkilerine de değiniyor. Koşmaktan keyif alanlar “Koşuyorum Öyleyse Varım”ı okumaktan da keyif alacaklar. 


Koşmak İçin - Christopher McDougall


Christopher McDougall’ın “Koşmak İçin” kitabı koşuculara motivasyon kaynağı olacak bir kitap. İster profesyonel olarak koşuyor olun ister koşmaya yeni başlamış olun bu kitap başucu kitabınız olacak nitelikte. Sana ilham olacak bu kitabı mutlaka okumalısın. 


Koşucu - John L. Parker Jr. 


Bir koşucunun hayatını anlatan “Koşucu” en sevilen spor romanlarından biri diyebiliriz. Yayımlandığı dönem çok satanlar listesine giren bu kitap, bir koşucunun başarıya giden yolda neler yaptığını anlatıyor. Olayları anlatırken koşucunun yaşadığı duyguları da derin bir şekilde ele alan bu kitabı senin de severek okuyacağını düşünüyoruz.


Su İçi Koşu (Aquarunning) - Ayşe Feray Özbal 


Koşu temalı kitaplarda sana önereceğimiz bu kitap diğerlerinden farklı olarak su içindeki koşuyu konu alıyor. Su içi koşunun nasıl olacağını, uygulamalı örnekler vererek anlatan bu kitabın ilgini çekeceğini düşünüyoruz. Ayrıca su içi koşunun sağlık açısından faydalarını da bu kitapta bulabilirsin. 


Kayaklı Koşu - Ebru Çetin, İmdat Yarım 


Ebru Çetin ve İmdat Yarım koşu sporunda elde ettikleri tecrübelerini okuyucu ile paylaşıyor. Hem teorik hem de pratik bilgilerin paylaşıldığı bu kitap kayaklı koşu alanındaki yenilikleri ve kayaklı koşunun uygulamasını içeriyor. Koşmayı seviyorsan bu kitabın da ilgini çekeceğine eminiz. 


Spor çok çeşitli dallara ayrılarak hepimizin hayatının bir parçasını oluşturuyor. Bu yazımızda koşu severler için 12 kitap önerisinde bulunduk ancak spor yapmayı seven herkes bu koşu kitaplarını mutlaka okumalı. Eminiz ki önerdiğimiz kitaplar farklı spor dallarıyla ilgilenenlere de ilham kaynağı olacak. Hayatında spor oldukça da kendini olduğundan daha genç hissedeceksin. O zaman tüm herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun! 

Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan

Kitaplara daha yakından bakın: