Mahfi Eğilmez'den Kitap Tavsiyeleri
2 Eylül
Ekonomist ve yazar Mahfi Eğilmez, kitap tavsiyelerini Kidega takipçileri için derledi! Birbirinden keyifli bu kitapların yer aldığı listeyi de en az kitaplar kadar keyifle okuyacağınıza eminiz!

Dino Buzzati, Tatar Çölü (Çeviren: Hülya Tufan), İletişim Yayınları, 2019


İtalyan yazar Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, Teğmen Drogo’nun atandığı Tatar Çölü denilen yerdeki Bastiani kalesinde giderek tekdüzeleşen yaşamının anlamını sorgulamasını anlatıyor. Çoğu insanın her gün hep aynı şeyleri yaparak geçirdiği yaşama çok benzeyen bir durum bu. Ne var ki çoğumuz bunu sorgulamayı düşünmeyiz bile. Bizim için öngörülen yaşamın yani bir çeşit kaderin bu olduğunu düşünür, yaşar gideriz. Varoluşun tekdüzeliğine karşı başkaldıran kişi sayısı çok azdır. Buzzati, Tatar Çölü’nde, Albert Camus’nün varoluşsal sorgulamasına benzer bir sorgulamaya girişiyor. Tatar Çölü mutlaka okunması gereken bir başyapıt.

Jose Saramago, Kabil (Çeviren: Işık Ergüden), Kırmızı Kedi Yayınları, 2019


Saramago ilginç bir yazar. Düşünce tarzı, anlatımı ve cümleleri kuruş tarzı hepsi oldukça farklı. O nedenle okunması pek de kolay olmayan bir yazar. Eğer dikkatli okumazsanız kim anlatıyor, kim soruyor, kim yanıtlıyor hepsi karışabiliyor. Buna karşılık yazdıkları çok önemli ve o kadar da ilginç. Kabil, bildiğiniz gibi, Adem’le Havva’nın oğlu ve kardeşi Habil’in katili. Kitap, Kabil ile çıkılan bir yolculuğu anlatıyor. O yolculuk sırasında Tanrıyla aralarında geçen konuşmalar, sorgulamalar üzerine kurulu. İlginç ve çekici bir eser.

Stefan Zweig, Macellan (Bir İnsan Bir Yaşam), (Çeviren: Zehra Aksu Yılmazer), 8. Baskı, Can Yayınları, 2019.


Stefan Zweig okumaya devam ediyorum. Gençliğimde iki kitabını okuduğum yazarın şimdilerde bütün kitaplarını okuyorum. Her biri hazine niteliğinde kitaplar. Macellan da bunlardan birisi. Kitabı okumaya başladığınızda Macellan konusunda bildiklerinizin ne kadar kısıtlı olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Macellan’ın yaşadıkları bir keşif gezisinden çok ötede adeta bir macera romanı gibi. Bu kitabı okumamış olanlara tavsiye diyorum. Okuduğunuzda bilgi dağarcığınıza çok şey katacağını göreceksiniz.

Amin Maalouf, Uygarlıkların Batışı (Çeviren: Ali Berktay), YKY Yayınları, 2020


Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf, öykü yazarlığının yanı sıra Ölümcül Kimlikler ve Çivisi Çıkmış Dünya kitaplarıyla başladığı denemelerine bu kitapla devam ediyor. Bu üçleme içindeki en karamsar olanı diye nitelendirilen bu kitabında Maalouf, dünyanın dağılışını anlatıyor. ABD’nin Amerikan rüyasının inandırıcılığını yitirdiğini, birleşme örneği olarak yola çıkıp dağılmanın eşiğine gelen Avrupa’nın artık kimseye umut veremediğini, dünyanın nefretini üzerine çeken Müslüman dünyanın durumunu, yükselen iklim sorunlarını, kaybolup giden özgürlükleri ve etnik düşmanlıkları vurguluyor. Maalouf’un kitabını okurken ‘Sovyet sisteminin dağılmasının ve soğuk savaşın sona ermesinin umulanın tam tersine sonuçlar vererek dünyaya yaramadığı’ şeklindeki tezimin doğruluğunu bir kez daha görmüş oluyorum. Okunması gereken bir kitap.

Jo Nesbo, Nemesis (çeviri: Dost Körpe), Doğan Kitap Yayını, 11. Baskı, 2019


Kitabın yazarı Jo Nesbo ilginç bir insan. Norveçli, ekonomi ve işletme eğitimi almış, yazar, müzisyen (Di Derre rock grubunun solisti ve şarkı yazarı) ve futbolcu. Dedektif Harry Hole’un maceralarını anlattığı polisiye/gerilim kitapları çok ünlü. Ben ilk kez okudum Nesbo’yu ve Nemesis’i çok beğendim. Harry Hole, öykünün hem polisi hem de zanlısı konumunda. Romanın kurgusu, örgüsü, kişileri, olayları hepsi çok çekici. Bu kitabını okuduktan sonra başka kitaplarını da okumaya karar verdim. Kitabın tek sıkıntısı Norveçce insan ve yer isimlerinin zorluğu. Ona da bir süre sonra alışıyorsunuz. Polisiye / gerilim meraklılarına öneriyorum.