Minyatür Kitaplar Serisi
5 Ocak
Kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığını düşünenler için, günümüzde pek çok farklı alternatif var. Tıpkı Kidega mobil uygulaması üzerinden okunabilecek e-kitaplar gibi alternatif çözümler olmakla birlikte boyut olarak seyahatlerde, ofiste, kanepede, kalabalık ortamlarda rahatça okunma imkânı sunan Minyatür Kitaplar Serisi de ideal tercihler arasındadır.

Martı Yayınları tarafından 28 kitaplık set olarak da, tek tek de satışa sunulan Minyatür Kitaplar Serisi içinden her okura hitap edebilecek bazı kitapları bu blog yazımızda derlemek istedik. Minyatür Kitaplığı ismiyle de nitelendirilen 6.5 x 8.5 cm ebadında olan bu minyatür kitaplar, tam metin baskılar içermektedir.

Franz Kafka – Dönüşüm


İlk kez 1915 yılında okuyucuyla buluşan, Franz Kafka’nın en çok bilinen yapıtları arasında olan “Dönüşüm”; Gregor Samsa’nın bir sabah bunaltıcı düşlerinden uyandığında kendisini böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar.Kafka’nın edebiyat tarihinde mihenk taşları arasında kabul edilen bu yapıtında kapitalizmin yozlaştırarak yok olmaya mahkûm ettiği insanlar böcek metaforu kullanılarak anlatılmaktadır.

Virginia Woolf – Kendine Ait Bir Oda


Kadın hareketinin öncülerinden birisi olan Virginia Woolf’un; güncelliğinden ve orijinalliğinden zerre kaybetmeyen kült yapıtı “Kendine Ait Bir Oda” kadınlar ve edebiyat kavramlarını tartışıyor. Erkek egemen toplumların kadınlar üzerine kurdukları baskı ortamının edebiyat ortamındaki yansımalarını ele alan kitapta kadınların özgürleşememe sorunu masaya yatırılarak entelektüel düzleme taşınıyor.

Grigory Petrov – Beyaz Zambaklar Ülkesinde


Atatürk’ün mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde ilk sıraları ayırdığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”; Grigory Petrov’un bataklıklar ülkesi olarak nitelendirilen Finlandiya’nın olanaksızlıklar içinden düşünürlerin ve yazarların çabaları ile çıkarak ‘beyaz zambaklar ülkesi’ hâline nasıl dönüştüğüne dair yer verdiği hayat hikâyeleriyle gözler önüne serilmektedir. Petrov’un bu yapıtı ulusların kalkınma mücadelelerine tartışmasız ve kesintisiz bir ilham sunmaktadır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski – Beyaz Geceler


Dünya edebiyatına yön vermiş isimlerden olan Dostoyevski’nin diğer eserlerinden farklı bir yapıya sahip olan “Beyaz Geceler”; klasiklere dönük okuma maratonuna girenler için özel bir yerde olacak. Rus yazarın gençlik dönemlerinde kaleme aldığı, Petersburg’da dört gecelik bir hikâyeyi sunan “Beyaz Geceler” hüzünlü bir aşk hikâyesini ana eksenine alarak, iki yalnız ruhun boşlukta çarpışıp Petersburg semâlarında bin parçaya bölünmelerini gözler önüne seriyor.

Nikolay Gogol – Bir Delinin Hatıra Defteri


Gogol, Rus toplumuna odaklanan tarzı ve insanı anlamaya dayanan yapıtlarıyla dünya edebiyatında da sarsılmaz bir yere sahiptir. Oyun yazarlığı kimliğiyle de hatırı sayılır bir yer edinen Gogol’un “Bir Delinin Hatıra Defteri” şizofrenik düşüncelerin esir aldığı insanların hezeyanlarına kulak vererek, ruh hâllerine odaklanmaktadır. Martı Yayınları Minyatür Kitaplar Serisi’nden yayımlanan “Bir Delinin Hatıra Defteri”; yazarın Palto ve Burun hikâyelerini de içermektedir.

Paul Lafargue – Tembellik Hakkı


Lafargue’nun sert üslubuyla okura sarsıcı bir fikir bombardımanı vaat eden “Tembellik Hakkı”; tarihsel açıdan oldukça nitelikli ve etkili bir metindir. Makineleşmeyle birlikte kısalması öngörülen çalışma süresinin ardından kişilerin kendilerine ayıracakları vaktin artması gerektiğini savunan Paul Lafargue; kapitalizme âşık proleteryayı eleştirmekte, kapitalizmin dayattığı çalışma koşullarına karşı açık bir savaş ilan etmektedir.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna


Eserlerinde okura sunduğu karakterlerin yapılarıyla evrensel bir edebiyat çizgisi tutturan Sabahattin Ali’nin, döneminin çok ötesinde bir hikâye sunduğu “Kürk Mantolu Madonna”; kimlikler ötesi karakterleri okurun huzuruna çıkarttığı bir başyapıttır. Basit yapılarıyla hâkir görülebilecek bir konumda olan insanların dâhi ne denli hayret uyandırıcı bir hikâyeleri olabileceğini görmek, okur için şüphesiz sarsıcı bir deneyimdir.

Kidega İçerik Ekibi
Alper Kaya
Minyatür Kitaplara Yakından Bakın!