Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Modern Klasikler Dizisi: Şimdiden Klasikleşen Kitaplar
  26.09.2018

  Yazılmalarının üstünde çok zaman geçmese de başarılarını kanıtlamış, her kütüphaneye girmiş ve herkesin övgüsüne mazhar olmuş kitaplar Modern Klasikler. Her biri farklı tarzlarda yazılmış, farklı olguları savunmuş ancak bir noktada buluşmuşlar; edebi değer.

  Üstelik bu listede Jules Verne’den Virginia Woolf’a kadar dünya edebiyatına damga vurmayı başarmış en güçlü kalemler yer alıyor.

  Zaman Makinesi - H. G. Wells

  "Darwin'in tam tersine, ilgilenmemiz gereken şey insanın geçmişte ne olduğu değil, gelecekte ne olacağıdır."

  Zaman Makinesi H.G.Wells tarafından kaleme alınmış, bilim kurgu dalında modern klasik haline dönüşmeyi başarabilmiş kitaplardan biri. Kitabın konusuna gelecek olursak; İngiltereli bir bilim adamı evine davet ettiği insanlara zaman makinesinden bahseder bu makineyi onlara gösterir.

  Konukları elbette ona inanmazlar fakat bir hafta sonra onu ziyarete geldiklerinde oldukça şaşırtıcı bir halde bulurlar. Bilim adamı 802707 yılında Londra’da olan yaşama tanıklık etmiştir!

  Son yılların en popüler klasiklerinden olan Zaman Makinesini okumak için acele edebilirsiniz!


  Altıncı Koğuş - Anton Çehov

  "Elimizin altında kitaplar var ama bu canlı bir sohbetin, karşılıklı ilişkinin yerini tutmuyor.’ Bence kitaplar notaya, sohbet etmek ise şarkı söylemeye benziyor."

  Bir akıl hastanesinde geçen kitapta altıncı koğuştaki hastalar ile doktorun arasında geçen konuşmalar yer alıyor. Sosyal adaletsizlikler, yanlış yönetim ve insanların bunlar karşısında düştüğü durum tüm çıplaklığıyla anlatılıyor. Hastalarla tanışıyor ve hayatlarına dokunuyorsunuz. Düşünmenin ve sorgulamanın teşkil ettiği toplum yapılarında sorgulayan bireyin yalnızlığının bir özetidir bu kitap.

  Pinokyo - Carlo Collodi

  "-Niçin gülüyorsunuz? diye sordu.

  -Söylediğin yalanlara gülüyorum.

  -Yalan söylediğimi nereden biliyorsunuz?

  -Yalanlar hemen tanınır, çocuğum. İki türlü yalan vardır: Kısa bacaklı yalanlar, uzun burunlu yalanlar. Seninki, tam da uzun burunlu yalanlardan."

  Daha önce Pinokyo hikayesinin nasıl ortaya çıktığını duydunuz mu? Bir çoğumuzun bilmediği klasiklerden değil bu hikaye. Özellikle çocukluk yaşamımıza nüfuz eden bu hikayenin kısaca ortaya çıkma serüveninden bahsetmek daha doğru olacaktır. 1881 yılında Roma’da bir gazetede editörlük yapan ahbabına yazar Carlo Collodi tahta bir kuklanın macerasını anlatan kısa bir kurgu gönderir.

  Editör bu kurguyu kabul eder ve Pinokyo’nun ilk macerası yayınlanır. Çocuklar tarafından büyük bir beğeni kazanır ve arkasından Pinokyo’nun tüm öyküleri yayınlanmaya başlar. 1983 yılında kitabı basılır basılmaz büyük bir sevgi seli ile kitap kapış kapış satılır hale gelir. 


  Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

  “Okuduğum masallarda anlatılanların hiç bir zaman gerçekleşmeyeceğini düşünürdüm, ancak şimdi bir masalın tam ortasındayım!”

  Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll mahlası ile Charles Lutwidge Dodgson tarafından kaleme alınmış 1865 yılına ait bir romandır. Alice adında küçük bir kız çocuğunun bahçelerinde gördüğü tavşanı takip etmesi sonucunda, tavşanın girdiği deliğe düşerek fantastik bir dünyaya adım atmasını konu alır. Üzerine tartışmaların devam ettiği, sembollerin hala tam olarak anlaşılamadığı bir eserdir. 


  İnsanın Esareti - W. Somerset Maugham

  "Sen bir tüccarsın, hayatı, sana yüzde üç kazandırması garanti olsun diye devlet tahvillerine yatırmak istiyorsun. Ben müsrifim, sermayeyi israf ediyorum. Son kuruşumu kalbimin son atışıyla ödeyeceğim."

  Klasik bir kurgusal roman olan İnsanın Esareti aynı zamanda dönemsel bir roman olma özelliğini de taşıyor. Hayatın anlamını sorgulayan eserde romanın ana karakterinin kendini sorguladığı bölümler oldukça beğeniliyor. W. Somerset Maugham’ın başyapıtı olarak nitelendirilen bu eser akıcı bir dilde yazılmış, bazı yerlerde otobiyografik esintiler taşıyan modern klasiklerden biri. 


  Dalgalar - Virginia Woolf

  "Hiç kimseye aldırmıyorum, bu adını bilmediğim adam dışında."

  Daha önce yazarın başka kitaplarını okuduysanız eğer, sizlere oldukça farklı bir kitap ile geldik. Wirgina Woolf tarafından 2 yılda 3 defa yazılan bu kitabı ilk okuduğunuzda anlayamazsanız eğer panik yapmayın. Zihninizin size oyun oynadığını unutmadan, sakin bir şekilde ikinci defa okuduğunuzda anlayacaksınız. Bilinçakışı tekniği kullanılan kitap edebi bir şaheser.

  Düz yazı ve şiir tekniği kaleme alınan kitapta 3 kadın ve 3 erkeğin çocukluktan yaşlılığa kadar yaşamları konu alınıyor. Her birinin olayları kendi açılarından değerlendirdiği ve anlattığı bu kitap sizi her sayfasında farklı maceralara sürükleyecek. 


  Feniçka - Lou Andreas-Salome

  "Benim duyduğum en aşağılayıcı şey, insanın yürekten inanarak yaptığı bir şeyi saklamak veya inkar etmek zorunda kalması."

  İsviçre'de doktorasını yapmış bir kadın ile psikoloğun dostluğunun hikayesi anlatılıyor Feniçka’da. Yaşadığı dönem ve şartlarına göre özgürlükçü bir yaşamı seçen Feniçka karakteri üzerinden toplum dayatmalarına karşı çıkmanın zorluğu irdeleniyor. Salome’nin Nietzsche’nin evlilik teklifini neden kabul etmediğini bu kitap vasıtasıyla manalandırabiliriz.

  Feniçka feminist manifesto niteliğinde kitaplardan biri. Yazar özellikle özgürlük düşüncesi, yaşam tarzı ve hayata bakışı ile kadın okuyucularına rol modeli olabilecek nitelikte Kitabın yazıldığı dönemi düşünerek okumaya başladığınızda yazarın cesaretine hayran kalıyorsunuz. 


  Vişne Bahçesi - Anton Pavloviç Çehov

  "Yaşamak ciddi bir şeydir, fakat altmışına gelip de tedavi olmaya kalkışmak, gençlikte hayatın tadını çıkaramadım diye yakınmak, bağışlayın ama, hafifliktir."

  Çarlık Rusya’nın son dönemlerinde geçen hikayede eski ekonomik durumlarını kaybeden bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Borçlarını ödeyebilmek için evlerini ve vişne bahçelerini satmaları gerekmektedir. İçine düştükleri sıkıntılı durumu dönemin sosyal ve ekonomik şartlarını inceleyerek aktarır bu kitabında Anton Çehov. 

  Doktor Hastalandı - Anthony Burgess

  "Hayat kurtarmadaki amacınız ne? İnsanların ne için yaşamasını istiyorsunuz?"

  Bir çoğumuzun hayatına Otomatik Portakal kitabı ile dahil olan yazarın alanında ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha ispatladığı Doktor Hastalandı kitabı mutlaka okumanız gereken modern klasikler dizisinde yer alan kitaplardan biri.

  Bir dil bilimci olan Edwin Spindrift, beyin tümorü nedeniyle ruhsal sağlığı ile cinsel sağlığını da kaybetmiştir. Bu nedenle karısının ihanetine uğrar. Hastahaneden kaçıp karısını aramak için barları dolaşmaya başlar ve gerçeküstü denebilecek bir hikayeye dönüşür kitap. Bunca gerçeküstücü duru karşısında dahi akıcı ve sarsıcı bir kitap Doktor Hastalandı. 


  Dr. Jekyll İle Bay Hyde - Robert Louis Stevenson

  "Bazen, insanların yaptıkları kötülüklerin ardında yatan güçlü dürtüleri neredeyse imrenerek merak eder ve en nihayetinde onları kınamaktansa onlara el uzatmayı yeğlerdi."

  Dr Jekyll avukatına öldüğünde her şeyini Mr. Hyde adında birini bıraktığını söyler. Mr Hyde korkutucu, şeytani ve hatta mide bulandırıcı biridir. İşlenen bir cinayet ile karmaşıklaşan ilişki iyi ve kötünün ne olduğu ve ne kadar birbirlerinden ayrışabileceklerini düşündürüyor. Karanlık, şüphe dolu ve sorgulamaya iten olay örgüsüyle mutlaka okumanız gereken bir eser.

  Huckleberry Finn'in Maceraları - Mark Twain

  "Doğruyu yapmaya öğrenmeye çalışmamın boşa olduğunu anlamıştım; küçükken iyi terbiye almayan, yol yordam öğrenmeyen bir insan ne kadar çabalarsa boş."

  Bir çocuğun dilinden yazılan kitap, eğitimsiz ancak iyi kalpli Huck’u anlatır. Batıl inançlara çok düşkün olan Huck bir gün babasının yanından kaçar ve macera başlar. Yanında siyahi bir köle olan Jim ile bir yolculuğa çıkarlar. Amerikan edebiyatının başlıca eserlerinden olan Huckleberry Finn kütüphanenizde bir yeri hak ediyor.  


  Demir Ökçe - Jack London

  ''Bütün bu kitaplar bana ne öğretir bilir misiniz? Yasa başka şey, hak, adalet başka şey.''

  Demir Ökçe kitabı distopik edebiyatın ilk örneklerinden sayılabilir. Demir Ökçe kitabı aslında bir sistem eleştirisi kitabıdır.

  Kapitalizmin ve sosyalizmin toplum üzerindeki etkisini inceliyor kitap. Farklı hayatlar yaşamış evli bir çiftin bulunduğu hikaye 19 ve 20 yüzyıllarda geçiyor. 


  Oda Müziği - James Joyce

  "Rastladınız mı sevdiğime buralarda? Ah yazık! Yazık! Mayıs rüzgârlarına! Aşk kahreder insanı uzaklardayken aşk uzaklarda!"

  Dünya edebiyatında herkesin iyi tanıdığı yazarlardan olan James Joyce şair olarak da ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Kelimelerin büyülü dizilimlerine hayran olacaksınız. 


  Dört Oyun - Bernard Shaw

  "Tanrının parayı hiç sevmediği kesin. Onu kimlere verdiğine baksanıza."

  Tiyatro yazarlığında oldukça başarılı olan Bernard Shaw’ın 4 ayrı piyesi bir kitapta bir arayaa getirilmişlerdir. Bu oyunlar “Sezar ile Kleopatra”,” Pygmalion”, “Kırgınlar Evi”, “Jan Dark” eserleridir. Oyunlarda güldürü ögesini yerinde ve dozunda kullanan Shaw’ın bu eseri modern klasikler listesinde yerini almıştır. 


  Vahşetin Çağrısı - Jack London

  "O acımasız gösteriyi her seyredişinde aldığı ders hep aklına geliyordu: Sopa kimdeyse, kanun onun elindedir."

  Jack London köpeklere birer ruh ve karakter biçiyor. Bu köpekler üzerinden güç mücadelelerini ve çatışmaları anlatıyor. Her insanın içindeki vahşiye olabilecek en edebi şekilde sesleniyor. Başarılı dili, etkileyici kurgusuyla Vahşetin Çağrısı’nı okumalısınız.


  Duvarcı Ustası Don Gesuald - Giovanni Verga

  "Öyle zamanlar vardır ki, ihtiyacını gidermek için istediğin insanın karşısında yerin dibine geçersin!"

  Gerçekçilik akımının öncüsü yazar Verga’nın ülkemizde pek bilinmeyen kitabı Duvarcı Ustası Modern klasikler listelerinde çoktan yerini almış durumda. Kitap ilk önce bir dergide tefrika olarak yayınlanmış okuyucudan aldığı büyük ilgi ile birlikte kitap haline getirilmiştir.

  Kitabın ana kahramanı olan Gesualdo babasının kireç ocağında geçirdiği sefalet dolu çocukluğuna inat nasıl büyük bir servete sahip olduğunu konu alıyor. Kitap gerçekçilik ve romantizm algısı ile kaleme alınmış. 


  Ay'a Yolculuk -  Jules Verne

  "Bazı durum ve koşullarda korkunç bir düşman haline gelen zamanın yenebileceği bir engele takılıp kalmak ve düşmanın keyfini beklemek gerçekten zordu."

  Büyük bir tempo ve akıl almaz bir hayal gücü ile Jules Verne tarafından kaleme alınan Ay’a Yolculuk eseri ilk bilim kurgu türünde kaleme alınan kitaplardan biri.

  Yazarın bilimsel ve edebi dehasının bir örneği olması modern klasikler dizisi içinde yer almasını sağlamıştır. Kitabın kısa özetine göz atacak olursak; 1865 yılında Amerikan İç Savaşından çıkan bir kaç topçunun yapacak iş bulamadıklarından dolayı Bay Barbicane’nin önderliğinde Ay’a gidecek bir mermi yapmaya karar vermelerini konu almıştır. 


  Bir Kuzey Macerası - Jack London

  “Aklımızın alamayacağı bazı şeyler vardır. Adalet duygumuzu aşan şeyler."

  56 sayfalık bir kitaptan bir modern klasikler yaratmayı başarabilmiş büyük bir yazar Jack London.  Bir Kuzey Macerası Kurdun Oğlu derlemesinden bir parça aslında.

  Kitap; Kanada’nın yerli kabilelerinin yaşadığı adaya bir beyaz adamın yani Yankilerin gelmesi ile değişen kabile sistemi, değişen töreleri, zorbalık ve yeni ataları konu alıyor. Kabile reisi Nass’ın bitmeyen bir arayışının hikayesi aslında. Nass’ın düğün töreninde kaçırılan karısını arayış hikayesi de demek doğru olacaktır. 


  Usta ve Margarita - Mihail Bulgakov

  "Her şey acı bir sonla noktalanır: Kısa bir süre önce dünyayı yönettiğini sanan kişi, kendini tahtadan bir kutunun içinde kaskatı kesilmiş bulur."

  Mihail Bulgakov'un 12 yılda yazdığı eser yazarın ölümünden 26 yıl sonra yayınlanmıştır. Şeytanın Sovyetler'e yaptığı bir geziyi anlatan fantastik ögeler barındıran roman, toplumsal problemleri ve devlet politikalarını kendine özgü dili hicvediyor. Farklı tarzı ve karakterlerinin güçlülüğü ile 20 yy'ın en iyi kitaplarından biri olarak gösterilmektedir.

  Bir Safdilin Hatıra Defteri - Arkadi Averçenko

  "Bu şehir bizim gibi iyi huylu,yumuşak ve uysal aptalları eritip ortaya çıkan malzemeden demir gibi sağlam parçalar dökmeyi başardı."

  Averçenko Kırım’dan Kostantinapolis’e göçen bir yazardır. Bir Safdilin Hatıra Defteri kitabında ise İstanbul’dan Prag’a uzanan yolculuğun hikayelerini kaleme almış. İstanbul’un güzelliğinden ve tarihi hazinelerinden sıklıkla söz edilen kitapta göçmenlerin yaşadıkları zorluklara değinilmiş. Akıcı dili ve mizahi cümleleriyle bıkmadan okunabilecek bir eser.

Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri