Mucit Çocuklara Kitap Önerileri
17 Ocak
17 Ocak Benjamin Franklin’in doğum günü. Amerika’nın kurucularından biri olan Benjamin Franklin sadece bir siyasetçi değil, aynı zamanda keşifleriyle bilim dünyasına yön veren bir bilim insanı, ülkenin gelmiş geçmiş en önemli yayıncılarından biri, felsefeci ve yazardı. Bugün hâlâ Amerika’nın en saygı gören ikonlarından olan Benjamin Franklin ilk icadını henüz 11 yaşındayken gerçekleştirdi. Yüzmeyi çok seven Benjamin’in daha hızlı yüzmek için keşfettiği paletler gelecekteki bilimsel çalışmalarının ilk habercisiydi. Benjamin Franklin’in doğum günü olan 17 Ocak bu nedenle dünyanın her yerinde Mucit Çocuklar Günü olarak kutlanıyor. Genç mucitlerin başarılarını kutlamak, çocukları yaratıcı olmaya teşvik etmek amacıyla kutlanan bu özel günde biz de bilime meraklı miniklere özel bir öneri listesi yayınlamaya karar verdik. Önümüzde çocukların kitaplara daha fazla zaman ayırabilecekleri bir yarıyıl tatili varken siz de kitaplara göz atabilir, bu tatili çocuklarınız için daha değerli kılabilirsiniz. 

Kitap önerilerimize geçmeden önce Benjamin Franklin hakkında kısa bir bilgiyle başlayalım. 


Benjamin Franklin Hakkında 


“Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.“
Benjamin Franklin 

Çok yönlü kişiliği ile tarihe adını yazdıran Benjamin Franklin 1706 yılında kalabalık bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken okulu bırakıp abisinin matbaasında çırak olarak çalışmaya başlayan Benjamin Franklin yaşamı boyunca paratoner, bifokal gözlük camı, kilometre sayacı, temiz yanışlı soba gibi icatlarının yanı sıra toplumsal projeler de üreterek insanların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyordu. Sigorta sistemini kuran Franklin aynı zamanda bir üniversite, bir itfaiye, bir kütüphane kurdu. Basın ve ifade özgürlüğünün en büyük savunucularından biri olan Franklin Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin hazırlanmasında da önemli bir rol oynadı. Matematik ve haritacılık üzerine de çalışmalar yapan ve adını pek çok alanda önemli isimler arasına yazdıran Franklin tüm kimliklerin ötesinde bilgeliğe inanıyordu. Bugün hâlâ ABD’nin en büyük banknotunu olan 100 doların üzerinde resmi bulunan Benjamin Franklin 1790 yılında hayata gözlerini yumdu.

Bu çok yönlü bilim insanıyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Benjamin Franklin hakkında yazılmış olan eserleri inceleyebilirsiniz. 


Bilime Meraklı Çocuklara Kitap Önerileri 


Teknoloji - Eğlenceli Etkinlikler / Catherine Bruzzone 


Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan biri; STEM(science, technology, engineering,mathematics). Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konuları arasındaki ayrımı kaldırarak iç içe geçmiş bir eğitim anlayışını benimseyen STEM ile çocukların becerilerini keşfetmesi ve yaratıcı düşünme biçimiyle üretim yapması hedefleniyor. Biz de ilk çocukların STEM alanlarına derin bir tutku geliştirebilecekleri eğlenceli bir kitapla öneriler listemizi açmak istedik. Catherine Bruzzone tarafından yazılan “Teknoloji - Eğlenceli Etkinlikler” adlı kitap teknolojiyi çocuklar için daha anlaşılır bir hâle getirmeyi amaçlıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan serinin diğer kitapları “Bilim - Eğlenceli Etkinlikler” , “Matematik – Eğlenceli Etkinlikler” , “Mühendislik – Eğlenceli Etkinlikler” başta olmak üzere diğer eğlenceli etkinlikler kitaplarına da göz atmanızı öneririz. 


Dahiler Sınıfı Serisi 


Sırada, bilime meraklı olmayan çocukların bile ilgisini çekip onları heyecanlandıracak bir kitap önerimiz var. “Dahiler Sınıfı Serisi”, kendi yöntemleriyle, buluşlarıyla hatta kaderleriyle dünyayı değiştirmiş kadın ve erkeklerin büyüleyici hikayelerini konu alıyor. 9 yaş ve üstü çocukların rahatlıkla okuyabileceği bu seri ile çocuklar Nikola Tesla’dan Pablo Picossa’ya pek çok özel insanın hayranlık duyulacak yaşamlarına odaklanıyor. İlk olarak İtalya’da yayımlanan ve çok beğenilmesinin ardından pek çok dile çevrilen serinin her bir kitabında farklı bir yazarın imzası var. Seride tüm zamanların en büyük bilim insanı Einstein’dan akıl almaz buluşlara imza atan Nikola Tesla’ya , bilgisayarla dünyayı sonsuza kadar değiştiren Steve Jobs’tan ressam, müzisyen ve eşsiz bir mucit olan Leonardo Da Vinci’ye kadar pek çok önemli isme ve hikayesine yer veriliyor. Siz de çocuklarınız bu özel insanlarla tanışsın istiyorsanız Dahiler Sınıfı serisine mutlaka göz atmalısınız. 


Evrim - Dünya Üzerindeki Yaşamın Tam Hikayesi / Glenn Murphy 


Sümük Neden Yeşildir?” adlı kitabın yazarı Glenn Murphy bu kez minik okurların yaşamla ilgili aklındaki soruları yanıtlıyor. “Bencil gen nedir? Yaşamın krallıkları nelerdir? Neden araba büyüklüğünde böcekler yok?” gibi pek çok sorunun cevabının anlaşılır bir dille yer aldığı “Evrim” adlı kitap insana nasıl dönüştüğümüzü, böceklerin neden dünyaya hükmettiğini ve daha pek çok bilimsel gerçeği oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor. Çocukların sıkılmadan okuyacakları bu kitap, onları bilim konusunda daha meraklı olmaya teşvik etmesi açısından önemli. 


Benim Küçük Deneylerim - Su ve Işık / Melanie Perez 


Melanie Perez tarafından yazılan, ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık tarafından yayımlanan “Benim Küçük Deneylerim - Su ve Işık” su ve ışık dünyasını anlamak isteyen minik mucitleri bekliyor. Yağmur nasıl yağar, gökkuşağı nasıl oluşur gibi soruların cevaplarını deneylerle çocuklara öğretmeyi hedefleyen kitabın yanı sıra serideki diğer kitaplara da göz atabilirsiniz. “Yaşam ve Dünya” , “Nasıl Yaptılar?” , “Mekanik” , “Sürdürülebilir Dünya” gibi kitaplarla çocukları eğlenceli ve öğretici deneyler yapmaya teşvik edebilirsiniz. 


Minik Gezginler Süper Bilimci / Lisa Regan 


Lisa Regan tarafından yazılan “Minik Gezginler Süper Bilimci” bilim dünyasını keşfetmek isteyen çocuklar için komik çizimlerle dolu, eğlenceli bir kitap. Simon Abbot’ın renkli ve ayrıntılı çizimleriyle bilim dünyasında yeni şeyler öğrenilecek keyifli bir yolculuk için kitabı hemen listenize alabilirsiniz. 


İlk Kuantum Fiziği Kitabım / Sheddad Kaid, Salah Ferron

 
Yetişkinlere bile karmaşık görünen fizik konularını 10 yaş ve üstü çocukların kolaylıkla anlayabileceği bir dille anlatan “İlk Kuantum Fiziği Kitabım” neredeyse evrende olup biten her şeyi konu alıyor. Salah Ferron ve Sheddad Kaid tarafından yazılan kitap Newton’dan Marie Curie’ye ve hatta Schrödinger’in kedisine kadar bilim tarihinde yer edinmiş pek çok insana yer verirken çocukları atomlarla, olasılık dalgalarıyla, periyodik tabloyla, antimadde ve radyoaktiviteyle tanıştırıyor. 2019 yılında bilim temalı çocuk ve gençlik kitaplarına verilen SB&F Ödülü finalisti olan kitap bilimle tanışmak için harika bir başlangıç kitabı. 


Hızlı Öğrenelim: İcatlar - 30 Dahiyane Fikir / Mike Goldsmith 


Yeni fikirler geliştirmenin ilk adımlarından biri geçmişteki önemli icatların süreçlerini öğrenmek. Popüler bilim kitaplarıyla tanınan İngiliz yazar Mike Goldsmith’in kaleme aldığı “Hızlı Öğrenelim: İcatlar - 30 Dahiyane Fikir” adından da anlaşılacağı gibi dünya tarihinde önemli bir yer tutan icatlarla ilgili bilgiler içeriyor. İletişimden endüstriye, tıptan yolculuğa farklı başlıklarda 30 icadın anlatıldığı kitapta yaratıcı çocuklar için minik projelere de yer veriliyor. Dünyanın çehresini değiştiren icatları merak eden çocuklara verilebilecek güzel bir hediye. 

Yazarın bilim kitapları arasında ilgi çeken başka bir kitabı ise “Bilim Hakkında Öğrenmen Gereken Her Şey” Londra Bilim Müzesi tarafından hazırlanan kitap çocuklar için eşsiz bir bilim ansiklopedisi. Sekiz yaş ve üzerindeki çocukların rahatlıkla okuyabileceği kitapta şaşırtıcı gerçekler, bilgi kutucukları, öyküler, eğlendirici etkinlikler yer alıyor. Sayılar ve Şekiller, Doğa Olaylarını Anlamak, Madde Dünyası, Canlılar ve Uzay ana başlıklarının yer aldığı kitap çocukların oynayarak öğrenmesini sağlıyor. 


Peki Ama Neden? - Bilim ve Teknik / Giuliana Rotondi 


“Bilgisayarlara neden virüs bulaşır? Posta pullarının kenarları neden tırtıklıdır? Uçaklar arkalarında neden duman izi bırakır?” Çocukların hiç durmadan sordukları sorular öğrenme süreçleri için oldukça önemlidir. Giuliana Rotondi tarafından yazılan “Peki Ama Neden?” serisinin kitaplarından biri olan “Bilim ve Teknik” çocukların bilimle ilgili merak edecekleri soruları yanıtlıyor. 


Bilim ve Buluşlar / Ruth Thompson 


Sırada yine yaratıcı genç mucitler için yazılmış harika bir kitap var. Ruth Thompsın’ın yazdığı “Bilim ve Buluşlar” ile gençler öğrenmekle kalmıyor, kitabı kullanarak ilginç deneyler yapma fırsatı da buluyor. Minik mucitleri yaratıcı düşünmeye sevk eden, projeler üretmesi konusunda teşvik eden kitap öğrenmekle kalmayıp tasarlamaya başlamak isteyenler için ideal. 


Mucitin Bilim Kitabı / Kolektif


Alanında uzman bir ekip tarafından hazırlanan “Mucitin Bilim Kitabı” 48 - 60 ay arası çocukları hedefliyor. Kitap; çocukları araştırmaya, keşfetmeye, dünyaya farklı açıdan bakmaya ve üretmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Vücudum, canlılar, çevre, 4 element, dünya, gökyüzü ve uzay, enerji kaynakları gibi konuların işlendiği kitapta etkinlikler, testler, deneyler yer alıyor. 


Gezegenimiz Yerküre - İlk Bilim Kütüphanem / Nicholas Harris 


Çocuklar için yazdığı eğitici ve öğretici kitaplarla tanınan Nicholas Harris’in kaleme aldığı “Gezegenimiz Yerküre - İlk Bilim Kütüphanem” adından da anlaşılabileceği gibi çocuklara Dünya’yı anlatan bilgiler içeriyor. Bilime meraklı çocukların temel bilgileri edinmesini sağlamak amacıyla hazırlanan İlk Bilim Kütüphanem serisinde ayrıca “Yıldızlar ve Gezegenler” ve “Dinozorlar ve Tarih Öncesi” adlı kitaplar da yer alıyor. 

Kidega’da listemizde yer alan bu kitapların yanı sıra miniklerin hayal gücünü ve yaratıcılıklarını geliştirecek, onları bilim konusunda meraklandıracak yüzlerce kitap bulunuyor. Öncelikle kendini, çevresini, yaşadığı dünyayı, doğayı, hayvanları ve daha pek çok şeyi keşfetmeye meraklı çocuklar için hazırladığımız kitap önerilerine göz atmanızı öneririz. 

Daha fazla öneri için Çocuklar için Bilim kategorisini de inceleyebilirsiniz.


Kitaplara daha yakından bakın: