Oxford Sözlüğü ve 2020 Kelimeleri
3 Şubat
Her yıl gelenekselleşmiş bir girişime imza atan Oxford İngilizce Sözlüğü, “yılın kelimesi” olarak o yıl içinde gündemi fazlasıyla meşgul etmiş bir kelimeyi seçiyordu. Ancak Oxford İngilizce Sözlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2020’nin tek bir kelimeyle anlatılamayacağı gerekçe gösterilerek 16 kelime seçildiği belirtildi!

OED (Oxford İngilizce Sözlüğü) İngilizce’nin insanlara benzeyen şekilde hızlı bir biçimde geliştiğini, değiştiğini söyleyerek her döneme yeniden adapte olmasının gerektiğini belirtti. Nitekim sözlükbilimciler, 2020 yılının tek bir kelimeye indirgenemeyeceği konusunda hemfikir.

OED çatısı altında yer alan araştırmacılar internette haberlerdeki, bloglar ve diğer kaynaklardaki 11 milyarı aşkın kelimeyi araştırarak son 12 ayın dil eksenindeki sismik veri değişimleri ve yeni bir kelimenin ya da ifadenin üretimindeki ani artışlar çerçevesinde ortaya konulan bütün girişimleri analiz ederek bu sonuca vardı.

2020, dünya çapında eşi benzeri kolay görülmeyecek bir dönüşümün ilk emareleriyle karşılaştığımız bir yıl olarak bilhassa İngilizce konuşanlar için Koronavirüs (COVID-19) temelli yepyeni bir kolektif kelime haznesi gelişmesiyle neticelendi. Açıklamalarda, “koronavirüs” kelimesinin özellikle bilim insanları tarafından 60’lı yıllardan bu yana kullanılmasına rağmen “Covid-19” tabirinin 11 Şubat’ta ilk kez kullanıldığı belirtildi.

2020 Nisan ayı itibarıyla koronavirüs kelimesi İngilizce’nin en çok kullanılan kelimeler arasında yerini aldı. Mart ayından bu yana da “tecrit”, “sosyal mesafe”, “yeniden açılma” gibi salgın ile alakalı tabirlerin dilde hâkimiyeti üst düzeye çıktı.

ABD’de Haziran ayında başlayan protestolar çerçevesinde “Siyahilerin Hayatı Önemlidir” ifadesi dil kullanımında yerini güçlendirirken “iptal kültürü” kelime grubu da bu sıralarda yükselişe geçti.

Yeni kelimelerin yanı sıra, kullanım alanını genişleten kelimeler de raporda yerini aldı. “Pandemi” kelimesi, 2020 yılında yüzde 57 bin artışla ‘gözde’ kelimeler arasındaydı. İş hayatının değişimiyle birlikte “uzak” ve “uzaktan” kelimelerinin kullanımı Mart ayından sonra yüzde 300 artış gösterdi. “Sessiz” ve “sesi aç” gibi online iletişimin kaçınılmazı kelimelerde artış yüzde 500 oldu...

2020’nin 16 kelimelik listesi ise şu şekilde:

-Bushfire (Orman yangını)
-Impeachment (Azletme)
-Acquittal (Beraat)
-Coronavirus (Koronavirüs)
-Covid-19
-Lockdown (Tecrit)
-Social distance (Sosyal mesafe)
-Reopening (Yeniden açılma)
-Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir)
-Cancel Culture (İptal kültürü)
-BIPOC (siyahi, yerli, renkli insanlar)
-Mail-In (Posta yolu)
-Belarusian (Belarus)
-Moonshot
-Superspreader (Süper yayıcı)
-Net Zero (Net sıfır)

Bütün bu bilgiler ışığında, şimdi "Koronavirüs Hakkında Yazılmış Kitaplar" listemizi okuyabilirsiniz!

Kidega İçerik Ekibi
Alper Kaya