Özgür Ruhlu Herkesin Okuması Gereken Kitaplar
4 Mayıs
Özgürlük… Sadece sekiz harften oluşan bu kelime bize ne kadar güçlü duygular çağrıştırıyor değil mi? Hele ki sağlığımız için bazı şeyleri kısıtlamamız gereken bu salgın günlerinde daha da kıymetini anlıyoruz. Özgürce yolda yürümenin, arkadaşlarımız ile buluşmanın, kendini ifade edebilmenin… Bu durumda hangimiz özgür ruhlu olmadığını söyleyebilir ki? O zaman özgürlüğe dair derin anlamlar içeren kitapları okumaya ne dersin? Geçmişten günümüze kadar yaşanan özgürlük ve demokrasi mücadelelerini anlatan, özgürlüğe dair düşünceleriyle okuyucuyu etkileyen yazarların kitaplarıyla özgürlük kavramını, kendi özgürlüğünün derinlerindeki anlamı keşfet! Özgür ruhlu herkesin okuması gereken kitapları bu blog yazımızda derledik. Senin için derlediğimiz kişisel ve toplumsal özgürlüğe dair kitapları severek okuyacağına eminiz. Hadi özgürlüğün, bağımsız düşüncelerin, yansıması olan özgürlük ile ilgili kitaplara birlikte göz atalım! 1984 - George Orwell 


En çok okunan kitaplar arasında yer alan, George Orwell’ın “1984”ü başyapıt niteliğinde bir eser. George Orwell’ın ütopik olduğu kadar gerçekleri de yansıtan eseri düşünce özgürlüğü, hareket özgürlüğü, insanların temel özgürlüklerini kısıtlayan baskıcı bir düzen ve daha pek çok konu hakkında okuyucu düşünmeye teşvik ediyor. Kurgusu ile herkesi hayran bırakan bu eser, özgürlüğe dair derin mesajlarıyla herkesin mutlaka okunması gereken kitaplar arasında. 


Ben Malala - Malala Yusufzay, Christina Lamb 


2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Malala Yusufzay'ın otobiyografik eseri “Ben Malala” da özgürlüğe dair okunması gereken kitaplardan. Malala, eğitim özgürlüğü için mücadele eden cesur bir kız çocuğu. Bu kız çocuğu eserinde kendi özgürlük mücadelesinin hikayesini anlatıyor. “Ben Malala”, mutlaka okumanız gereken özgürlüğe dair kitaplardan biri. 


Fahrenheit 451 - Ray Bradbury 


Dünyanın en ünlü distopya eserlerinden biri olan “Fahrenheit 451” aynı zamanda en çok okunan bilim kurgu kitaplarından. Ray Bradbury’nin yarattığı distopyada, eserin kahramanı Guy Montag kitapları yakan bir itfaiyeci. Eser, Montag’ın yaptıklarını sorgulamasıyla değişen hayatını konu alıyor. Okuduğunda hüznü, korkuyu, şaşkınlığı ve daha pek çok birbirinden farklı duyguyu sana hissettirecek bu kitap aynı zamanda var olan düzen içinde ne kadar bağımsız düşünüldüğünü de sorgulatıyor. Eğer hala okumadıysan “Fahrenheit 451” mutlaka okunması gereken bir kitap. 


Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood 


Margaret Atwood’un ödüllü ve çok satan “Damızlık Kızın Öyküsü” romanı da “Fahrenheit 451” gibi etkileyici bir distopya. Bu karanlık distopya, feminist distopya olarak da tanımlanabilir. Bu eser özgürlüklerin kısıtlandığı yeni bir ülke oluşumunu konu alıyor. En çok özgürlüğü kısıtlananlar ise kadınlar… Karakterlerinin derinliği ve muhteşem kurgusuyla özgürlük ile ilgili kitaplar arasında yer alan bu eseri okumaya başladığında elinden bırakamayacaksın. ”Damızlık Kızın Öyküsü”, diziye de uyarlanarak büyük bir seyirci kitlesinin de beğenisini kazandı. 


12 Yıllık Esaret - Solomon Northup 


“12 Yıllık Esaret” özgürlük üzerine yazılmış otobiyografik bir roman. Eser, New York’ta doğup büyüyen bir adamın özgürlüğünün elinden alınışını anlatıyor. Gerçek bir özgürlük romanı olan bu kitap 2013 yılında beyaz perdeye de uyarlandı. “12 Years a Slave” adıyla sinemaya aktarılan, Oscar, Altın Küre ve Bafta ödüllerine layık görülen filmin fragmanını da izlemelisin. Özgürlük ile ilgili kitaplar arasından mutlaka okunması gereken bu romana da göz atmayı unutma. 


Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf


Özgürlük ile ilgili kitaplarda, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Virginia Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda”sına değinmesek olmazdı. Yazar ironik bir şekilde kendine ait bir odanın özgürleştiriciliği üzerinde duruyor. Eşitlik ve özgürlük kavramlarına ilişkin bu harika eseriyle Woolf, kadınların temel hak ve özgürlüklerini eline almasını vurguluyor. Virginia Woolf , bundan kaç zaman önce kadınların dünyasına dair yaptığı gözlemler, tespitleriyle bugünlere de ışık tutuyor. Başta kadınlar olmak üzere tüm herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. 


Germinal - Emile Zola 


Natüralist akımının önemli temsilcilerinden Emile Zola, “Germinal” eserinde gerçekçi bir şekilde maden işçilerinin hayatını, yaptıkları grevi konu alıyor. Zola, “Germinal” eseriyle okura ne kadar özgür, ne kadar eşit olduğumuzu sorgulatıyor. Ayrımcılığın kendini gösterdiği düzeni ise tüm hatlarıyla ortaya koyuyor. Özgürlüğe dair kitaplar arasında yer alan bu eseri mutlaka okumalısın. 


Fransız Suiti - Irene Nemirovsky 


Özgürlüğe dair kaleme alınmış bir diğer eser de Irene Nemirovsky’nin “Fransız Suiti”. Eser, insanların kendi kontrolleri dışında acımasız bir savaşın ortasına atılmasını konu alıyor. Bu savaşta özgürlüğünü kaybeden insanların hayatta kalma mücadelesine yer veriyor. Irene Nemirovsky ifade özgürlüğünü öyle dokunaklı ve anlamlı bir şekilde eserine yansıtmış ki eserden etkilenmemek mümkün değil. Sen de mutlaka “Fransız Suiti”ni okuma listene almalısın. 


Anne Frank’ın Hatıra Defteri - Anne Frank 


Nazi dönemine ışık tutan “Anne Frank’ın Hatıra Defteri”, bir çatı katında sessizce yaşamak zorunda kalan Anne Frank ve ailesinin 2 yıllık acı dolu hayatını konu alıyor. Savaşın olduğu yerdeki yıkımı, acıyı, insanda bıraktığı izleri anı defterinde tutuyor Anne Frank. Defter açıldığındaysa tüm insanlığı etkiliyor. Özgürlüğü sayfa aralarında taşıyan bu anı kitabını herkes mutlaka okumalı. Eğer sen de okumadıysan kesinlikle okuma listene eklemelisin. 


Özgürlük - Jonathan Franzen 


Jonathan Franzen toplumsal özgürlükten çok kişinin kendi içindeki bireysel özgürlüğüne odaklanıyor. Kişinin özgür bir birey olma çabasını kelimelere döküyor. Yazarın olayların her parçasını birbiriyle tamamlamasıyla, kendi ayakları üstünde durmaya çalışan roman kahramanının bu süreçte yaşadıklarını anlattığı bu kitabı merakla okuyacağına eminiz. Kim bilir belki de “Özgürlük”te sen de kendinden bir parça bulacaksın. 


Gece - Elie Wiesel 


Nobel Barış Ödüllü yazar Elie Wiesel, “Gece” adlı eserinde bir toplama kampını konu alıyor. Aslında eser Elie Wiesel ve ailesinin Auschwitz ve Buchenwald toplama kamplarında kaldığı dönemi anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Kitabı okurken yazarın kelimelere döktüklerinin sadece bir kurgudan ibaret olmasını dileyeceğin kadar gerçek bir öykü. Yapılan zulmün, insanların çektikleri acının, yaşanan korkunun hikayesi… Bu hikaye ile insanların özgürlüğüne dair düşüncelere dalıp gideceksin. Tüm insanlığın okuması gereken bu romanı listene eklemeyi unutma. 


Huckleberry Finn'in Maceraları - Mark Twain 


Mark Twain’in en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilen “Huckleberry Finn'in Maceraları”, bir çocuğun siyahi bir köleyle geçen maceralarını konu alıyor. “Huckleberry Finn'in Maceraları”nda kölelikle özgürlüğün çatışmasına, sınıfsal oluşumlara tanık oluyorsun. Eser, hem kendi içinde hem de düzenin için özgür olmak ne demek bir kez daha düşündürüyor. Kurgusu ve olayları anlatış biçimiyle de bir çırpıda okuyabileceğin bu eseri beğeneceğine eminiz. 


Açlık Oyunları 1 - Suzanne Collins 


Kazananın kendini kurtaracağı zenginliğe erişeceği, kaybedenin ise ölümle yüzleşeceği bir oyun… Suzanne Collins’in yazdığı “Açlık Oyunları” serisi okuyucuya fantastik, macera dolu bir serüven sunuyor. Collins bu fantastik dünyada özgürlük temasını da işliyor. İsteyerek ya da istemeyerek nasıl düzenin bir parçası olunduğunu gözler önüne seren bu kitabı mutlaka okumalısın. Serinin diğer kitapları olan “Açlık Oyunları 2 - Ateşi Yakalamak” ve “Açlık Oyunları 3 - Alaycı Kuş” kitaplarını da inceleyebilirsin. Ayrıca, başrolünde güzel ve başarılı oyuncu Jennifer Lawrance’ın yer aldığı “The Hunger Games” adıyla beyaz perdeye uyarlanan eserin film fragmanını da izlemeni öneririz. 


Tiranlık Üzerine - Timothy Snyder 


Yale Üniversitesi Tarih Profesörü Timothy Snyder’ın kaleme aldığı “Tiranlık Üzerine” eseri siyaset ve politikaya dair yazılmış bir kitap. Tiranlık hukuk ve anayasa kurallarından bağımsız bir yönetim şekli diyebiliriz. Yazar bu eserini parçalanan toplumlar, düşen demokrasiler, kaybolan etik değerler ve tüm bunlarla mücadele eden insanların yaşadığı koşullardan yola çıkarak kaleme alışıyla pek çok tartışmaya da konu oluyor. Ele aldığı tüm konulara ise tarihsel bir perspektiften bakıyor ve baktığı açıdan da insan hakları, demokrasi ve özgürlüğün korunmasına dikkat çekiyor. Avrupa’nın tarihine doğru kısa bir yolculuğa çıkacağın bu kitabı mutlaka okumalısın. 


Boynunun Etrafındaki Şey - Chimamanda Ngozi Adichie 


“Boynunun Etrafındaki Şey”, Chimamanda Ngozi Adichie’nin öykülerini derlediği bir eser. Yazarın kaleme aldığı özgürlük öyküleri Amerika ve Nijerya’da geçiyor. Yazar, ifade özgürlüğüne, insanların inançlarına ve seçimlerine dair gözlemlerini okuyucuya sunuyor. Genç göçmenlerin kahramanı olduğu bu hikayeleri mutlaka okumalısın. İnsanlar yıllar boyunca özgürlükleri için mücadele etti ve etmeye de devam ediyor. Biz de bu mücadeleleri konu alan, özgürlüğe dair farklı bakış açılarını, farklı hayat hikayelerini, düşünceleri, olayları içeren özgürlük ile ilgili kitapları senin için bu blog yazımızda paylaştık. Bu kitapları özgür ruhlu herkes mutlaka okumalı! Herkes de özgür ruhuna kavuşmalı… Özgürlüğün hep var olması dileğiyle, keyifli okumalar :)

Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan
Kitaplara daha yakından bakın: