Popüler Bilim Kitaplarına Meraklı Olanların Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap
2 ay önce


Türlerin Kökeni – Charles Darwin 

İlk olarak 1859’da Londra’da yayımlanan Türlerin Kökeni bilim ve kültür tarihini değiştiren kitapların öncüsü kabul ediliyor. Charles Darwin'in 20 yıllık bir araştırma sonunda evrimsel biyolojinin temellerini attığı kitap sadece biyoloji bilimlerinin değil, edebiyattan felsefeye geniş bir yelpazede insanlık kültürüne yeni bir bakış açısı kazandırdı. Doğal seleksiyonu ve türlerin ortak bir atadan geldiğini savunan Darwin’in başyapıtı mutlaka okunması gereken eserler arasında. Elbette Türlerin Kökeni’nden sonra insanın evrimi kuramını konu edinen ikinci kapsamlı eseri İnsanın Türeyişi’ni de okuma listenize eklemenizi öneririz.


Uzay ve Evren Seti - Stephen Hawking

Elbette ki böyle bir liste yapıp Stephen Hawking’e yer vermemek olmazdı. Yazarın yazdığı eserler arasından popüler bilim meraklılarının mutlaka okuması gereken tek bir kitap önermek oldukça güç olduğundan, biz de bir set önermek istedik. Bu eşsiz setin içinde; bilimsel yazın alanında bir başyapıt kabul edilen ve onlarca dile çevrilerek tüm dünyanın okuduğu Zamanın Kısa Tarihi, kendisi gibi fizikçi olan Roger Penrose ile kütleçekimin ve kozmolojinin doğası üzerine yaptıkları tartışmaları konu alan Zaman ve Uzayın Doğası, kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla anlattığı Kara Delikler, Hawking’in 1976 ile 1992 yılları arasında yazdığı yazıların yer aldığı Kara Delikler ve Bebek Evrenler ve insanlığın en büyük sorularına cevap aradığı Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar adlı kitaplar yer alıyor.


 

Ataların Hikâyesi - Richard DawkinsDünya çapında bir bestseller olan olan Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Tanrı Yanılgısı adlı kitaplarıyla ülkemizde de en çok okunan bilim insanı unvanını sahip Richard Dawkins, Ataların Hikâyesi adlı kitabında yaşamın 4 milyar yıla yayılan evrimini anlatıyor. Yazım tarzı ile Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış Dawkins’in kitabı evrim üzerine bugüne dek yazılmış en anlaşılır, en sürükleyici kitap olarak tanımlanıyor. 


Gen - Siddhartha Mukherjee 

Kanseri konu alan kitabı Tüm Hastalıkların Şahı’yla Pulitzer kazanan bilim insanı Siddhartha Mukherjee bir doktor, araştırmacı, biyolog, onkoloji ve genetik uzmanı olmasının ötesinde yazarlığını da kanıtlamış isimlerden biri. Mukherjee, yakın zamanda çıkardığı yeni kitabı Gen’de ise bu kez adından da anlaşılacağı gibi insanoğlunu inşa eden, onu tanımlayan kaynak koda odaklanıyor. Yazarın kendi ailesindeki şizofreni geçmişinden yola çıkarak başladığı kitap genetiğin sadece bir laboratuvar bilimi değil, geleceğimizin kaçınılmaz bir parçası olduğunu anlatıyor. Önceki kitabını okuyanlar yazarın üslubunu bilse de yeni keşfedecekler için yazarın oldukça akıcı bir dili olduğunu söylemekte yarar var.


Kara Delik Blues ve Dış Uzaydan Diğer Şarkılar – Janna Levin 

Bilim insanı vücuduna hapsolmuş yazarlardan biri olan Janna Levin, Kara Delik Blues ve Dış Uzaydan Diğer Şarkılar adlı kitabında okuyucusunu uzun yıllara dayanan bilimsel bir deneye tanıklık etmeye davet ediyor. Albert Einstein’ın 1916 yılında ortaya koyduğu genel görelilik ve bir sonucu olan kütleçekim dalgaları teorisini deneysel olarak kanıtlamak bir asırdır bilim insanlarının en büyük amaçlarından biriydi. 2017 yılında nihayet kütleçekim dalgalarından beklenen ses duyuldu ve projeyi yürüten Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne’a Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı. Kendisi de ekibin bir parçası olan Levin kitabında bilim dünyasının merakla takip ettiği projeyi herkesin okuyabileceği bir dille anlatıyor.


Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi (Genlerimizin Hikayesi) - Adam Rutherford 

Pek çok kaynağın “genetik bilimini ve geçmişini daha önce böyle okumadınız” ifadesiyle tanıttığı kitap son yıllarda çıkan bilim kitapları arasından sıyrılmakla kalmadı, aynı zamanda yazarının da gen bilimi konusunda bir deha olarak tanımlanmasını sağladı. İnsanoğlunun hikâyesini genlerinden ağzından tekrar anlatan kitabı okurken hiç bir saniyeyi boşa geçirmediğinizi hissedeceksiniz.


Kozmos – Carl Sagan 

Tüm hayatını bilim çalışmalarıyla geçirerek okuyucuların bir solukta okuyacakları eserlere imza atan Carl Sagan popüler bilim kitabı Kozmos’ta astronomi, astrobiyoloji ve astrofizik konularını her okuyucunun kolaylıkla anlayabileceği bir dille anlatıyor.


Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond 

Dünya üzerinde yaşayan bütün insanların 13.000 yıllık tarihini konu alan Tüfek, Mikrop ve Çelik farklı kıtalardaki farklı toplumların farklı gelişmelerini ikna edici ve bilimsel bir şekilde anlatan bir başyapıt. İnsanlık tarihinin gelişimini merak edenlerin mutlaka okuması gereken bu kitap, insanoğlunun teknolojiyi nasıl ve neden geliştirdiği, mikropların ve onlara bağlı olan hastalıkların nasıl geliştiği gibi pek çok farklı konuya odaklanıyor.


İlk Üç Dakika - Steven Weinberg 

Nobel ödüllü ünlü fizikçi Steven Weinberg'in kaleme aldığı İlk Üç Dakika yazılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hâlâ güncelliğini koruyan eserler arasında. 1976 yılında kitap yazıldığında ortaya çıkan evrenin 14 milyar yıllık öyküsüyle ilgili ana kuram, Büyük Patlama Kuramına odaklanan eser bugün hâlâ cevapları bulunamamış soruları da ele alıyor. Kitabın sonraki yıllarda yapılan yeni basımı ülkemizin biri astrofizik-kozmoloji ve diğeri kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeninin notlarını ve 2013'e kadarki deneysel verileri de içeriyor.


Beyin - David Eagleman

Nörobilimi geniş kitlelerle buluşturduğu Incognito ile dünyayı sarsan ünlü nörobilimci David Eagleman Beyin adlı kitabında okuyucuyu yine soluksuz bir yolculuğa davet ediyor. “Gerçek nedir? “Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?” gibi pek çok soruya odaklanan kitap beynin yaşananlarla birlikte nasıl şekillendiğinin ve yaşamın nasıl beyin tarafından şekillendirildiğinin hikâyesini okuyucuya sürükleyici bir dille anlatıyor.


Kitaplara daha yakından bakın: