Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitabında Tavsiye Ettiği 25 Kitap
  24.05.2019

  Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi, 7’den 70’e herkes tarafından sevilen yaşayan tarih kütüphanemiz Prof. Dr. İlber Ortaylı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitabında altın niteliğinde 25 kitap tavsiyesinde bulunmuştur. İlber Ortaylı özellikle genç nesil tarafından fikirlerine oldukça önem verilen değerli akademisyenlerden biridir. Prof. Dr. Halil İnalcık’ın öğrencisi olması, katıldığı program ve söyleşilerde esprili yanı ile Türkiye’de çok sevilen değerli hocalarımızdan biri. Kitap kurtları ve tarihe meraklı olanlar için “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitabında tavsiye ettiği 25 kitabı sizler için listeledik.

  Osmanlı İmparatorluğu - Halil İnalcık


  Hocaların Hocası Merhum Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından kaleme alınan Osmanlı İmparatorluğu isimli eseri İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği kitaplar listesinde yer alıyor. Kitabında Osmanlı toplumu ve ekonomisi üzerinde arşiv çalışmalarını kaleme aldığı bu büyük eser Türkiye Tarihine sağladığı büyük katkılar ile oldukça önemlidir.

  Doğu - Batı Divanı - Johann Wolfgang von Goethe


  Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından olan Goethe doğu kültüründeki tasavvuf ve İslam inancını ele alarak divan edebiyatı tarzında şiirlerinin yer aldığı büyük eserlerden biridir. Kitap, Batı’da çok değer görmese de Doğu’da oldukça önemlidir. Goethe doğuyu hiç görmemiş olsa da gezginlerden ve âlimlerden dinlemiş Tasavvuf üzerine eserler okuyarak bu kitabını kaleme almıştır.

  Hafız Divanı - Hafız-ı Şirazi


  İlahi ve beşeri aşkın kitabı olan Hafız Divanı dilinin ağır olmasına rağmen başucu kitaplarından olabilecek bir eser. Divan şiirinin en önemli isimlerinden olan Hafız-ı Şirazi’nin Hafız Divanı isimli eseri İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği kitaplar listesinde en önemli eserlerden biridir.

  Divan - Fuzuli


  Fuzuli Arapça, Farsça ve Türkçe dillerine şiir yazacak kadar hâkim olan şairlerden biridir. Divan isimli en bilinen ve sevilen eserinde Fuzuli’nin en iyi kasideleri ve rubaileri bulunmaktadır. Büyük bir derlemeyle ve ince elenerek basılmış bu kitap büyük şairin sadece divan edebiyatının değil, lirik şiirin en önemli temsilcilerinden olduğunu ispatlar niteliktedir.

  İnce Memed Seti (4 Kitap Takım) - Yaşar Kemal


  Büyük yazar Yaşar Kemal tarafından 1955- 1987 yılları arasında yazdığı toplamda 4 ciltten oluşan Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Çukurova’da geçmekte olan olaylardan oluşur. Yaşar Kemal’in en ünlü romanı olan İnce Memed birçok dile çevrilmiştir. Köylerdeki ağalık sistemi, yaşam mücadelesi, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsünü bize sunmaktadır.

  Timurlenk - Beatrice Forbes Manz


  Forbes Manz’ın uzun süreli araştırmaları sonucu ortaya çıkmış bir eserdir. Kitapta Timurlenk’in biyografisi ve katıldığı savaşlar konu edilmemiştir. Timurlenk iktidara geldikten sonra devlet yönetimi, siyasi durumu Çağatay Ulusundaki konfederasyonu gibi politik konular işlenmiştir. Timur’un hükümdarlık başarısı ve nedenleri işlenmiştir. Türk tarihi açısından önemli kitaplardan biridir.

  İslam Uygarlıkları Tarihi Cilt - Corci Zeydan


  Corci Zeydan Lübnanlı Ortodoks bir ailede dünyaya gelen 19. Yüzyılda en önemli İslam tarihi araştırmacılarından biriydi. Farklı dillere çevrilen bu eser günümüzde Oxford Üniversitesi ve ülkemizdeki birçok üniversitede İslam Tarihi dalında ders kitabı olarak okutulmaktadır.

  Tarih Notları: Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları - Bernard Lewis


  Samimi bir tarihçi olarak anılan Bernard Lewis’in Ortadoğu tarihini oldukça yalın ve sade bir dille kaleme aldığı eseridir. I. ve II. Dünya savaşları, Ortadoğu ve Batı’nın arasındaki büyük uçurumlar, akademik kültürü, devlet ileri gelenleri gibi birçok konuya değinilmiştir. Politika, tarih ve diplomasinin harmanlanması ile ortaya çıkmış değerli eserlerden biri Tarih Notları, İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği kitap listesinde yer almaktadır.

  Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) - Lev Nikolayeviç Tolstoy


  Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden olan ve klasik kitaplar arasında yer alan Tolstoy’un en ünlü eseri Savaş ve Barış, İlber Hocanın önerdiği eserlerden biri. Tolstoy bu eserinde savaşların yarattığı kaosu, savaşların mantıksızlığı, savaş hakkında tüm düşüncelerini ortaya sermektedir.

  Kral Lear - William Shakespeare


  İngiliz oyun yazarı Shakespeare tarafından 1605 yılında yazıldığı tahmin edilen ünlü trajedilerinden biridir. Shakespeare bu oyununda bahsettiği Kral Lear 12.yy’da Geoffrey’in bir kitabında yer alan halk hikayesinden uyarlandığı düşünülmektedir.

  Yüzbaşının Kızı - Aleksandr Sergeyeviç Puşkin


  Yüzbaşının Kızı, Puşkin tarafından 1833-1836 yılları arasında kaleme aldığı büyük eserlerinden biridir. 18. yüzyılda Kazak köyü isyanı olarak anılan Yemelyan Pugaçov Ayaklanması sırasında Rus bir subay ile bu subayın görev yaptığı kalenin komutanının kızı arasında geçen duygusal konular işlenmiştir. Aynı zamanda en iyi aşk kitapları arasında da yer almaktadır.

  Vanya Dayı - Anton Pavloviç Çehov


  Çehov tarafından 1889 yılında Orman Cini isimli oyununun daha sonra Vanya Dayı isimli kitabına işlemiş halidir. Bu eserde var olan bir çiftlikte yaşayan her birinin kendi mutsuzluğuna gömülmüş karakterlerden oluşan yazarın en iyi bilinen eserleridir. Vanya Dayı kayıp zamana, gerçekleşmeyen hayallere, imkansız aşklara adanmış kitabıdır.

  Madam Bovary - Gustave Flaubert


  Flaubert tarafından 19. yüzyılda 5 yılda tamamlanan dünya klasikleri arasına girmeyi başaran büyük eserlerden biridir. Eser, edebiyat eleştirmenleri tarafından realist romanın öncüsü olarak kabul edilmiş ve yeniliği getirmiştir.

  Savaş Günlükleri 1939-1943 - Kont Galeazzo Ciano


  Savaş Günlükleri eseri II. Dünya Savaşı’nın diplomatik olaylarına ışık tutabilecek nitelikte büyük eserlerden biridir. Musolli’nin damadı Kont Galeazzo Ciano dönemindeki günlüklerde delil sayılabilecek gerçeklerin işlendiği referans niteliğinde bir kitaptır.

  Semerkant - Amin Maalouf


  Amin Maalouf tarafından kaleme alına Semerkant kitabı Ömer Hayyam’ın Semerkant’a gelmesi ve Rubaiyat’ının oluşmasını konu alınıyor. Tarihin en önemli isimleri Ömer Hayyam, Nizamülmülk, Hasan Sabbah gibi tarihi isimlerin de yer aldığı eşsiz bir tarihi romandır.

  Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar


  İhsan Oktay Anar’ın 1995 yılında yayımlanmış ilk eseri Puslu Kıtalar Atlası. Kitabın dili eski bir Türkçe ile yazılmış olsa da su gibi akıp giden sayfalarda kitabın diline çok çabuk alışıyorsunuz. Bir korsanla başlayan hikâye İstanbul’un her köşesine okuyucuyu sürükleyen heyecanını ve merakını yitirmeden okunacak eserlerden biri.

  Milli Mücadele Başlarken - M. Tayyib Gökbilgin


  Cumhuriyet döneminin en büyük tarihçilerinden olan M. Tayyib Gökbilgin’in Mondros Mütarekesinden TBMM’nin açılışına kadar Türkiye’de cereyan eden olayları kaleme aldığı kitabıdır. Milli Mücadele Başlarken kitabı aynı zamanda Türkiye halkının sosyolojik açıdan en iyi tahlillerine de yer verilmiştir.

  Suyu Arayan Adam - Şevket Süreyya Aydemir


  Şevket Süreyya Aydemir’in otobiyografik kitabı Suyu Arayan Adam eseridir. Osmanlı Hükümdarlığı’nın son dönemleri ve Cumhuriyet’in ilk dönemleri arasında kalan bir adamın macera dolu hikayesidir. 31 bölümden oluşan kitap, Aydemir’in edebi kişiliğini muazzam şekilde ortaya koyduğu ve İlber Ortaylı tarafından da önerilen kitaplardan biridir.

  Yeniçeriler - Reşad Ekrem Koçu


  Reşad Ekrem Koçu tarafından yazılmış olan Yeniçeriler isimli eseri kişisel düşüncelerden uzak tamamen gerçek bilgilerden harmanlanmış tarih kitaplarından biridir. Eserinde anlattığı her olaya kaynak göstererek gerçeklikten uzaklaşmadan bir kitap oluşturmuş. Kitaplıklarda yer alması gereken müstesna tarih kitaplarından biridir.

  Yavuz Sultan Selim - Feridun M. Emecen


  Tüm dünyanın konuştuğu Büyük Sultan Yavuz Sultan Selim’e dair kaynaklara dayanarak oluşturulmuş mükemmel bir tarih kitabı. Feridun Emecen tarafından kaleme alınmış bu eser günümüzde Yavuz Sultan Selim hakkında merak edilen tüm soruların bulunabileceği büyük eserlerden biridir.

  Devlet-i Aliyye - Halil İnalcık


  Osmanlı tarihi araştırmacılarından olan merhum Halil İnalcık hocanın yarım asırlık çalışmalarının ilk cildi olan Devlet-i Aliyye eseri Osmanlı tarihi meraklılarının severek okuyacağı büyük eserlerden biri. Osmanlı dönemini klasik olarak ele almayan Halil İnalcık birçok alandaki analizlerini bu eserinde okuyuculara sunmuştur.

  Sultan Alp Arslan: Fethin Babası - Cihan Piyadeoğlu


  Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu tarafından kolay anlaşılabilir bir cümle yapısı ile kaleme aldığı Sultan Alparslan en iyi tarih kitapları arasında yer alıyor. Doğumu ile uğur getirdiğine inanılan Sultan Alparslan’ın 42 yıllık yaşamında 9 yıllık sultanlık dönemi konu alınmıştır. Asırlar boyunca süren ve sürmeye devam edecek olan Sultan Alparslan’ın hayatına konuk olacağınız muazzam bir eser.

  Büstan - Sadi-i Şirazi


  1257’de tamamlanmış olan Büstan, Naci Tokmak’ın çevirisi ile ilk olarak 1988 yılında yayımlanmış Sadi-i Şirazi’nin Gülistan isimli eserinden sonra en bilinen kitabıdır. Farsça ve Türkçe olarak iki dilde hazırlanmış ölümsüz bir eserdir.

  Karamazov Kardeşler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski


  Karamazov Kardeşler, Dostoyevski’nin ölmeden önce tamamladığı en büyük eserlerinden biridir. Dünya klasikleri arasında da yer alan bu büyük eser Tolstoy’un evini terk ederken yanına aldığı tek kitaptır. Dostoyevski’nin kendi yaşamı ile paralellik bulunduran kitabı cinayet, aile dramı ve büyük felsefi bir metin olarak nitelendirilen önemli eserlerden biridir.

  Kambur - Şule Gürbüz


  Şule Gürbüz’ün en sevilen kitabı olan Kambur içimizdeki sorunların büyük bir kambur gibi gün yüzüne çıkmasının romanıdır. Bir kamburun hayatında yer alan birçok metaforu konu alan Kambur, Şule Gürbüz’ün 18 yaşında kaleme aldığı kitabıdır.

  “Cahillik hiç ayıplanacak bir şey değildir hatta cahil tutarlıdır kendi içinde. Kötü olan yarı cahillerdir.”

  İlber Ortaylı


Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri