Psikoterapi Meraklıları İçin Okuma Rehberi
2 Eylül

Değerli Kidega blog okuyucuları için hazırlanmış özel bir listemiz var. Psikoterapiye ilgi duyanlar için bir rehber niteliğindeki bu blog Psikolojik Danışman Fatih Pulat tarafından hazırlandı. Keyifli okumalar dileriz.


1. Bütüncül Psikoterapi - Tahir Özakkaş


Kitap hem tüm kuramları güzel bir biçimde entegre etmesi hem de yalın anlatımıyla çok faydalı bir eser. Ama kitabı bana göre asıl değerli kılan bize ve kültürümüze uzak görünen kuramların kültürel kodlarımızla birleştirilerek Tahir hoca tarafından bizlere sunulması. İçinde bolca örnek bulabileceğiniz bu kitap başlangıç için ideal bir eser.


2. Zihnin Kendini Koruma Yolları:101 Savunma - Jerome Blackman   


Kitapta 101 adet savunma mekanizması açıklanmaktadır. Savunma mekanizmalarını bilmek terapi sürecinde kilit bir öneme sahiptir. Bu yüzden tüm savunma mekanizmalarının elinizin altında olması sizler için oldukça güzel bir kaynak olacaktır. Kitabın tek dezavantajı ise kitabın çevirisinin akıcı olmaması. Bu kitabı almanıza engel mi? Bence değil.


3. Terapinin Dili - Paul Wachtel 


Hocaların hocası diye lanse edilen Paul Wachtel'in adı, kendi adıma onun kitabını almam için yeterli. Sizin için yeterli değilse kitaptan şu alıntıyı okumanız fikrinizin değişmesine yardımcı olabilir: "Sözcükler, terapistlerin iş aletleridir." Tek kelimeyle harika bir kitaptı.


4. Bağışlanan Terapi - Irwin D. Yalom


Bir terapistin hangi becerilere sahip olması, terapi esnasında danışandan gelen mesajlar hakkında nasıl uyanık olması gerektiğini örneklerle belirtmesi ve tüm bunları sade, anlaşılır bir dille aktarması kitabı okumak için yeterli bir sebep.


5. Gelişimsel Nörobiyoloji ve Bağlanma Kuramı - Allan N. Schore 


Allan Schore'un ülkemizde basılmış 4 kitabı bulunmaktadır, fakat nörobiyolojiye yeni başlayanlar için biraz ağır kalacaktır. Allan Schore'un önermiş olduğum bu kitabı ülkemizde yapmış olduğu atölye çalışmasının deşifre edilmiş halidir. Allan Schore'un önemi için Apa'nın son çıkan kitabı Psikoterapi Sanatının Bilimi ile ilgili yapmış olduğu şu yorum yeterli olacaktır: “Too Much.” Adamlar bize bile çok fazla demişler bu kitap için. Kesinlikle incelenmeli.


6. Buluttaki Yüzler - George E. Atwood - Robert D. Stolorow 


Özneliklerarası kurama giriş için harika bir başlangıç kitabı. Dört büyük kuramcının (Freud, Jung, Rank ve Reich) hayat hikâyeleri ile oluşturdukları kuramların ne derece iç içe olduğunu bizlere gösteren kitapta özellikle Freud'un annesini temize çıkarmak için kuramını nasıl manipüle ettiğini göreceksiniz.


7. Psikanalitik Tanı - Nancy McWilliams 


Kişilik bozukluklarını betimleyen harika bir kitap, elinizin altında bulunması ve her zaman kaynak kitap olarak kurcalanacak değerli bir eser.


8. İnsanı Anlamanın Tarihi - Fatih Pulat - Mehmet Emin Sarıkaya


Yukarıdaki önerileri okuyacak ve inceleyecek zamanınız yoksa, kitap okumayı çok sevmiyor ya da odaklanamıyorsanız tüm bu kişileri ve eserlerini kapsayan aynı zamanda daha fazlasını sizlere sunan bu kitabı bir kısa yol şifresi gibi kullanabilirsiniz. 16 kuramcının tekniklerini, bakış açılarını ve alametifarikalarını size sunan bu eser oldukça işinize yarayacaktır.


Ek Okuma Önerileri


1. Etki Terapisi - Ed Jacops


Seanslarda kullanabileceğiniz pratik teknikleri içeren çözüm odaklı, okuması kolay bir eser.

2. Çözüm Bende Saklı - Olcay Güner


Etki terapisine yöntem ve içerik olarak benzeyen bir eser. Kısa süreli çözüm odaklı bu kitaptan oldukça fazla istifade edeceksinizdir.

3. Sanat Terapisiyle İyileşmek - Lucia Capacchione


Kitapta yazar sol el ile yazı yazdırarak ve resim yaptırarak (solak olanlar için sağ el), kontrollü gerilemeyi yaşatarak problemin temeline inmede alternatif bir yol sunuyor. Hem velilerle görüşmelerinizde hem de öğrencilerle görüşmelerinizde faydalı olacağını düşündüğüm bir kitap.

4. Şema Terapi - Jeffret Young   


Yeni bir ekolün en kıymetli kitabıdır. Kuramlar içinde oldukça güzel bir entegrasyon yapmış olan Jeffrey Young, kişilik bozukluklarına bdt stratejilerini başarılı bir şekilde uygulamış ve bu kitabında da detaylı olarak açıklamalarda bulunmuştur. 

Kitaplara daha yakından bakın: