Sally Rooney'nin Ödüllü Romanı "Normal İnsanlar" Diziye Uyarlandı!
14 Mayıs
Sally Rooney’nin ödüllü ve çok satan romanı “Normal İnsanlar” diziye uyarlandı. Edebi eserlerin, filmler ve dizilere ilham kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sen de kitaplardan uyarlama dizileri ya da sinema filmlerini mutlaka izlemişsindir. Sally Rooney’nin pek çok ödüle layık görülen “Normal İnsanlar” kitabı da BBC ve Hulu ortaklığında geçtiğimiz günlerde diziye uyarlanarak izleyicisiyle buluştu. Biz de dizisiyle de adından söz ettirmeyi başaran “Normal İnsanlar” eserini yakından incelemek istedik. Hadi hep birlikte Sally Rooney’nin New York Times çok satanlar listesinde de yer alan “Normal İnsanlar” eserine ve dizi uyarlamasına göz atalım :)Normal İnsanlar - Sally Rooney 


Genç yazar Sally Rooney, “Arkadaşlarla Sohbetler” kitabından sonra “Normal İnsanlar” kitabıyla da yankı uyandırdı. Sunday Times’ta yılın yazarı seçilen Rooney’nin genç nesil edebiyatının sembollerinden biri haline geldiğini söyleyebiliriz. “Normal İnsanlar”, İrlanda'nın batısındaki küçük bir kasabada yaşayan Marianne ve Connell’in lise yıllarından Trinity Üniversitesi'ndeki lisans yıllarına kadar yaşadığı karmaşık ilişkiyi konu alıyor. 

Gençlik, genç olmak üzerine yazılan harika bir roman… Dolayısıyla Rooney’nin kitabında gençlik çağlarına yapılan vurguyu görmek mümkün. Roman karmaşıklaşan insan ilişkilerini, arkadaşlıkları, aşkı konu alıyor. Lise yıllarında yakınlaşan Marianne ve Connell’ın karmaşık aşk hikayesi uzun yıllara yayılıyor. Sally Rooney romanında genç bir çiftin gizli aşkına, ikilinin kurduğu iletişime, yanlış anlaşılmalardan doğan ayrılıklarına, duygusal ve cinsel açıdan yaşadıklarına yer veriyor. 

“Normal İnsanlar” romanı sadece ilk aşkı anlatmıyor aynı zamanda okuyucuya normal tanımını da sorgulatıyor. İlk bakışta klasik bir aşk hikayesi gibi görünen Marianne ve Connell’ın ilişkisi arkadaşlık edinme, arkadaşlar arasında dışlanma korkusu, toplumun cinsiyetlere yüklediği anlamlar, kendini ifade etme gibi pek çok öğeye de temas ediyor. Romandaki diyaloglarda da tüm bu temas noktalarını görmek mümkün. Aslında “Normal İnsanlar” romanında her gencin yaşadığı sorunların yansımasını görebiliyoruz. Pek çok ödüle layık görülen ve çok satanlar listesine giren bu romanı senin de okumak isteyeceğine eminiz. “Normal İnsanlar” kitabı hangi ödülleri almış merak ediyorsan okumaya devam et :) 

“Normal İnsanlar”, “British Book Award”, “Yılın Kitabı ve Yılın Roman Ödülü”, “An Post Irish Yılın Romanı Ödülü” ve “2018 Costa En İyi Roman Ödülü”ne layık görüldü. Roman aynı zamanda “2018 Booker Ödülü”ne ve “2019 Women’s Prize For Fiction”a aday gösterildi. Emrah Serdan’ın Türkçe çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlanarak ülkemizde de okuyucusuyla buluştu. Biraz da kitaptan uyarlanan online dizi platformu Hulu’nun dizisi “Normal People”a göz atalım :) 


“Normal People” Dizisi Çok Sevildi! 


Lenny Abrahamson ve Hettie Macdonald’ın yönetmenliğinde çekilen “Normal People” dizisi Sally Rooney’nin aynı adlı ödüllü romanı uyarlandı. BBC ve Hulu ortaklığında hazırlanan dizi 29 Nisan’da yayımlanarak izleyicisiyle buluştu. Gerek kurgusu gerek oyuncuları gerekse cesur sahneleriyle birlikte kısa sürede popülerlik kazandı. Dizide de romanda olduğu gibi normallik anlayışını, büyümeyi, toplumun dayattığı kalıpları gözlemleyebiliyoruz. 

Dizide, lise yıllarında arkadaşlık kurmakta zorlanan, üst sınıf bir ailede doğup büyüyen, zeki ve entelektüel Marianne karakterini genç ve güzel oyuncu Daisy Edgar-Jones canlandırıyor. Hem başarılı bir öğrenci hem de sporcu olan ve edebiyata düşkünlüğüyle de ortaya çıkan Connell karakterine ise Paul Mescal can veriyor. Dizide genç çiftin gizli aşkına, aşklarını yaşarken büyüme evresindeki değişimlerine, arkadaşlık ilişkilerine, sınıf farkına, geçim sıkıntısına, aile içi şiddete, toplumda dayatılan kalıplara tanık oluyoruz. Yapılan tercihlerden doğan sonuçlar, genç çiftin birbiri ile kurdukları iletişimdeki yanlış anlaşılmalar da dizide vurgulanıyor. Ayrıca, dizide duygusal sahneler oldukça yoğun olarak yer alıyor. Ancak diziyi izlerken bu duyguların gerçekliğini de hissedebiliyorsun. Yaşanan ilişkinin bir parçası olarak cinsellik de dizide ön planda yer alıyor. Yer verilen diyaloglar da oldukça dikkat çekici ve derin anlamlar içeriyor. En iyisi mi biz fazla spoiler vermeyelim :) 

Henüz ilk sezonu yayınlanan ve 12 bölümden oluşan “Normal People” dizisi şimdiden oldukça fazla izlenme sayısına ulaştı. İzleyiciler tarafından beğenilen bu başarılı dizi uyarlamasını senin de izlemeni öneririz. Dizinin uyarlandığı, hem edebiyat ödüllerini alan hem de pek çok ödüle aday gösterilen “Normal İnsanlar” kitabını da okumayı unutma! Kitabı mı önce okuyacaksın diziyi mi önce izleyeceksin orası sana kalmış. Biliyoruz ki ilk okumayı seçersen diziyi izlemeden yapamayacaksın, diziyi izlersen de kitabı okumadan duramayacaksın. 


Daha fazla kitap uyarlaması dizi keşfetmek istiyorsan “Çok İzlenen Yabancı Dizilerin Uyarlandıkları Kitaplar”  blog yazımıza göz atabilirsin. Ayrıca, kitap uyarlamaları filmler de ilgini çekiyorsa “Sinemaya Uyarlanmış En İyi Yabancı Kitaplar”  ve “Sinemaya Uyarlanmış En İyi Türk Romanları” blog yazılarımızı da seveceğine eminiz. O zaman keyifli okumalar ve iyi seyirler dileriz :)

Kidega İçerik Yazarı

Seray Kozan


Kitaplara daha yakından bakın: