Sanatçıları 500 Görsel Eşliğinde Tanımak
22 Ekim
Biyografi türü kültürel ve sanatsal kişilikler özelinde bilhassa ortaya koydukları yapıtlardan yola çıkılarak yazılan ürünlerle daha da kıymetli bir tür hâlini almaktadır. Bu alanda üretilen eserleri destekleyen ve özenli baskılarla okurlarla buluşturan İş Bankası Kültür Yayınları ise özel olarak incelenmesi, sanatçıların ve üretim yaptıkları sanat dallarının özel meraklıları tarafından koleksiyon amaçlı dâhi edinilmesi gereken, sanatçıların 500 görsel eşliğinde yaşamının ve eserlerinin ortaya konulduğu yapıtlarla bizim karşımıza çıkmaktadır.

Dilerseniz, bu yapıtlardan ve sanatçılardan bazılarına birlikte göz atalım!

Renoir


İzlenimci Pierre Auguste Renoir, tüm zamanların en popüler ressamları arasında! Louvre’daki ustaların resimlerini kopyalayan, Ecole des Beaux Arts’ta eğitim alan ve başta Claude Monet olmak üzere çağdaşlarıyla birlikte kolektif çalışmalar ortaya koyan Renoir’in yaratıcı gelişimini evine, yaşamına, ailesine ait resimlerle birlikte incelemek için sanatçının en bilinen tablolarıyla derlenmiş 500 görsellik bu zengin seçki tam isabet olacaktır!

van Gogh


Henüz 37 yaşında yaşama veda eden, bu kısa yaşantısına ise iki binden fazla resim sığdıran van Gogh, çalkantılı hayatı, ölümünden sonra kazandığı şöhreti, sanatsal etkilenimleri, dışavurumculuğun öncüsü olmasını sağlayan resimleri ve bu resimleri aracılığıyla ortaya koyduğu tarihsel bağlamı 500 görsel eşliğinde incelemeye ne dersiniz? Hollandalı ressam Vincent van Gogh ve hayatına daha yakından bakmak, dışavurumculuk akımının gelişimini de takip etmek adına iyi bir tercih olacaktır.

Ön Raffaellocular


19. yüzyılın ortalarına yaklaşırken, Kraliyet Akademisi’nin ezelden bu yana takındığı geleneksel ve yaratıcılıktan uzak tavrına karşı bir grup İngiliz ressam karşıt üretimler ortaya koyarlar... Ön Raffaellocu ismiyle anılan bu grup; yüksek Rönesans öncesinde sanatın doğrudan anlatımına duydukları hayranlıkla Raffaello’nun klasikçiliğini idealize eden akademik geleneğin karşısında duruyorlardı. Başta Dante Gabriel Rossetti, William Holman Hunt ve John Everett Millais olmak üzere Ön Raffaellocu Kardeşlik üyelerinin görkemli çalışmaları ve biyografilerinin yer aldığı; bu akımı 500 görselle ortaya koyabilen bir kitap, dönemin meraklıları için eşsiz bir çalışma olsa gerek! 

Degas


Çalkantılı sosyal yaşamı, içinde bulunduğu karmaşık siyasal dönem ile bir araya gelince yaşamı, aldığı eğitim ve esinlendiği kaynaklar eşliğinde günümüze dek ulaşan sanatsal mirası çok daha ilgi çekici olan Edgar Degas’ı bir tarih ressamı olmaya yönelten süreçleri onun özgün üslup arayışının ışığında gerçekçi yaklaşımının gelişimi ve modern yaşam ressamlığına uzanan bütün hayatı boyunca en bilinen (ve pek sevilen) balerinler, yıkananlar, at yarışı sahneleri ve portreleri başta olmak üzere kronolojik sırayla derlenmiş 500 eseriyle inceleyebilirsiniz. 

Velazquez


Hadsburg hanedanının, İspanya’da hüküm sürdüğü 17. yüzyıl döneminde Kral IV. Felipe’nin gözde ressamı Diego Velázquez’in sıradan insanlar ve bodegónların ressamlığından İspanyol kraliyet ailesinin portrelerine ve bilhassa en meşhur eseri Nedimeler’e uzanan başarılı sanat yolculuğunu uzmanların analizleri eşliğinde sanatçının tekniği ve üslubuna dönük açıklamalar ile değerlendirmeye ne dersiniz?

Turner


Ne kadar az ilgi duyarsanız duyun, hiç araştırmıyor olsanız dâhi eminiz ki Joseph Mallord William Turner’ın en az bir manzara resmiyle karşılaşmışsınızdır. Sanat tarihi boyunca gelmiş geçmiş bütün ressamlar düşünülerek en önemli manzara ressamları sıralandığında ilk sıralarda yer alabilecek olan Turner’ın manzara gravürlerindeki o benzersiz üslubuna kaynak sunan baskı üretimindeki becerisine, 500’den fazla seçkin resimden oluşan galerisi eşliğinde yakından şahit olabilirsiniz.

Cezanne


20. yüzyıl başında ortaya çıkan, Avrupa’da biçimlenen modern sanat ışığının geçici etkilerini resmetmeyi seçen izlenimcilerden hoşnut olmayan genç ressamlar kuşağının ortaya koyduğu Kübizm akımı ile izlenimciler arasında bir köprü görevi gören Paul Cézanne’ın 500 seçkin röprodüksiyon ve fotoğraf eşliğinde; onun yaşamı, dönemindeki toplumsal koşullar ekseninde şekillenen tercihleri, dostlukları ve aile hayatına ışık tutan bu büyüleyici biyografide empresyonizmdeki görme duyusu yerine aklı ön planda tutan kübizmin çetin çatışmasına da şahitlik edebilirsiniz.

Leonardo da Vinci


Onun hayatı boyunca ortaya koyduğu bütün eserler göz önünde bulundurulursa, sanıyoruz ki ideal tanım “kafa karıştırıcı” olacaktır. Baş döndürücü bir tarz ve döneminin çok ilerisindeki öngörülerinin yanı sıra sanatta, mühendislik alanında, icatlarıyla mucitlik kimliği ve elbette tartışılmaz bilim insanı hüviyeti ile Leonardo da Vinci’nin hayatı, eserleri; yolculukları, sanatsal ilhamı ve Rönesans döneminin İtalyası ile onun çalışmalarının tarihsel bağlamı adeta kanlı canlı bir gerçeklikle biyografisinde ortaya konulmuş durumdadır!

Peki siz şimdi hangi sanatçıyla tanışmak istersiniz?

Kidega İçerik Ekibi
Alper Kaya
Kitaplara Yakından Göz Atın