Sinemaya Uyarlanmış En iyi Yabancı Kitaplar
15 Mayıs


Geçmişten günümüze kitaplardan uyarlanan filmleri çoğunlukla hayranlık içinde izleriz. Daha önce kitabını okuduğumuz bir film izlerken büyük bir haz verir. Kitaplar iç dünyamızın keşfine yolculukta, düşünce tarzımızın değişmesinde büyük rol oynarlar. Yapımcılar ve yönetmenler tarafından ise sinemaya uyarlandığında onların hayal gücünden kesitler izleriz.

Bu anlamda şimdiye kadar kitaplardan uyarlanmış en iyi filmlerin listesini sizler için hazırladık.Uçurtma Avcısı - 2007


Afgan asıllı yazar Khaled Hosseini tarafından kaleme alınmış olan Uçurtma Avcısı kitabı Marc Foster tarafından sinemaya uyarlanmış ve büyük beğeni kazanmıştır.

Başrollerini Khalid Abdalla, Atossa Leoni,Shaun Toub, Zekeria Ebrahimi, Ahmad Khan Mahmoodzada’nın paylaştığı film 2007 yılında gösterime girmiştir. 
Anna Karenina - 2012


Büyük Rus yazar Tolstoy'un en beğenilen eserlerinden olan Anna Karenina isimli kitabı 2012 yılında yönetmen Joe Wright tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır.

Başrollerini Keira Knightley, Jude Law, Aoron Taylor, Kelly Macdonald, Matthew Macfadyen gibi isimler üstlenmiştir.
Guguk Kuşu - 1975


Kitabın yazılma hikayesi ’de en az filmi kadar ses getirmiştir. Yazar Ken Kesey’in çalıştığı akıl hastanesinde gönüllü olarak katıldığı ilaç deneylerinde gördüklerinden etkilenerek Guguk Kuşu isimli eseri yazmıştır.

Yönetmen Milos Forman tarafından çekilmiş ilmin başrollerini Jack Nicholson, Michael Berryman, Dean Brooks üstlenmiştir. 
Bülbülü Öldürmek - 1962


Harper Lee’nin en ünlü ve sevilen eseri olan Bülbülü Öldürmek 1962 yılında yönetmen Robert Mulligan tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır.

Filmin oyuncuları; Gregory Peck, Brok Peters, Robert Duvall’un muhteşem oyunculukları ile oldukça iyi bir hasılat ve gösterim yakalamıştır.
Bir Geyşanın Anıları - 2005


Amerikalı yazar Arthur Golden tarafından kaleme alının Bir Geyşa'nın Anıları uzun süre çok satanlar listesinde yer almayı başarmış başarılı eserlerdendir. 2005 yılında yönetmen Rob Marshall tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başrollerini Ziyi Zhang, Gong Li, Michelle Yeoh paylaşmıştır. 
Kuzuların Sessizliği - 1991


Kuzuların Sessizliği Thoma Harris tarafından kaleme alınmıştır. Yönetmen Johathan Demme tarafından sinemaya uyarlanmış psikolojik gerilim türünde bir filmdir. 

7 dalda Oscar’a aday olan film yönetmen, senaryo, oyuncu alanında altın heykel almalarını sağlamıştır. Başrollerini Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glen üstlenmiştir. En iyi film Oscar’ı alan tek gerilim ve korku filmi olma özelliği taşır. 
Baba - 1972/1974/1990


Mario Puzo tarafından kaleme alının Baba isimli kitabı Francis Ford Coppola yönetmenliğinde Al Pacino ve Marlon Brondo’nun başrollerini üstlendiği film sinemaya 3 seri olarak farklı yıllarda uyarlanmıştır. En iyi film, en iyi uyarlama ve en iyi erkek oyuncu dallarında Oscar kazanmıştır.
Alacakaranlık Serisi - 2008


Yazar Stephenie Meyer tarafından kaleme alınan Alacakaranlık isimli roman 2008 yılında yönetmen Catherine Hardwicke tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerini Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner paylaşmıştır.
Yüzüklerin Efendisi - 2001


Yüzüklerin Efendisi kitap serisi hayatımıza J.R.R. Tolkien tarafından hayatımıza girmiştir. İlk filmi 2001 yılında yönetmen Peter Jackson tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Sağlam oyuncuları ve harika efektleri ile çok izlenen filmler arasında yer almıştır.
Frida - 2002


2002 yılında yönetmen Julie Taymor tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. 

Başrollerini Salma Hayek, Antonio Banderans, Alfred Molina paylaşmıştır. Film en iyi müzik ve en iyi müzik dalında Oscar’a ödülü almıştır.
Aynı Yıldızın Altında - 2014


John Green tarafından kaleme alınan Aynı Yıldızın Altında isimli kitap yönetmen Josh Boone tarafında sinemaya uyarlanmıştır. Dram tarzında olan film kitabı okuyanların filmi de aynı derecede sevmesini sağlamıştır.


Sinemaya uyarlanmış birbirinden eşsiz eserleri sizler için paylaştık. İzlemek isteyeceğiniz filmler için şimdiden keyifli izlemeler dileriz. 


Kitaplara daha yakından bakın: