Tüfek, Mikrop ve Çelik: Medeniyetin Tarihi
5 ay önce

Öğretmenlikten Pulitzer’e

Yazarı Jared Diamond, California Üniversitesi’nde Coğrafya Profesörü olarak hayatına devam etmektedir. Lakin bununla yetinmeyip, bilimsel kariyerine fizyoloji bölümünde başladıktan sonra evrimsel biyoloji ve biyocoğrafya alanlarına yönelerek kendini geliştirme zevkinden vazgeçememiştir. Bu sırada ise birbirini takip eden başarılar Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi ve Amerikan Felsefe Derneği gibi yerlerde üyeliklerle devam etmiştir. Ve peşini bırakmayan başarıların ödülle taçlanma zamanına geldiğinde; Ulusal Bilim Madalyası, Çevreci Başarılar için Tyler Ödülü, Japonya’nın Kozmos Ödülü, McArthur Vakfı Üyeliği ve Rockefeller Üniversitesi tarafından verilen Lewis Thomas Ödülü profesörün rafında yerlerini almıştır. Discover, Natural History, Nature ve Geo dergilerinde 200'den fazla makalesi yayımlanmıştır. Ve bunlarla beraber Diamond’un altı yüzden fazla makalesi yayımlanmıştır.
  

Dr. Diamond makale, ödül, ünvanlar derken bir yandan da herkesin anlayabileceği dilde kitaplar yazıyordu. Kitaplardan bazıları şunlardır; bazı toplumların kendilerini yıkıma götürürken diğerlerinin bunu yapmamasına dayanarak genel anlamda ‘’Dünyanın çöküşünü nasıl engelleyebiliriz?’’ in cevaplarını arayan ‘’Çöküş’’, DNA’ larımızda ki %2 ‘yle bizi evrimsel kuzenlerimizden ayıran müthiş farkla, sıra dışı insan hayvanının kısa zamanda dünyayı yönetme ve onu yok etmesindeki başarısından bahsettiği ‘’ Üçüncü Şempanze’’… İlkel atalarımızla bizleri ayıran uçurumlar aslında bizim özümüzden ayrılıp yok oluşumuzu hızlandıran etkenler midir?’’ sorgusuna düşüren ‘’ Düne Kadar Dünya Eski Toplumlardan Ne Öğrenebiliriz?’’ ve 1997 yılında yazdığı, 1998'de kurgusal olmayan genel eser dalında Pulitzer Ödülü ve En İyi Bilim Kitabı dalında Aventis ödülü kazanan kitabı ‘’ Tüfek, Mikrop ve Çelik’’…


Tüfek, Mikrop ve Çelik

Sanatsal, bilgilendirici ve ufuk açıcı kitabında Jared Diamond, coğrafi ve çevresel faktörlerin modern dünyayı şekillendirdiğini savunuyor ve bize de bunu inandırıcı bir şekilde anlatıyor. Ortamlar, buluşları ve yapı topluluklarını diğer çevrelerden daha fazla kullanabilmek için elverişli koşullar sağlamaya yönelmişlerdir. Üretime başlamış olan toplumlar, avcı ve toplayıcı safhasının ilerisine atlayarak başka bir boyuta geçmiş, ilerleyen süreç ise başka faktörleri de beraberinde getirmiştir. Kötü mikroplar ve güçlü savaş silahları ise denizlerde ve topraklarda iyi olan maceraperest kültürleri fethetmek ve yok etmek için gelişmiştir. Yani modern dünyanın, insanlık tarihinin ırksal temelli teorilerini ortaya çıkardığı ve çarpıcı bir şekilde de ortadan kaldırdığını belirtir.

Biraz daha konuyu açacak olursak kitabın sorduğu soru şudur; “Farklı kıtalardaki kültürler için neden ilerleme oranı çok farklıydı? Afrikalılar büyük bir başlangıç yaptılar; çünkü tarihsel açıdan en uzun süreye sahip kıtadır. Kuzey Amerika en zengin ve en üretken ulusu desteklemesiyle verimli bir kıtadır. Avustralya ise insanlığın geniş su boşluklarını aşabildiğini göstermiştir. Yine de kıtalar arası gelişmişik oranı niçin bu kadar farklıydı? Araştırmacı yazar Jared Diamond tüm bu sorulara açıklayıcı cevaplar getiriyor. İnsanlık tarihine dair bir başyapıtı okuyucusuyla buluşturuyor.


Kitaplara daha yakından bakın: