Türk Edebiyatının Keşfedilmeye Değer Yeni Nesil Öykü Yazarları
5 Ağustos

Yıllar sonra Türk Edebiyatının klasikleri arasına girebileceğini düşündüğümüz yazarları sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz.Mahir Ünsal Eriş


1980 doğumlu Mahir Ünsal Eriş “Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde” ile 2012 yılında ilk kez okuyucunun karşısına çıktı. Öykülerinde yalın bir dil kullanan genç yazar ilk kitabıyla adını duyurduktan sonra asıl başarısını bir yıl aradan sonra çıkardığı ikinci kitabı “Olduğu Kadar Güzeldik” ile yakaladı. Yazara Sait Faik Hikâye Ödülü’nü kazandıran kitap, sokaktaki gürültüyü anlattığı hikâyeleriyle tabiri caizse okuyucuyu Erdek’in çay bahçelerine götürdü. Beyaz perdeye de uyarlanan iyimser öykü “Benim Adım Feridun” adlı kitabın ardından yazar yakın zamanda yayımlanan “Sarıyaz” ve "Kara Yarısı" yine küçük bir kıyı şehrindeki sıradan insanların hayata tutunma çabalarını odak noktasına koyuyor. 


Türker Ayyıldız


Edebiyat dergilerinde yayımlanan öyküleriyle kitapseverlerin karşısına çıkan Türker Ayyıldız naif anlatımıyla dikkat çeken öykü yazarlarından biri. “Vapurlara Küsmek” adlı kitabıyla 2011 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne layık görülen yazar sıradan insanların yaşamlarını yalın ve ustalıklı bir anlatımla birleştirerek öyküleştiriyor. Ödüllü kitabında kurduğu üslubunu zenginleştirdiği, "Şikeste" de yazarın okunmaya değer eserlerinden biri. 


Gamze Arslan


1986 doğumlu genç yazar Gamze Arslan Felsefe Yazın, Bibliotech, Sahne, Partisyon gibi dergilerdeki yazılarıyla adını duyurdu. 2016 yılında Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'ne değer görülen “Çerçialan” adlı kitabıyla edebiyat çevrelerinin takdirini kazanan yazar öykülerinde insanın insanla ilişkisinin ötesinde çevresindeki her şeyle bağına odaklanıyor. Dramaturgluk ve senaryo yazarlığı da yapan yazarın duru dilini keşfetmek için "Kanayak" adlı kitabına da göz atabilirsiniz. 


Ömür İklim Demir


Öğrencisi olduğu hukuk fakültesinde okurken çeşitli fanzinlerde yazmaya başlayan Ömür İklim Demir ceza avukatı, reklam yazarlığı yaptı. İlk öyküsünü 2010 yılında okuyucuyla buluşturan 1980 doğumlu yazar 2015 yılında yayımlanan “Muhtelif Evhamlar Kitabı” adlı ilk kitabıyla 2016 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü'nün yanı sıra Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü'ne layık görüldü. Bir öyküsüyle Giovanni Scognamillo adına verilen GİO Ödülleri'nde "Yılın En İyi Öyküsü" ödülünü de alan yazarın kitabını mutlaka okumanızı öneririz.


Aslı Erdoğan


Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada övgüyle söz edilen yazarlardan biri kabul edilen Aslı Erdoğan’ın ilk romanı “Кabuk Adam” 1994 yılında yayımladı. Deutsche Welle tarafından düzenlenen yarışmada Tahta Kuşlar adlı öyküsüyle birincilik ödülü alan yazar “Lire” dergisi tarafından “Geleceğin 50 Yazarı” arasında gösteriliyor. Romanları ve denemeleriyle de dikkat çeken yazarın özellikle en deneysel kitaplarından biri olan "Hayatın Sessizliğinde" adlı kitabını es geçmemenizi öneririz. 


Pelin Buzluk


2002’den bu yana pek çok dergi ve seçkide yazıları ve öyküleriyle yer alan 1984 doğumlu Pelin Buzluk ilk kitabı “Deli Bal” ile 2010 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü aldı. İlk kitabının ardından yayımladığı ikinci kitabı “Kanatları Ölü Açıklığında” ile 2012 yılında Selçuk Baran Öykü Ödülü’ne, “En Eski Yüz” ile Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’na layık görüldü. Öykü okumayı sevenlerin gelecek vadeden bu genç yazarın ödüllü kitaplarını mutlaka okuma listelerini almalarını öneririz.


Sine Ergün


Kent insanının fotoğrafına bakan, okuduktan sonra uzun süre unutulmayan öykülerden oluşan “Burası Tekin Değil” ile 2010 yılında okuyucuyu selamlayan Sine Ergün ikinci kitabı “Bazen Hayat” ile 2013 Sait Faik Hikâye Armağanı'na layık görüldü. Ruhsal durumları derine inerek incelediği, okuyucuyu bilinçaltınının dehlizlerinde gezdirdiği kitaplarıyla dikkat çeken yazarın "Baştankara" adlı kitabına da göz atabilirsiniz.


Başar Başarır


1970 doğumlu Başar Başarır yayımlanan “Kent Kitabı”, “Eski Şehrin Ayazı”, “Nedir Hayat” adlı öykü kitaplarının ardından “Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri” adlı kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanarak okuyucunun dikkatini çekti. Öykücülüğün “ele avuca sığmaz” kalemi olarak tanımlanan yazarın yine ödüllü öykü kitabı “Teklifinizle İlgilenmiyorum” da listeye eklenmesi gereken kitaplardan. Yazarın ödül alan romanı “Sibop” da ilgi çekici başka bir kitap.


İnan Çetin


Çağdaş Türk Edebiyatı’nın kendine özgü isimlerinden biri olmayı başarmış İnan Çetin ilk kitabı “Bin Yapraklı Lotus” ile okuyucunun karşısına çıktı. Toplumsal kaygılarını sağlam bir edebiyatla yansıtan yazar özgün diliyle dikkat çekiyor. İnan Çetin’in eserlerini henüz keşfetmediyseniz yazara Yunus Nadi Ödülü’nü kazandıran "Kureyş’in Kurtları" ile başlamanızı öneririz.


Murat Özyaşar


Aynı zamanda edebiyat öğretmeni olan 1979 doğumlu Murat Özyaşar çeşitli dergilerde yayımlanan öyküleriyle okuyucunun karşısına çıktı. 2008 yılında ilk kitabı Ayna Çarpışması ile Yunus Nadi Öykü Ödülü ve Haldun Taner Öykü Ödülü’nü alan yazar ikinci kitabı "Sarı Kahkaha" ile de hikâye anlatıcılığı konusundaki başarısını gösterdi. Yazar şehir ilişkilerine meraklıysanız; yazarı büyüten şehir olan Diyarbakır üzerine yazdığı "Aslı Gibidir: Diyarbakır Hikâyeleri" adlı kitabı da es geçmemenizi öneririz.  


Kitaplara daha yakından bakın: