Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Yazdıklarıyla Pek Çok Okurun Yaşamına Dokunan Bir Psikiyatr: Irvin D. Yalom
  26.12.2019
  Rusya göçmeni Yahudilerin ilk nesil çocuklarından olan ve yaşamını değiştirmek için aldığı tıp eğitimiyle başkalarının da yaşamını değiştiren Irvin D. Yalom bugün tüm dünyanın tanıdığı bir psikiyatrist. Başkalarının yaşamlarını araştırmak, onların dünyalarını keşfetmek üzere kariyer yapan Yalom, eserleriyle genç meslektaşlarının öncüsü olmakla kalmayıp farklı kültürlerden pek çok okuyucuya ulaştı. Akıcı dili, merak uyandıran hikayeleriyle okuru düşünsel yolculuklara davet eden Yalom’la henüz tanışmayanlar için yazarı mercek altına aldık.

  Kısaca Yaşamı

  Irvin D. Yalom, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Polonya sınırına yakın küçük bir köyden Amerika’ya göç eden fakir bir ailenin çocuğu olarak 1931 yılında Washington’da dünyaya gelir. Çocukluğu boyunca ailesinin verdiği din eğitimi dışında eğitim görmese de edebiyat tutkusu küçük yaşlardayken başlar. Okumaya karşı her zaman bir merak duyan Yalom haftada iki gün kütüphaneye giderek bu tutkusunu hep diri tutar. Küçük yaşlardayken bir roman yazmanın insanın yapabileceği en iyi şey olduğu fikrine sahip olan Yalom tıp eğitimine yönelir. Tolstoy, Dostoyevski gibi yazarlardan etkilenen Yalom kendisi için psikiyatrinin uygun olduğuna karar vererek bu bölümde uzmanlaşmaya karar verir.
  Her hastanın kendine özgü bir hikayesi olduğuna inanan Yalom ilk olarak dergilere profesyonel makaleler yazmaya başlar. İlk kitabı “Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği” ile başlayan süreçte bilimsel kitaplar yazarak alanında başvurulan isimlerden birine dönüşür. Rehber niteliği taşıyan bu kitapların yanı sıra öğretici olan ve okuyucuyu yine düşünsel yolculuklara çıkaran kurgusal romanlara da imza atan yazarın kitapları farklı dillere çevrilir. Geçen zaman içinde dünyanın en çok okuduğu yazarlardan birine dönüşen Yalom, yaşamı boyunca terapiler yapmayı sürdürerek alanında çalışmaya devam eder. Dört çocuğu ve torunları olan yazar, kendisi gibi akademisyen olan eşi Marilyn ile yaşamını sürdürüyor. Daha fazla bilgi için Irvın D. Yalom’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  Bilimsel Kitaplardan Edebi Değeri Olan Eserlere Yapılan Yazma Yolculuğu

  Irvin D. Yalom “Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği” adlı kitabıyla 1970 yılında edebiyat dünyasına adım atar. Bu bilimsel eseri, “American Journal of Psychiatry” dergisi tarafından on yılın en etkili on psikiyatri yayınından biri olarak lanse edilmekle kalmaz, psikoloji çevreleri tarafından da konusunda yazılmış en iyi kitap olarak tanımlanır. Kitapta terapi çalışmalarının yanı sıra seans deneyimlerine de yer veren Yalom, grup terapisini ve işleyişini olumlu olumsuz tüm yönleriyle ele alır. Grup terapisi yapan danışmanlar için ufuk açıcı bir kitap yazan Yalom, alanında lider isimlerden biri olduğunu da kanıtlar.
  Övgüyle karşılanan ve yazarı yazmak konusunda cesaretlendiren ilk kitabı, yetenekli yazar Ginny Elkin ile birlikte kaleme aldığı “Her Gün Biraz Daha Yakın” adlı kitap takip eder. 1974 yılında yayımlanan kitap, sorunları olan genç yazarın farklı terapi türlerini deneyip ilerleme kaydedememesinin ardında yolunun Dr. Irvin Yalom’la kesişmesini konu alıyor. İkili terapiye başlarken her seansın sonunda bir rapor tutup 6 ay geçmeden bu raporları okumayacağı konusunda anlaşır. Kitap psikiyatr ve hasta ilişkisini tüm açıklığıyla yansıtırken okura da bir terapiye gizlice dahil olma fırsatı veriyor. Ginny’nin her geçen gün kendini tanımak ve geliştirmek konusunda attığı adımlar aynı zamanda okuyucuya da ders olacak nitelikte.
  1980 yılına gelindiğinde son 10 yıldır alanında başvuru kitaplarından biri kabul edilen “Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği” adlı kitabından sonra yeni bir kitapla okuyucunun karşısına çıkar Yalom; “Varoluşçu Psikoterapi” . Yazar kitabında dünya çapında uygulanan varoluşçu psikoterapiyi bu kez arka planı ve tüm çerçevesiyle ele alır. Yaşamla ilgili dört kaygı olan “ölüm, özgürlük, varoluşsal yalıtım ve anlamsızlık” gibi kavramlar çerveçesinde ele alınan kitabın okur kitlesi artık sadece psikiyatrist ve psikologlarla sınırlı değildir, yazar kendini tanımak isteyen herkese hitap etmeye başlar.
  Yazar 1983 yılında yayımlanan “Kısa süreli Grup Terapileri” kitabıyla bu alanda çalışanlarla bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmayı sürdürür. Grup terapisinin ve tekniklerinin odak noktada olduğu kitap, psikiyatri servisleri için bir kılavuz görevi görür.

  Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri

  “Bir başkasını hiçbir zaman tamamen tanıyamayışımızın bir nedeni de neleri açığa vuracağımız konusunda seçici oluşumuzdur.”
  Yazarın en bilinen eserlerinden biri olan “Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri” yazarın hastalarıyla yaptığı 10 çalışmanın öyküsünü okuyucuya sunuyor. Yalom, yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi temel insanlık kaygılarını yaşayan farklı kişilerle yaptığı seansları bu kez bilimsel bir metin yerine edebi değeri olan kurgusal bir kitaba dönüştürür. Yazarın psikoterapiyi anlama ve öğretme çabasını ve varoluşçu terapi alanındaki çalışmaları yazmaya ilgisinin artmasıyla başka bir boyuta geçer. Anlatının gücüne hayranlığı ve edebiyata olan ilgisi yazarın psikiyatri sürecinde yaşanan güçlükleri akıcı ve sürükleyici bir dille okuyucuyla paylaşmasını sağlar. Yazar, kitapta sadece seanslara katılanların öykülerini anlatmakla kalmaz, kendi duygularını ve düşüncelerini de açıkça paylaşır. Ortaya okuyucunun öykülerin içine kendini yerleştirdiği, yaşamla ilgili sorular sorduğu ve cevaplar bulduğu edebi sayılabilecek bir eser çıkar.

  Nietzsche Ağladığında

  “Hiçbir şey her şey demektir. Güçlenmek istiyorsan, önce köklerini hiçliğin derinlerine gömmeli ve en yalnız yalnızlığında yüz yüze gelmeyi öğrenmelisin.”
  “Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri” ile büyük başarı sağlayan ve çok satanlar listesine giren Irvin Yalom 1992 yılında bu kez bir romana imza atarak okuyucuyu şaşırtır. Yazar kitabında okuyucuyu 19. yüzyıl Viyana’sının entelektüel ortamına, psikanalizin doğum sürecine götürürken bu kez sürükleyici bir hikayeyi anlatır. Kitabın kurgusal hikayesi kadar kahramanları da ilgi çekicidir; filozof Nietzche, psikanalizin ilk kurucularından Breuer ve erkeklerin başını döndüren özgür bir kadın olan Salome.
  "Ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır." sözüyle ümitsizliği vurgulayan Nietzche iki kitabı yayımlanmış ancak kimsenin henüz tanımadığı bir filozoftur. Toplumsal görevleri, düzenli bir hayatı olmayan ve sadece kendi düşünsel dünyasına sahip Nietzche’nin yolu Salome sayesinde Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış Breuer ile kesişir. Kitapta yer alan “Ama bir doktor da tıpkı bilge gibi, önce kendini iyileştirmelidir.” cümlesinin de vurguladığı gibi tarihe yön vermiş bu iki kişi birbirini iyileştirir. Oldukça akıcı bir dille yazılan bu düşünce romanı okuru içine çeker, kendiyle ve yaşamla yüzleşmesini sağlar.

  Bir Başka Kült Roman; Divan

  “Nietzsche Ağladığında” adlı romanıyla tüm dünyanın tanıdığı bir yazara dönüşen Irvin D. Yalom 1996 yılında yayımlanan ikinci romanı “Divan” ile okuyucuyu yine içeriden anlatılan bir yolculuğa davet eder. Genç bir hekim, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin başkanlığını üstlenmiş, başarılı bir psikiyatristin hastalarıyla cinsel ilişkiye girip girmediğini anlamak üzere onu sorgulamakla görevlendirilir. Hasta – hekim ilişkisinde her türlü tekniğin bir kenara bırakılmasını savunan psikiyatrist genç hekimin tüm yaşamını değiştirir. Hastanın en mahrem sırlarından oluşan dünyasında gezerken psikiyatristlerin yaşadıkları dalgalanmaları konu alan bu eser sürükleyici diliyle de dikkat çeker.

  Yazarın Öne Çıkan Diğer Kitapları

  1999 yılında okuyucuyla buluşan “Annem ve Hayatın Anlamı” Irvin Yalom’un bir terapist olarak engin deneyimini felsefe ve edebiyatla harmanlayarak sunduğu bir eser olarak dikkat çekiyor. Yine doktorun kendi klinik deneyimlerine dayanan kitapta yazar insan ilişkilerinin dönüştürücü gücünün altını çiziyor. Oldukça başarılı bir hikaye anlatıcısı olan Yalom terapi seanslarını o kadar ustalıkla anlatıyor ki bir terapistin zihninde gezinirken yaşamın anlamına dair öğrendiklerinize şaşırıyorsunuz.
  Psikoloji üzerine okumayı sevenlerin kayıtsız kalamadığı “Bugünü Yaşama Arzusu” yazarın kitaplarında çok sık yer verdiği ölüm temasını işliyor.
  Yalom’un kalp cerrahı dostu Robert Berger’in isteği üzerine yıllar sonra bir araya gelip o güne kadar hiç üzerine konuşmadıkları ortak geçmişleri olan Yahudi Soykırımıyla ilgili yüzleşme süreçlerini anlatan “Ölüm Korkusunu Yenmek” adlı kitabının ardından “Spinoza Problemi” okuyucuyla buluşur. “Yalom, Spinoza’ya ya da Rosenberg’e psikanaliz uygulayabilseydi tarihin seyri değişir miydi?” Yalom bu kitabında nesilleri boyu filozofları etkileyen ve hakkında çok az şey bildiğimiz Spinoza’nın iç dünyasını keşfe çıkarken Avrupa Yahudilerinin soykırımında etkili olan Alfred Rosenberg’in ölümcül kariyerinin nasıl geliştiğini anlamaya çalışıyor. Gerçekle kurguyu birleştiren roman yine edebiyat çevreleri tarafından övgülerle karşılanır.
  “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok.”
  Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius tarafından söylenen bu sözden de anlaşılacağı gibi yazar 2015 yılında yayımlanan “Günübirlik Hayatlar” adlı kitabında yine bizi anlatıyor. Hastalarının mücadelelerini kendi sarsıntılarıyla birlikte anlatan yazarın bu eseri okuyucuya iki önemli soru soruyor; kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor? Psikolojiye meraklı olanların mutlaka okuma listesine alması gereken bu kitap yaşamdaki küçük detayların önemini de fark etmenizi sağlayacak.
  Yazarın yayımlanan son kitabı “Bir Psikiyatristin Anıları” ise adından da anlaşılacağı gibi; pek çok kişinin yaşamını değiştiren dünyaca ünlü psikiyatristin yaşam yolculuğunu konu alıyor. Yazar, hayat hikayesini anlatırken yine okuyucuyu yaşamın anlamı üzerine düşünmeye davet ediyor.
  Siz de içsel bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız ve yaşam, yaşamın anlamı, ölüm gibi kavramları bambaşka bir gözle sorgulamak isterseniz usta yazarın kitaplarına göz atmalısınız. Yalom'un kitaplarının tamamına mutlaka göz atın.
Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri