Sepetim 99 ÜRÜN

Sepetiniz Henüz Boş!

Toplam Tutar
  Yazmayı ve Yazarları Konu Alan 10 Film
  30.12.2019

  Yazmak kimileri için bir ifade biçimi, kimileri içinse uğruna her şeyi göze alabilecekleri bir tutku. Bazen de her şeyin altını üstüne getirecek zorlu bir süreç... Biz de bu yazımızda başta yazma meselesine kafa yoranlar olmak üzere okurların ilgisini çekecek, yazma sürecini ve yazarları odak noktasına koymuş 10 filmi sizlerle paylaşıyoruz. İşte edebiyatla iç içe geçmiş 10 film...

  Çalıntı Hayat (The Words)

  “İnsan kelimelerin peşine düşerken elinden kaçırdığı bir hayat olduğunu ne zaman anlar? Ya anladığında o hayat geri dönülemeyecek kadar uzaktaysa ne hisseder? "Hayat ve hayal arasında seçim yapmalısın. İkisi çok yakındır ama birbirlerine değmezler."
  Orijinal adı “The Words” olan ülkemizdeyse “Kelimeler” yerine “Çalıntı Hayat” adıyla gösterime giren 2012 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Brian Klugman ve Lee Sternthal oturuyor. Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid, Zoe Saldana, Olivia Wilde gibi oyunculardan oluşan yıldız kadrosuyla dikkat çeken film, yazarlık konusunu tam anlamıyla merkezine koyuyor. Yazdığı kitabını yayımlatmaya çalışırken, övgülere rağmen her yerden olumsuz cevap alan genç yazar Rory Jansen bir gün yazarını tanımadığı bir metne ulaşır. Hikayeden etkilenen ve bunu editörüyle paylaşan yazarın ilk romanı basılır ve satış rekorları kırar. Genç yazar hayallerine ulaşmışken ve hayatında her şey yoluna girmişken bir gün kitabın gerçek yazarı gizemli bir şekilde ortaya çıkar ve genç yazar bu duruma kayıtsız kalamayarak kendiyle yüzleşmek zorunda kalır.
  Yazma sürecini, o süreçte yaşanan sancıları anlatan film aynı zamanda izleyicinin aklına şu soruyu da düşürüyor; “Çok istemek ve çaba göstermek yeterli mi yoksa bazen kalpten gelenleri yazmak yıllar süren bir çalışmadan daha mı değerli?”
  Filmi izlemediyseniz “Çalıntı Hayat” tanıtım videosuna göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

  Hayalet Yazar (Ghost Writer)

  Eski bir gazeteci ve BBC muhabiri olan Robert Harris’in aynı isimli çok satan “Hayalet Yazar” romanından 2010 yılında beyaz perdeye uyarlanan film eski İngiliz başbakanının anılarını yazmakla görevlendirilmiş bir hayalet yazarı konu alıyor. Kitap için araştırma yaparken asla bilmemesi gereken pek çok sırra ulaşan yazar, hayatı pahasına gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlıdır. Hayalet yazar rolünde Ewan McGregor’ı izlediğimiz filmde ünlü oyuncuya Pierce Brosnan, Kim Cattrall, Olivia Williams eşlik ediyor. Politik göndermeleriyle dikkat çeken ve gerilim türünü sevenlerin ilgisini çekecek filmin yönetmen koltuğunda ise “Piyanist” filminden tanıdığımız Roman Polanski oturuyor.
  Hayalet Yazar” filminin tanıtım videosunu izlemenizi öneririz.

  Lütfen Beni Öldürme (Stranger Than Fiction)

  Will Ferrell, Emma Thompson, Dustin Hoffman, Maggie Gyllenhaal, Queen Latifah gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla hayranlık uyandıran “Lütfen Beni Öldürme” sıkıcı bir hayatı olan IRS ajanı Harold Crick’in sıra dışı hikâyesini anlatıyor. Yazar Karen Eiffel uzun yıllar süren roman çalışmasını tamamlamak üzeredir. Ana karakteri Harold Crick’i nasıl öldüreceğini tasarlarken aslında Harold’ın gerçekten onun kaleminden çıkanlarla yaşadığından habersizdir. Harold ise yazarın sesini duyduğunda olayları fark eder ve yaşamak için hikayesini yazan yazara ulaşmanın ve kendisini öldürmemesi için onu ikna etmenin yollarını bulmaya çalışır. 2006 yapımı fantastik komedi türündeki film sadece oyuncu kadrosu için bile izlenmeye değer. Siz de eğlenceli birkaç saat geçirmek istiyorsanız temposu yüksek filme bir göz atın.
  Lütfen Beni Öldürme” tanıtım videosu size biraz fikir verebilir.

  Tersyüz (Adaptation)

  Film, filmin senaryosuna da imza atan Charlie Kaufman’ın bir kitabı beyaz perdeye uyarlama sürecini konu alıyor. Hayatında zor günler geçiren ve kendini ispatlamaya çalışan Charlie’den Susan Orlean’ın Orkide Hırsızı’nın senaryosunu yazmasını isterler. Orkide üreticisi John Laroche'u konu alan kitabın uyarlamasını yazmaya çalışırken bir yandan da oldukça başarısız bir gerilim senaryosu yazan ikiz kardeşiyle uğraşmak zorunda kalan Charlie için işler yolunda gitmez. Yaşadığı bunalımı hikayeye yansıtmaya karar veren Charlie’nin bu hamlesi herkesin yaşamını etkileyecek olayların yaşanmasına neden olur.
  Gerçekle kurgunun iç içe geçtiği sıra dışı hikayesiyle hem yazarları hem de senaristleri konu alan filmin başrollerinde Nicolas Cage, Meryl Streep ve Chris Cooper yer alıyor. 2002 tarihli filmin yönetmen koltuğunda ise “John Malkovich Olmak” filminde de Charlie Kaufman ile birlikte çalışan Spike Jonze oturuyor.
  Tersyüz” filminin tanıtım videosunu izlemenizi öneririz.

  Evde (In the House)

  Sinemaseverlerin “Havuz” filmiyle tanıdıkları Fransız yönetmen François Ozon “Evde” filmiyle yine 2013 yılında izleyicinin karşısına çıkmıştı. Claude 16 yaşında sıradan bir öğrenci gibi görünmesine rağmen gözlemlerini kağıda başarıyla yansıtır. Bir ödev için arkadaşı ve ailesi hakkında mahrem bir metin yazan Claude yazdıklarıyla edebiyat öğretmeninin ilgisini çekse de bu konu onları içinden çıkılmaz olaylar zincirine sürükler. Filmin başrollerinde Ernst Umhauer, Fabrice Luchini ve Esther Artole yer alıyor.

  Paris’te Gece Yarısı (Midnight In Paris)

  Woody Allen’ın Avrupa şehirlerini odağa aldığı filmlerden biri olan “Paris’te Gece Yarısı” hem büyüleyici hikayesiyle hem de oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. İyi bir yazar olma hayalleri kuran senarist Gil, nişanlısı ve nişanlısının ailesiyle Paris’e kısa bir tatile gider. Şehri gezdikçe Paris’e olan aşkı artan ve yazma istediği duyan Gil romanına ilham vermesi için bir gece yarısı yürüyüşe çıktığında kendini sihirli bir dünyanın içinde bulur. 1920’li yılların Paris’ine giden Gil yaşadığı bu gerçek dışı macerada Scott FitzgeraldT. S. EliotErnest Hemingway gibi önemli isimlerle tanışır. Bu ilginç hikayeye bir de oldukça etkileyici bir kadın olan Adriana dahil olunca tüm ailenin hayatı değişmeye başlar.
  Filmin başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams paylaşırken, iki ünlü oyuncuya Adrien Brody, Marion Cotillard, Tom Hiddleston, Kathy Bates gibi deneyimli isimler eşlik ediyor. Edebiyatla iç içe geçmiş bu görkemli filmi mutlaka izlemenizi öneririz.
  Paris’te Gece Yarısı” filminin tanıtım videosunu izleyerek film hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  Saatler (The Hours)

  Yazarı Michael Cunningham’a önemli edebiyat ödülleri kazandıran “Saatler” adlı kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film; üç farklı zaman diliminde üç ayrı kadının yaşadıklarını konu alıyor. Dünyaca ünlü yazar Virginia Woolf’un yaşamına ve trajik ölümüne göndermeler yapan film; eksenine yazarın “Bayan Dalloway” romanını koyuyor. Ağır bir depresyonun pençesinde romanını tamamlamaya çalışan Virginia Woolf, yazılmasının üzerinden yıllar geçtikten sonra kitabı heyecanla okuyan ev kadını Laura Brown ve New York’lu editör Clarissa Vaughan... Birbirinden oldukça bağımsız görünen bu üç kadının bir gününü anlatan filmin başrollerinde Nicole Kidman, Julianne Moore ve Meryl Streep yer alıyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla bile izlenmeye değer olan 2002 yapımı film Virginia Woolf’u canlandıran Nicole Kidman’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandırmıştı. Hem okurlar hem de sinemaseverler tarafından övgülerle karşılanan filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor.
  Saatler” filminin tanıtım videosunu izlemenizi öneririz.

  Capote

  2005 yapımı Capote 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan “Soğukkanlılıkla” adlı kitabın yazım sürecini beyaz perdeye yansıtıyor. Dergide yazarlık yapan Truman Capote bir gazetede okuduğu cinayet haberini araştırmak için "Bülbülü Öldürmek"in  ünlü yazarı Harper Lee ile birlikte Kansas’a gider. Sonradan tarihe işlenmiş en vahşice cinayetlerden biri olarak geçecek bu vakanın çözümüne kadar giden süreci araştıran yazar cezaevindeki mahkumlarla yıllarca yaptığı görüşmelerin sonunda bu kitabı yazmaya karar verir. Okuyucuyu derinden etkileyen hikayesiyle roman aynı zamanda gerçek bir olaydan esinlenen ilk edebi eser olarak da edebiyat tarihindeki yerini alır.
  Yönetmenliğini Bennett Miller’ın yaptığı film başrol oyuncusu Philip Seymour Hoffman’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. “Capote” filminin tanıtım videosunu izlemelisiniz.
  Film 2006 yılında “Infamous” adıyla bir kez daha sinemaya uyarlandı. Dilerseniz Toby Jones, Daniel Craig, Sandra Bullock gibi isimleri bir araya getiren ikinci uyarlama “Infamous” filmine de göz atabilirsiniz.

  Aşkın Kitabı (Becoming Jane)

  Jane Austen hayranları buraya! “Aşkın Kitabı” kitapları defalarca kez beyaz perdeye uyarlanan Jane Austen’in ünlü bir yazar olmadan önceki hikayesini konu alıyor. Yazar olarak yeteneklerini ortaya koymasına rağmen kadın olduğu için bu yeteneklerini baskılamak zorunda bırakılan Jane her şeye rağmen zengin bir adamla evlenme önerilerine karşı çıkar. Hem çevresine hem de topluma bir yazar olarak kendini kanıtlama çabasına girişen Jane, bu arada karşısına çıkan Tom Lefroy ile büyük bir aşk yaşar. Yazarın olgunluk dönemi eserlerinde etkilerini gördüğümüz bu tutkulu aşkı konu alan 2007 yapımı filmin başrollerini Anne Hathaway ve James McAvoy paylaşıyor. Bu biyografik film özellikle romantik film sevenlerin listesine alması gereken yapımlardan biri.
  Filme göz atmak isterseniz “Aşkın Kitabı” tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

  Gizli Pencere (Secret Window)

  Gerilim ve korku türünün usta yazarı Stephen King’in hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan “Gizli Pencere”nin odağında başarılı bir gerilim yazarı olan Mort Rainey yer alıyor. Karısından yeni boşanan Rainey yazma konusunda da sıkıntılar yaşamaya başlayınca ıssız bir bölgede bir kulübeye yerleşir. Zor günler geçiren Rainey’nin hayatı John Shooter adlı bir adamın kapısını çalıp hikayelerini çalmakla suçlamasıyla hepten karışır. Bir kedi fare oyununa dönen hikaye her geçen dakika daha tehlikeli bir hal alırken izleyiciye de temposu düşmeyen bir film vadediyor. Usta oyuncular Johnny Depp, Timothy Hutton ve John Turturro filmin başrollerini paylaşıyorlar. 2004 yapımı gerilim filmin yönetmen koltuğunda ise David Koepp oturuyor.
  Gizli Pencere” filminin tanıtım videosunu izlemenizi öneririz.
Öne Çıkan Blog Yazılarımız
Arama
E-mail adresinizi giriniz
Adet:
Beden:
Seçtiğiniz ürün sepete eklendi
Mail adresini giriniz
Özelleştir
0000 0000 0000 0000
CVC
Ad Soyad
5xx
5xxxxxxxxx
ZUBİZU Kampanyası kullan
Ürün Detayları
Teslimat ve Kolay İade
Ürün Kodu:
Kitap / Yazar / Yayınevi Ara
Önceki Siparişleriniz
Önceki siparişleriniz için tıklayın
Üyelik Bilgilerim
Üyelik Bilgilerim
Veya
En Az 6 Karakter
Toplam Tutar:
Varsa İndirim Kodunuz:
Sipariş Notu
Kapıda ödeme seçeneği 125 TL altı siparişlerde kullanılabilir. 125 TL üstü siparişler için havale, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
Açev Bağış
Ürüne daha önceden puanlama ve yorum yaptınız.
Kitap AyrıntılarıÜrün Ayrıntıları
100 TL üzeri kargo bedava!
FIRSATI YAKALA
Ürünler
Teslimat Bilgileri