1900’den Günümüze Büyük Düşünürler 1. Cilt

Derleme

Kitap Açıklaması

V. I. U. Lenin / Engin Erkiner
György Lukacs / Ateş Uslu
Antonio Gramsci / Mehmet Yetiş
Ernst Bloch / Mehmet Okyayuz
Max Horkheimer / Çetin Veysal
T. L. W. Adorno / Çetin Veysal
Herbert Marcuse / Çetin Veysal
Walter Benjamin / M. Ertan Kardeş
Hannah Arendt / Yavuz Kılıç
Nicos Poulantzas / Hasan Tüzen

"Kültür işleri, politik ve askeri ödevler gibi çarçabuk çözülemez. Savaşta birkaç ay içinde zafer sağlanabilir, kültür alnında ise böyle bir sürede zafere ulaşılamaz; işin özü gereği, burada daha uzun bir süre gereklidir.

Ve işimizin enini boyunu hesaplayarak, en büyük direniş, kararlılık ve sistemlilil göstererek, bu daha uzun süreye uymalıyız!"

-V. I. U. Lenin

Elinizdeki çalışma, 1900-2000 yılları arasında yaşamış ya da hala yaşamaya devam eden, günümüzde bulunduğu alanı etkileyen ve ülkemizde de ilgiyle takip edilen düşünürlerin tanıtılması gereksiniminden doğmuştur. Gerçi son birkaç yıldır yapılan çeviriler de belli ölçüde söz konusu gereksinmeyi karşılamaya yöneliktir. Ancak yüzlerce düşünürün binlerce kitabı kapsayan çalışmalarının derli toplu çevirilerinin yayımlanabilmesi, uzun yıllar kapsayacak çabayı gerektirmektedir. Uzun yıllar yapılacak çevirileri bekleme ve onlardan yararlanma da zaten gelişen sürecin bir parçasıdır.

Ancak günümüz düşünürlerinin derli toplu tanıtımlarının zaman geçirilmeden araştırmacıların hizmetine sunulması önemlidir. Bu anlamda, böylesi bir çalışma, kısmen ansiklopedik özellikler de taşımasıyla genel yararı gözetmektedir. Benzer çalışmalar, gerek tek kitap gerekse de birkaç cildi kapsar şekilde Batı'da daha farklı formatlarda yapılmıştır. Ancak henüz ülkemizde söz konusu belirlenimlerde çalışma yoktur.

Bu çalışma, söz konusu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunabilirse sevindirici bir sonuç alınmış sayılmalıdır. Yapılması gerekenler oldukça fazladır. Kendimizi Batı uygarlığı ie kıyasladığımızda, onlarla olan ilişkilerimizde, yönetilen ve yönlendirilen durumda oluşumuzu dikkate alırsak, Türkiye'de yaratıcı, sorgulayıcı kültürel çalışmanın anlam ve önemi daha da artar...Derleme Kitapları

53,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758565566
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 630
Basım:
Ebat: 155x23 cm
Editör: Çetin Veysal
Ağırlık: 745
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.