21. Yüzyıla Girerken Kürtler

Naci Kutlay

Kitap Açıklaması

Dünya ve Ortadoğu' nun hızla değiştiği günümüzde, bölgenin IV kalabalık ulusu Kürtler de I. Ve II. Dünya Savaşları'ndan sonra kimlik ve milliyetçilik konularını tartışan ve eylem geliştiren toplumlarından biri oldu. Artık Ortadoğu'nun diyaznında Kürtler; özne ve aktör olmadan başarılı olmak zor.

I. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere ve Fransa; örgütsüz, parçalı aşiret yapılı Kürtleri en az hesaba katan bir yol izlediler . Karar veren de onlardı.

II. Dünya Savaşı'nın ardından koşullar değişti. Kürtelrin feodal önderliklerinin yanında Kürt orta sınıfı, küçük ve orta burjuvazisi Kürt ulusal demokratik hareketine önderlik etmeye aday olarak sahneye çıktı. Yine de kayda değer olumlu gelişim ve değişimler olşumadı.
Günümüzde, yeni evrede çok şey değişti. Ortadoğu'da artık hiç kimsenin reddedemeyeceği bir Kürt realitesi var.

Kimdir bu Kürtler ve nedir realiteleri?

Sosyolojik, tarihi geçmişleri, yaypıları hakkındaki bilgilerimiz yeterli midir?

Bu bağlamda Avrupa, Rusya, ABD ve Ortadoğu'da araştırmalar giderek artıyor. " 21. Yüzyıla Girerken KÜRTLER" DE; Kürt tarihi, sosyal yapısı, kimlik mücadelesi ve değişim sürecinin bazı evreleri ele alındı.

Her geçen gün bu konudaki yetersizlikler aşılıyor. Kürtler modernleştikçe kimlik mücadelesi, milliyetçilik, demokratikleşmenin ve küreselleşmenin aktörleri oluyorlar. Kürtleri bu bağlamda tanımanın ipuçlarını bulacağız kitapta.

Geleceğin; değişimin tohumlarını içeren düşünce ve yapılanmalarla karşılaşacağız böylece.

Etnik ve dinsel sorunların kazanıdır Ortadoğu. Kürtler ise bu kazanın hem ateşi, hem de içinde kaynayanı!...

Kürt kimliği neden bu denli tarihi sorunlara sahip? Ortadoğu'nun ve bu arada Türkiye'nin yaşamakta olduğu bu karmaşık dönemde, çıkış yolları ararken Kürt toplumunun tüm yönleriyle tanımanın gereği ortada değil mi?

Naci Kutlay; yarım asırlık mücadeleli yıllarını geride bırakmış, tecrübeli bir gözlem/yorum ve titiz bir arşiv çalışması, araştırma heyecanı neticesinde ortaya çıkarmış, yeniden gözden geçirmiş ve düzenlenmiş, II Baskısı yapılmış olan elinizdeki belgesel nitelikteki bu eserle , pek çok soruya/sorunuza cevap vermenizde / bulmanızda yardımcı olmaya çalışmaktadır!Naci Kutlay Kitapları

43,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758245697
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 583
Basım:
Ebat: 165x23 cm
Editör: Ahmet Önal
Ağırlık: 642
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.