50 Soruda Yapay Zeka

Cem Say
Bilim ve Gelecek Kitaplığı
Kidega'nın 50 Soruda Yapay Zeka Kitap Yorumu

Yapay zekaya dair aklınıza takılan soruların cevaplarını bilimsel ve ilgi çekici şekilde satırlara döken Cem Say, aynı zamanda geleceğe dair son yıllarda yazılmış yapay zeka üzerine en başarılı kaynaklardan birini bize sunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say, bu kitapta yapay zeka kavramını her yönüyle ve herkesin ilgisini çekebilecek biçimde anlatıyor. Yapay zeka sistemlerinin dayandığı matematiksel altyapıyı, gelişim serüvenini, insan beyni dediğimiz doğal bilgisayarın çalışması hakkında verdiği ipuçlarını, güncel uygulamalarının nasıl çalıştığını ve nerelerde tıkandığını, yarattığı felsefi tartışmaları, bilinç ve özgür iradeyle ilgisini ve insanlığa olumlu/olumsuz etkilerini keyifli bir dille işliyor. Yazarın yüzyıllar öncesinden başlayıp son teknolojik gelişmelere varan bir çerçeve kurarken yanıtını aradığı kimi sorular şöyle:

İnsanların yapıp makinelerin yapamayacağı şeyler var mı? Düşünen bir makine yapılabilir mi? Sadece sıfır ve 1 her şeye yeter mi? Gödel neden öldü? Turing kimdir? Doğanın, yaşamın, insanların programlama dili nedir? Hesaplama karmaşıklığı nedir? AlphaGo dünya go şampiyonunu nasıl yendi? Turing testi nedir? Bilgisayar insan dillerini nasıl anlar? Derin öğrenme nedir? Robotlar buluş, sanat, avukatlık, askerlik, doktorluk vs. yapabilir mi? Âşık olabilir mi? Bilgisayarlar bizi bizden iyi tanıyabilir mi? Yapay zekâ dünyayı ele geçirip hepimizi yok edecek mi?

20,00 ₺ %30
14,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
30 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786055888589
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 188
Basım: Ekim 2018
Cem Say

Cem Say Hakkında

Cem Say 1966 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara kolejinden mezun oldu. 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Lise okurken TUBİTAK lise bursu aldı. Bilgisay...

50 Soruda Yapay Zeka Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Burak Aydan (29.10.2018)

    Teknolojiye meraklı olanların mutlaka Cem Hocanın bu eserini okuması gerekiyor. 50 soruda yapay zeka sizlere bildiklerinizi unutturacak.

  • Şahnur Erberk (23.10.2018)

    Bilimsel tekniklere meraklı olanların okuması gereken bir kitap sanırım ama benim pek ilgimi çekmedi.