6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununda Düzenlenen Hizmet Sözleşmesinin Sona Ermesinin Sonuçları ve 4857 Sayılı İş Kanununa Tabi İşçilere Etkisi

Mustafa Halit Korkusuz

Kitap Açıklaması

Bu çalışmanın konusunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda belirtilen bu düzenlemeler ve söz konusu düzenlemelerin 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi işçilere etkisi oluşturmaktadır.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda, hizmet sözleşmesinin sona ermesinin sonuçlarına dair önemli düzenlemeler yer almaktadır. Özellikle ölüm tazminatı, ibra, ceza koşulu, rekabet yasağı sözleşmesi, haksız fesih tazminatı, belirli süreli hizmet sözleşmelerinin haklı sebebe dayanmaksızın sona edirilmesi ve hizmet sözleşmesinin haklı nedenle feshinde yazıldık şartı gibi İş Hukuku açısından büyük öneme sahip bazı konular Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bundan dolayı adı geçen konuların 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na tabi işçilere ilaveten 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi işçile¬re uygulanıp uygulanmayacağının da belirlenmesi ve tespiti gerekmektedir.


Yabancı hukuk sistemlerinde hizmet sözleşmelerine ilişkin iki temel kanunda farklı düzenlemeler yapılmadığından, çalışmanın içerisinde Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan hizmet sözleşmesine ilişkin hükümler ile İş Kanunu'nda yer alan hükümlerin ilişkisi ve sorunları hakkında Türk doktrin ve yaklaşımına ağırlık verilmiştir.

Konu Başlıkları

Hizmet Sözleşmesi
Hizmet Sözleşmesinin Sona Ermesi ile Kendiliğinden Meydana Gelen Sonuçlar
Taraflar Arasında Yapılan Bir Sözleşmenin Varlığına Bağlı Ortaya Çıkan SonuçlarMustafa Halit Korkusuz Kitapları

37,50 ₺ %15
31,88 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053338796
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 226
Basım:
Ebat: 162x235 cm
Ağırlık: 226
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.