Ahlak ve Müeyyide

Ahlakın Anlamı ve Sınırı Üzerine Konuşmalar

Kolektif
1 kişi

Kitap Açıklaması

Klasik dünyada üretilmiş insan tasavvurlarının modern dönemdeki dönüşümünün en önemli sonuçlarından biri, insanın kendisine ilişkin beklenti ve umutlarını değiştirmesidir.

Bu durum pek çok alanda olduğu gibi ahlak alanında hem soru hiyerarşisini etkilemiş hem de yeni bir takım soruların sorulmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda bilhassa son yarım yüzyılda insanın ahlaklı olmasının gerekçesi sorgulanır hale gelmiş ve bir kısım akımlar, ahlakı tamamen vicdanî bir durum olarak değerlendirmeye başlamıştır.

Ahlak tamamıyla bireyin vicdanıyla alakalı bir olgu olarak anlaşıldığı sürece bireyler arasındaki ilişki veya ahlakın dışa bakan yönü, ahlaktan ziyade siyasetin bir sorunu olarak ele alınmak durumundadır.

Bu takdirde ahlaksızlık kapsamında değerlendirilecek durumlar, hukukun alanına girdiği sürece bir müeyyideden bahsedilebilir.
Fakat bu sonuç, esas itibariyle belirli bir insan ve toplum tasavvurunun uzantısı veya kaçınılmaz neticesi olduğundan farklı insan ve toplum tasavvurları açısından ele alınmayı gerektirir.

Elinizdeki kitapta ahlak ve müeyyide ilişkisini sorgulamak amacıyla 2015 yılı içerisinde İslam Ahlak Düşüncesi Projesi içerisinde gerçekleştirilen "Ahlaki Müeyyide Üzerine Konuşmalar" serisinde yapılan konferansların metinlerini bulacaksınız.28,00 ₺ %8
25,76 ₺
Tedarik Süresi: 6 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: İslam
ISBN: 9786053205975
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 11x19 cm
Editör: Ömer Türker
Ağırlık: 198
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.